Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

corelde baskı rengi ve ekran rengi sorunu

lebaleb

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar corelde hazırladığım çalışmalarda, örneğin bir nesneye verdiğim açık mavi bir renk ( ekrandan görünen haliyle) açık mavi görünürken baskıda çıktıktan sonra aslında verdiğim renk olarak çıkmamış oluyor, yani daha koyu olarak çıkmış oluyor. ben baskıda nasıl çıkmasını istiyorsam corelde bunu nasıl ayarlayacam. renkler farklı oluyor. bunu nasıl örtüştürebilirim. problem zannedersem rengin ekranda farklı görünmesi. tam istediğim gibi görünen bir çalışma istemediğim bir renkte, tonda baskıda çıkmış oluyor. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

grafikerh

🏅Acemi Tasarımcı🏅
fazla bir bilgim yok ama renkleri cmyk çalışman gerekiyor sanırım

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
arkadaşlar corelde hazırladığım çalışmalarda, örneğin bir nesneye verdiğim açık mavi bir renk ( ekrandan görünen haliyle) açık mavi görünürken baskıda çıktıktan sonra aslında verdiğim renk olarak çıkmamış oluyor, yani daha koyu olarak çıkmış oluyor. ben baskıda nasıl çıkmasını istiyorsam corelde bunu nasıl ayarlayacam. renkler farklı oluyor. bunu nasıl örtüştürebilirim. problem zannedersem rengin ekranda farklı görünmesi. tam istediğim gibi görünen bir çalışma istemediğim bir renkte, tonda baskıda çıkmış oluyor. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

bahsettiğiniz sorunla ilgili olarak;

kullandığınız renk modu ?
ölçüsü, cinsi, şekli, miktarı ne olursa olsun corel veya benzeri grafik programlarında baskı göndermek için hazırladığınız çizim, resim, şema muhakkak CMYK modunda olmalı, ki ekran renkleriyle baskı renkleri aynı olsun !

kullandığınız monitör ?
genel anlamda grafik tasarımcısı CRT Flat monitör de daha rahat çalışır, renkler % 90 - 96 aynı olur baskı sonrasında, herhangi bir renk kaybı veya süpriz yaşanmaz
eğer sizin kulllandığınız lcd, plazma vb. monitörlerdense (ki bana öyle geldi) ekran renkleriyle baskı renkleri arasında bariz % 30 kayıp yaşamanız normal, bütün ince ekranlarda bu durum aynı değil, grafik tasarım destekli monitörler hariç tabii ki onların fiyatıda sizin Konfigürasyonunuzun neredeyse 2 katı bir fiyatı var belki daha fazla......

Baskı olarak tanımladığınız sistemin de önemi var burda öncelikle buradan başlamak lazım, kullanılan baskı sistemi nedir?

bunları bir gözden geçirin, sorun eğer devam ederse yine buradan cevap vermeye çalışırım,

faydalı olması dileğiyle.........

lebaleb

🌱Yeni Üye🌱
renkleri cmyk yapıyorum. fakat sorun sizn de söylediğiniz gibi ekrandan kaynaklanıyor olabilir. çünkü dizüstü bilgisayardan hazırlıyordum.

lebaleb

🌱Yeni Üye🌱
öncelikle teşekkür ederim. renkleri cmyk yapıyorum. fakat sorun sizn de söylediğiniz gibi ekrandan kaynaklanıyor olabilir. çünkü dizüstü bilgisayardan hazırlıyordum.

lebaleb

🌱Yeni Üye🌱
selam

öncelikle teşekkür ederim. renkleri cmyk yapıyorum. fakat sorun sizn de söylediğiniz gibi ekrandan kaynaklanıyor olabilir. çünkü dizüstü bilgisayardan hazırlıyordum.

EsPriTüeL

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.esprituel.com
Corel çalışıyorsan pantone renk kodlarını kullan. Ekran rengin ne olursa olsun sorun yaşamazsın.

lebaleb

🌱Yeni Üye🌱
kusura bakmayın internette problem var galiba aynımmesajı defalarca yollamışım.

lebaleb

🌱Yeni Üye🌱
pantone renk kodu nedir bilgi verebilir misiniz acaba.

lebaleb

🌱Yeni Üye🌱
cmyk mı demek istediniz espritüel. tam olarak anlamadım.

