Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

corelde baskı rengi ve ekran rengi sorunu

pfdundar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
pantone kataloğu dediğiniz şey internette ücretsiz bulabilir miyiz?

SHEEPSHESHQO

🌱Yeni Üye🌱
Bu olay Corelin 15 altı versiyonlarında vardı, onlara göre 15 deki renkler basıkaya daha yakın.Ama 15 öncesindeki renkler dediğin gibi coreldeki görüntü itibari ile farklı, baskıda doğru idi.Corel bunu 15 de düzeltti.

olmazsa akşam evde x15 var birde onda bakarım baskı renklerine yakın mı ? Teşekkürler

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Pantone kataloğu nette olmaz. Kağıda basılı bildiğin katalogdur. Boyacı renk kartelaları gibi düşün. Kağıda basılı olması rengin gerçekte nasıl olduğunu bağımsız olarak gösterir.

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu olay Corelin 15 altı versiyonlarında vardı, onlara göre 15 deki renkler basıkaya daha yakın.Ama 15 öncesindeki renkler dediğin gibi coreldeki görüntü itibari ile farklı, baskıda doğru idi.Corel bunu 15 de düzeltti.

bu konuda bir yanlışınız olmasın?

SHEEPSHESHQO

🌱Yeni Üye🌱

bi yanlışlık yok evdeki bilgisayarımda x5 var onda kırmızılar gerçektende kırmızı görünüyor. yani LCd ekran olduğu için daha canlı görünüyor tabiki ama sonuçta kırmızı , x4 de turuncu gibi görünüyordu kırmızı :smile:

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Ekran kalibrasyonunuz düzgün mü acaba?

bi yanlışlık yok evdeki bilgisayarımda x5 var onda kırmızılar gerçektende kırmızı görünüyor. yani LCd ekran olduğu için daha canlı görünüyor tabiki ama sonuçta kırmızı , x4 de turuncu gibi görünüyordu kırmızı :smile:

Ekran kalibrasyonunuz düzgün ise ve diğer programlarda (PS, Aİ) renkleri doğru görüyorsanız, yani sorun sadece CorelDRAW'da ise renk gösterim ayarlarında bir anormallik vardır. Corel'in Renk yönetimi (color management) Adobe 'ye göre daha detaysızdır fakat bu Corel'de renkleri düzgün göremeyeceğiniz anlamına gelmez. CorelDRAW 'da uygun bir profil seçerek ve renk yönetimi ayarlarını düzgün yaparak baskı sonucuna oldukça yaklaşabilirsiniz.

1- Renk Yönetimi / Color Management Nedir?
Basım sektöründe kullanılan makine ve cihazlar farklı renkleri tanımlayabilmektedir. Örneğin monitörün gösterebileceği renk sayısı basılabilecek renk sayısından fazladır. Aynı zamanda cihazların renkleri oluşturma biçimleri de birbirinden farklıdır. Kameralar, tarayıcılar ve monitör RGB prensibiyle görüntü oluştururken, yazıcılar ve baskı makineleri CMYK prensibiyle görüntü oluştururlar. Renklerin bir cihazdan diğerine tanımlaması yapılırken değerlerinin değişmemesi gerekir. Sistem içersinde çalışma tüm cihaz ve makinelerin birbirine uyumlu hale getirilerek, aynı renkleri tanımlaması ve aynı renk değerini değiştirmeksizin taşınmasını renk yönetim sistemi (Color Management) ile yaparız.
Renk yönetim sistemiyle bütün makine cihazların belirlenen standartlarda çalıştırılması ve bu doğrultuda kalibrasyonunun yapılması esastır. Daha geniş bir renk evrenine sahip olan monitör bize baskıda basamayacağımız renkleri gösterecek ve bizi beklediğimizden farklı baskı sonuçları karşılayacaktır. O halde monitörümüz basabileceğimiz renkleri göstermelidir. Basamayacağımız renkleri çeşitli yöntemlerle monitörden çıkarmak gerekmektedir. Renk yönetimi bu işi yapar. Ancak bunu yaparken yalnız baskı makinesi ile monitörü değil, prova cihazlarını da kalibre eder. Böylelikle ekranda görülen rengin, aynı değerlerde provası alınır. Alınan prova ve monitördeki renk değerlerinde baskı sonuçları alınır. Ve renk değerleri bir makineden diğerine geçerken değişmez.
Renk yönetim sistemi için gerekli standartları ICC (International Color Consortium) denilen bir kurum belirlemektedir. Bu kurumu basım ve bilişim sektörünün önemli firmaları bir araya gelerek oluşturmuşlardır. ICC profili ise cihazın kendi renk skalası (evreni,gamutu) dışında kalan renkleri tanımlaması ve en uygun biçimde oluşturması için kullanılır. Böylelikle geniş bir evrene sahip olan bir görüntü dar bir evrende en doğru şekilde tanımlanmaktadır. Renk yönetim sisteminin en doğru şekilde uygulanması için kullanıcılar kendi üretim şartlarına uygun ICC profilini oluşturmalıdırlar.
Renk yönetimi rengin olduğu her sektörde geçerlidir ve renk bilgisinin taşınması açısından önemlidir. Sisteme uygulamaya bağlı olarak kameralar, projeksiyon cihazları gibi cihazlar eklenebilir.(alıntı/wikipedia)

