Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corelde herşeyi convertlemeli miyim?

hansome

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba acil olarak yardıma ihtiyacım var. corelde yazıların convertlendiğini biliyorum. yazıyı bir nevi vektöre çeviriyor. Bitmap convert... Ancak corelde yaptığım herşeyi convertlemeli miyim? Mesela dörgen çizdim, elips çizdim veyua bir başka şekil çizdim.. her şeyi ama herşeyi convertlemeli miyim. Daha doğrusu şunu sorayım Convert Outline To Object menüsü ne işe yarar dersem sanırım soruma yanıt alabilirim. Bu seçenek ne işe yarar ve neden kullanmalıyım? ne zaman kullanmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

Benzer konular

musdi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mshekim.com
convertleme

Merhaba acil olarak yardıma ihtiyacım var. ....... ........Şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar,

"Convert" lemenin genel olarak ilk amacı fontların yani yazıların başka bilgisayarda açılırken değişmelere uğramaması içindir. Sizin bilgisayarınızda yüklü olan bir font başka bir bilgisayarda olmayabilir. Font o bilgisayarda olmadığı zaman haliyle açılışta sorunlar yaşanabilir. Ama yazılar convert edildiğinde bu sorun ortadan kalkar.

Bazı durumlarda kullanılan effect'ler de sorun olabilmektedir. O nedenle bu tür çalışmalar da bitmap'a çevrildiğinde bu sorun ortadan kalkmaktadır.

Çizgilere gelince kalınlık verilmiş çizgiler; çizim büyültülüp küçültüldüğünde kalınlıkları değişebilir. Bunu önlemek için de çizgiler "convert outline to object" ile convert' lenmelidir. veya "outline pen" penceresinden "scala with image" işaretlenmelidir.

Yaptığınız çalışmaların tümünü convert'leme derken; eğer çalışmalarınız sadece kendi bilgisayarınızda kalacak ve orada kullanılacak ise convertlemeye gerek yoktur, ama başka bir bilgisayara; film atölyesine veya matbaaya gönderilmesi durumunda sorun yaşamamak için convert'leme gerekmektedir.

İyi çalışmalar...

hansome

🌱Yeni Üye🌱
Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Yani kısaca, çalışma bittikten sonra, çalışmanın tamamını seçip bitmap/convert to bitmamp yapacağım. Geçen gün bir afiş çalışması yaptım. yazılara contur efekti vermiştim. çalışma bittikten sonra, çalışmanın tamamını seçip convertledim. sonra yazıdaki contur efekti kayboldu. Burada yaptığım hatayı bana söyler misiniz?

DrN

🌟Usta Tasarımcı🌟
Çalışma bittikten sonra hepsini seçip bunu yapmayın.Yazıları convertleyin eğer yazılara veya herhangi bir yere bir efekt verdiyseniz bunu ctrl+K ıle parçalayın sonra bunu da convertleyin bu şekilde hiç bir şeyin kaybolmadığını ve baskı da sorun çıkmayacağını göreceksiniz.Bunun dışında forum da Coreldraw bölümünde bu tarz sorunlarınızın ayrıntılı dersleri de mevcut.Oradan da faydalanabilirsiniz.İyi çalışmalar....

hansome

🌱Yeni Üye🌱
merhaba

Buradaki derslerin tamamını teker teker word dosyalarına kaydedip kendi bilgisayarıma aldım. hemen hemen tüm corel komutlarını yirmi gün içinde internetten araştırıp bulduğum dökümanlar sayesinde öğrendim. Hatta bir kaç çalışma da yaptım. Ama halen eksik yerler var. Sorularıma yanıt alabildiğim için mutluyum. Siteye ve site üyelerine teşekkür ederim. Burası, gördüğüm en düzelli Form sitesi. Sık sık soru yönelteceğim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla yazıları bitmap/convert to bitmap ile convertleyeceğim. Objeleri ise CTRl+Shift+Q ile convertleyeceğim? Doğru anlamış mıyım öğrenmek isterim

grafist

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.dilemek.net
maalesef doğru olmamış. şöyle ki;

yazıları convertlemek için : ctrl + q komutunu kullanacaksın.
böylece tüm yazılar vektöre dönmüş olacak

efektleri convertlemek için : convert to bitmap yapacaksın
böylece tüm efektler resime dönmüş olacak

elip - kare gibi dış hat çizgilerini convertlemek için : ctrl + shift + q yapacaksın