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
sorun anlaşıldı ekran yanılgısı ve cevabınıda vermiştim size,

uguruzuncelebi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sen bir tane corelde renk skalası yap ve istediğin renkleri oradan ayır derim

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Corel çalışıyorsan pantone renk kodlarını kullan. Ekran rengin ne olursa olsun sorun yaşamazsın.

sen bir tane corelde renk skalası yap ve istediğin renkleri oradan ayır derim

soru sahibi arkadaşın bahsettiği,
"arkadaşlar corelde hazırladığım çalışmalarda, örneğin bir nesneye verdiğim açık mavi bir renk ( ekrandan görünen haliyle) açık mavi görünürken baskıda çıktıktan sonra aslında verdiğim renk olarak çıkmamış oluyor, yani daha koyu olarak çıkmış oluyor. ben baskıda nasıl çıkmasını istiyorsam corelde bunu nasıl ayarlayacam. renkler farklı oluyor. bunu nasıl örtüştürebilirim. "

burada yardım istenen görüntü ile çıktı sonucununun uyuşmaması sorunu, vede yazdığım cevaplarda bunun çözümünü anlatmaya çalıştım, sizin cevaplarınızın yanlış olduğunu söylemiyorum sakın yanlış anlaşılmasın, bahsettiğiniz farklı bir konu, soru sahibi arkadaş monitör kalibrasyon sorununu çözmeden ne anlatılsa yine aynı sorun devam edecektir.

ilknur 19

🌱Yeni Üye🌱
mrb
bende aynı dertten muzdarip olanlardanım ama en güzel ve kesin çözüm bence espritüel arkadaşımızın dediği gibi pantone renk katologudur.bu katalogtaki renklerin cmyk karşılıklarını tam olarak verdiğiniz zaman tüm dünyada aynı basılır. murat vardar arkadaşımızın dedikleride ayrıca doğru çünkü katologu alıp renkleri 1/1 olarak versende ekranda daha acık veya daha koyu görülebiliyor bilginiz olsun en iyisi elinizde pantone katologunun olmasıdır kısaca. bu katologun su anki maliyeti ise 150 dolar civarıdır bilginiz olsun

apricot

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Teknik olarak renkler CMYK da sayısaldır.
Öncelikle renklerin sayısal değerini öğrenmek kesin sonuç verir.

Örnek kırmızı 100 M 100 Y -
yeşil 100 C 100 Y
Lacivert 100 M 100 C
taksi sarı 100 Y 50 M
mavi 100 C
biraz koyusu 100 C 60 m
tatlı lacivert 100 C 70M 20K
örnekler çoğaltılabilir.

Anlatmak istediğim renk bilgisidir.

Siyah beyaz ekranda da çalışsanız rengi rahatlıkla tanımlarsınız.

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
CRT monitör kullan renkleri iyi görmek ve matabba da sorun çıkmamısı için ayrıca corel x5 e corel x5 den öncekiler yanlış renk gösterir çok az farkla görürsün %5 %3 gibi ama illada CRT monitör ve x5

by_ressam

🌱Yeni Üye🌱
merhabalr pek bi bilgim yok ama umarım işine yarar sayfada cmyk çalış ama tife çevirirken rgb gönder çünkü bütün makinalar rgb çıkışlıdır bir de coreldeki renk kolorunu profesyonele getir

SHEEPSHESHQO

🌱Yeni Üye🌱
ya arkadaşlar aynı sorun bende de var .

ama durum cmyk ile monitörle alakalı değil

çünkü aynı çalışmayı farklı kaydet diyip Ai kaydediyorum ve daha sonra Ai de açıyorum onda da CMYK ama orda gerçek renklerini veriyor, yada ona çok yakın renkler veriyor. ama corel de öyle değil bunun çözümü varmıdır acaba ???

mesela corel de renk paletinde RED olarak geçen renk baskıda gerçektende kırmızı çıkıyor , ama çalışmada turuncu gibi görünüyor ama dediğim gibi aynı çalışmayı illistratörde açıyorum yine kırmızı görünüyor. yani sorun corelde monitörde yada CMYK kodlarında değil

fg34

🌱Yeni Üye🌱
ya arkadaşlar aynı sorun bende de var .

ama durum cmyk ile monitörle alakalı değil

çünkü aynı çalışmayı farklı kaydet diyip Ai kaydediyorum ve daha sonra Ai de açıyorum onda da CMYK ama orda gerçek renklerini veriyor, yada ona çok yakın renkler veriyor. ama corel de öyle değil bunun çözümü varmıdır acaba ???

mesela corel de renk paletinde RED olarak geçen renk baskıda gerçektende kırmızı çıkıyor , ama çalışmada turuncu gibi görünüyor ama dediğim gibi aynı çalışmayı illistratörde açıyorum yine kırmızı görünüyor. yani sorun corelde monitörde yada CMYK kodlarında değil

Bu olay Corelin 15 altı versiyonlarında vardı, onlara göre 15 deki renkler basıkaya daha yakın.Ama 15 öncesindeki renkler dediğin gibi coreldeki görüntü itibari ile farklı, baskıda doğru idi.Corel bunu 15 de düzeltti.