Tools>Color Management komutu ile Color Management penceresini açın. Burada RGB, CMYK, Yazıcı, Tarayıcı, Monitör ve Bitmap'ler için ayrı ayrı ICC renk profilleri seçebilirsiniz.
CMYK renk yönetimi yok ise renk paletinden hemen anlaşılır.
Renk yönetimi bozulmuş ya da değişmiş ise paletteki renkler değişir ve çok parlak olurlar (Renkler RGB ye dönerler, fosforlu gibi gözükürler). Corelde renk değişimi sadece renk paletinde olmaz, dökümandaki tüm CMYK nesneler de yanlış renklerde görünür. Bu durumda renk yönetim penceresinde RGB'den (ortadaki simge) Monitöre olan okun kapalı olmasıdır. Oku açarsanız renkleriniz düzelir.(alıntı/Corelturk-kürşad çakır)

002.png

004.png

003.png

umarım bu yeterli olur,
faydalı olması dileğiyle.....

Son düzenleme:

fg34

🌱Yeni Üye🌱

Hayır yanlışım olduğunu düşünmüyorum. 15 altı versiyonların palet kısmında gözüken renkler ki uygulandığında da aynı şekilde soluk gözükür.15 deki renkler orjinale daha yakın parlaktır.Aynı pc nin hiçbirşeyini değiştirme 14 kurulu iken 15 e yükselt farkı görürsün.

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
nasıl bir ilişkilendirme yapabildiniz sorabilirmiyim?

Hayır yanlışım olduğunu düşünmüyorum. 15 altı versiyonların palet kısmında gözüken renkler ki uygulandığında da aynı şekilde soluk gözükür.15 deki renkler orjinale daha yakın parlaktır.Aynı pc nin hiçbirşeyini değiştirme 14 kurulu iken 15 e yükselt farkı görürsün.
bu sizin görüşünüz ve cevabınız

----------------------------------------

arkadaşlar corelde hazırladığım çalışmalarda, örneğin bir nesneye verdiğim açık mavi bir renk ( ekrandan görünen haliyle) açık mavi görünürken baskıda çıktıktan sonra aslında verdiğim renk olarak çıkmamış oluyor, yani daha koyu olarak çıkmış oluyor. ben baskıda nasıl çıkmasını istiyorsam corelde bunu nasıl ayarlayacam. renkler farklı oluyor. bunu nasıl örtüştürebilirim. problem zannedersem rengin ekranda farklı görünmesi. tam istediğim gibi görünen bir çalışma istemediğim bir renkte, tonda baskıda çıkmış oluyor. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

bu ise konu sahibi arkadaşın sorusu,

fg34

🌱Yeni Üye🌱
bu sizin görüşünüz ve cevabınız

----------------------------------------

arkadaşlar corelde hazırladığım çalışmalarda, örneğin bir nesneye verdiğim açık mavi bir renk ( ekrandan görünen haliyle) açık mavi görünürken baskıda çıktıktan sonra aslında verdiğim renk olarak çıkmamış oluyor, yani daha koyu olarak çıkmış oluyor. ben baskıda nasıl çıkmasını istiyorsam corelde bunu nasıl ayarlayacam. renkler farklı oluyor. bunu nasıl örtüştürebilirim. problem zannedersem rengin ekranda farklı görünmesi. tam istediğim gibi görünen bir çalışma istemediğim bir renkte, tonda baskıda çıkmış oluyor. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

bu ise konu sahibi arkadaşın sorusu,

Bu soruya istinaden yazmadım onları.

