Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Daire Etrafına Yazı Yazalım / Nesneler Yerleştirelim...

child_play

♾️Grafik Gurusu♾️
Daire etrafına yazı yazabilmek için kullanılan birçok yöntem var. Şu anda anlatacağım yöntem, uğraştırıcı ve uzun bir yöntem. Ama aklımızın kıyısında, köşesinde bir yerlerde durmasında sakınca yoktur diye düşündüm. :) Zira, kullanacağımız yöntem sadece yazı için değil, objeler, nesneler için de uygulanabilir. Nasıl mı?
Buyurun:

Adım-1: Öncelikle "elips aracı"mızla bir daire çizelim (dairemizin tam bir daire olabilmesi için, klavyemizdeki "shift" tuşuna basılı tutarak çizmemiz yeterli olacaktır). Bkz.:

Adım-2: Daha sonra cetvellerimizin görünmesini sağlayalım. Bunun için, menümüzden "Görünüm > Cetveller" alt menülerini tıklıyoruz (kısayolu "Ctrl+R"dir), (ayrıca İngilizce versiyonlar için menüden "View > Ruler"). Bkz.:

Adım-3: Daha sonra, cetvelimizin üzerine tıklayıp "sürükle-bırak" tekniğiyle, göz kararı dairemizin merkezine gelecek şekilde kılavuz çizgilerimizi yerleştiriyoruz (eğer ki dairemizin etrafındaki yazının/nesnenin düzgün olmasını istiyor isek, çalışma penceremize "zoom" yaparak daha sağlıklı bir odak noktası seçebiliriz). Bkz.:

Adım-4: "Yazım Aracı"mız ile (kısayolu T harfidir) dairemizin kenarına teğet gelecek şekilde, yazmak istediğimiz kelimenin harflerini yazıyoruz (Ben bunu; harfleri tek tek yazmak yerine, işinizi kolaylaştırması açısından ilk harfimizi çoğaltarak üst üste layer'lar şeklinde yaptım. Çoğaltmak için ise "Ctrl+J" yapmamız yeterli) Bkz.:

Kelimemizin ilk harfi:

Ve diğer harfleri:

Adım-5: Çoğalttığımız ve kelimemizin geri kalan diğer harflerini, layer paletindeki "göz" simgesine (layer minik görüntüsünün yanında bulunur) tıklayarak görünmez hale getirdikten sonra; ilk harfimize dönüyoruz. Bkz.:

Adım-6: İlk harfimizin layer'ının seçili olduğundan emin olduktan sonra; "Ctrl+T" yaparak; harfimizin merkezini (mavi ok ile gösterdiğim minik simge), şekilde gösterdiğim gibi, dairemizin, daha önce kılavuz çizgilerimizle belirlediğimiz merkezine taşıyoruz. Bkz.:

Adım-7: Harfimizi; geriye kalan harflerin sığacağı boşluğu göz kararı düşünerek; yeterli açıyla döndürüyoruz. Bkz.:

Adım-8: Bu işlemi; "Adım-6" ve "Adım-7"de anlatıldığı gibi, diğer harflerimize de (harfler yan yana gelecek şekilde) uyguluyoruz. Harflerin arasındaki boşluklar sizin tercihinize kalmıştır. Bkz.:

Adım-9: Diğer harflerimizi de aynı işlemle yan yana getirerek, kelimemizi dairenin etrafında oluşturmuş oluyoruz. Bkz.:

Sonuç:

Gerisi sizin hayal gücünüzün "sonsuzluğuna" bırakılmıştır. :angel:

Bu yöntem, uzun ve zahmetli/uğraştırıcı olduğu için; genelde "bir orantı sağlanması" amacıyla objeler üzerinde kullanılsa, daha iyi sonuçlar alınacaktır. :)
Nitekim, "daire etrafına yazı yazmanın" daha basit, hatta en basit yöntemleri vardır. Bu basit yolu öğrenmek isteyen arkadaşlarımız da; bu yöntemi, "Elips Aracı İle Dairesel Yazı Yazalım (path yoluyla...)" konu başlıklı ders anlatımımdan öğrenebilirler. :wink:

Kolay gelsin.