Bu soruya istinaden yazdım...

ya arkadaşlar aynı sorun bende de var .

ama durum cmyk ile monitörle alakalı değil

çünkü aynı çalışmayı farklı kaydet diyip Ai kaydediyorum ve daha sonra Ai de açıyorum onda da CMYK ama orda gerçek renklerini veriyor, yada ona çok yakın renkler veriyor. ama corel de öyle değil bunun çözümü varmıdır acaba ???

mesela corel de renk paletinde RED olarak geçen renk baskıda gerçektende kırmızı çıkıyor , ama çalışmada turuncu gibi görünüyor ama dediğim gibi aynı çalışmayı illistratörde açıyorum yine kırmızı görünüyor. yani sorun corelde monitörde yada CMYK kodlarında değil

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
renk gösterim ayarlarında bir anormallik vardır

Bu soruya istinaden yazmadım onları.

Bu soruya istinaden yazdım...

ya arkadaşlar aynı sorun bende de var .

ama durum cmyk ile monitörle alakalı değil

çünkü aynı çalışmayı farklı kaydet diyip Ai kaydediyorum ve daha sonra Ai de açıyorum onda da CMYK ama orda gerçek renklerini veriyor, yada ona çok yakın renkler veriyor. ama corel de öyle değil bunun çözümü varmıdır acaba ???

mesela corel de renk paletinde RED olarak geçen renk baskıda gerçektende kırmızı çıkıyor , ama çalışmada turuncu gibi görünüyor ama dediğim gibi aynı çalışmayı illistratörde açıyorum yine kırmızı görünüyor. yani sorun corelde monitörde yada CMYK kodlarında değil

Ekran kalibrasyonunuz düzgün ise ve diğer programlarda (PS, Aİ) renkleri doğru görüyorsanız, yani sorun sadece CorelDRAW'da ise renk gösterim ayarlarında bir anormallik vardır. Corel'in Renk yönetimi (color management) Adobe 'ye göre daha detaysızdır fakat bu Corel'de renkleri düzgün göremeyeceğiniz anlamına gelmez. CorelDRAW 'da uygun bir profil seçerek ve renk yönetimi ayarlarını düzgün yaparak, doğru sonuca oldukça yaklaşabilirsiniz.

fg34

🌱Yeni Üye🌱
Ekran kalibrasyonunuz düzgün ise ve diğer programlarda (PS, Aİ) renkleri doğru görüyorsanız, yani sorun sadece CorelDRAW'da ise renk gösterim ayarlarında bir anormallik vardır. Corel'in Renk yönetimi (color management) Adobe 'ye göre daha detaysızdır fakat bu Corel'de renkleri düzgün göremeyeceğiniz anlamına gelmez. CorelDRAW 'da uygun bir profil seçerek ve renk yönetimi ayarlarını düzgün yaparak, doğru sonuca oldukça yaklaşabilirsiniz.

Teşekkürler

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
rica ederim,

SHEEPSHESHQO

🌱Yeni Üye🌱
rica ederim,

oldu teşekkürler . düzelttim x4 deki sorunu sizin yukardaki uzun anlatımız sayesinde . color managmenttan düzeltiliyor ama neden default olarak o şekilde gelmiyor x4 de ayarlar acaba . ? tuhaf . neyse tekrar teşekkürler :smile:

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
oldu teşekkürler . düzelttim x4 deki sorunu sizin yukardaki uzun anlatımız sayesinde . color managmenttan düzeltiliyor ama neden default olarak o şekilde gelmiyor x4 de ayarlar acaba . ? tuhaf . neyse tekrar teşekkürler :smile:

sorunun çözülmesine sevindim.

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
Murat Vardar'ın alıntı yaparak yayınladığı yazıyı 2008 yılında kaleme almıştım.
https://corelturk.blogspot.com/2008/03/coreldraw-renk-sorunu-ve-renk-ynetimi.html

Bu yazıyı yazdığım sırada CorelDRAW X5 piyasaya sürülmemişti. X5 'in en büyük yeniliklerinden biri olan renk yönetim sistemi en az adobe serisi yazılımlar kadar güçlendi. Tabi burada gündeme gelen renk yönetimi davranışları, renk profilleri gibi terimlerin kullanıcılar tarafından öğrenilmesi gerekiyor.

X5 sürümü kullanıyorsanız renk yönetimi ayarlarını düzenleyerek önceki sürümlerden çok daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Şöyle bir örnek vereyim kullandığınıaz Adobe Photoshop renk ayarlarını Adobe Illustrator'e yüklediğinizde AI renkleri PS'deki gibi gösteremezken CorelDRAW renkleriş PS'deki gibi gösterebilmektedir.