Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Enstantane-Diyafram iliskisi Yardım

JemhoLie*

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba arkadaslar,ben yeni fotoğrafcılık okulunu okuyorum size bir kac sorum olucak ve bildiklerim doğruysa teyid etmenizi rica ediyorum.

Enstantane,filme giren ısık oluyor,her ne kadar büyürse o kadar az ısık girer için deki perde o kadar 1/ .. Saniyede kapanır.Yani günesli havada bunu en son seviyelere cıkartmak gerekir,karanlık biryerde ise azaltmak gerekiyor sanırım yanlısım varsa düzeltin.Diyafram ile iliskiside mesela biryere baktıgımızda net değilse daha az ısık ortaya cıkar o zaman ona görede enstantane ayarlanır ama onu daha net yaptıgımızda ısık birazdaha arttıgı için enstantane yükseltilir suan anladıgım bu iliskisi olarak arastırmalarıma göre.

Gelelim sorularıma
Benim minolta af 7000 makinam var,ben bu enstantane diyaframı kavrasam bile yer ve zaman diliminde enstantaneyi kaca getiriceğimi ayarlamayı öğrenebilirmiyim siz ustalarda bilirsinizki her havanın belli bir parlaklıgı koyulugu acıklıgı var sorularım bundan ibaret cevap vericek arkadaslarıma simdiden cok tesekkür ederim hayırlı günler.

Benzer konular

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Madem tam oturtamıyorsun; yarı otomatik ayarlanır modunda yapmanı öneririm
Yani sen kendine göre doğru enstantaneyi seç; gerisini o halledecektir tahminimce :)
Ama makinen buna elverişli değilse; ustalarımız yardım edeceklerdir :)
Saygılar

JemhoLie*

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tesekkür ederim değerli yorumun için bu konuda iyice ustalasmak istiyorum zorsa zor :) yavas yavas anlamaya baslıyorum bakalım inşALLAH güzel fotoğraflar cekmeye baslarım ilerde

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
tesekkür ederim değerli yorumun için bu konuda iyice ustalasmak istiyorum zorsa zor :) yavas yavas anlamaya baslıyorum bakalım inşALLAH güzel fotoğraflar cekmeye baslarım ilerde

Elbette başlarsın neden başlamayasın :)
Buarada sana ben national geographic in fotoğraf öğrenme setini öneririm
4 cd den oluşuyor; ben çok faydasını görmüştüm :)
Hem konu anlatımları görselleri çok iyi hemde içinde similatör var; öğrendikten sonra anında deneyerek yapıyorsun ve uygulamalı öğrendiğin içinde kavramakta zorlanmıyorsun
2 yıl evvel 4 ay boyunca vermişlerdi ama piyasada yada nette belki bulabilirsin
Ama isterseniz kopyalayıp gönderebilirim diyeceğim ama artık özel mesaj hakkımız bulunmuyor ve iletişim bilgisi vermekde yasak ne yazıkki :(
Siz beni dinleyin bence bu cd leri bir şekilde edinin benim makinem olmadığı halde çok iyi kavramıştım :wink:
Buarada bütün bunların yanında ben fotoğrafın tıpki düğer bütün sanatlar gibi yürek işi olduğunu düşünüyorum.Elbette ki tekniğini öğrenmek ve doğru hareket etmek gerekir ama içinizde ki ni yansıtmak için her zaman kurallara sağdık kalmamalısınız...
Örneğin Pablo Picasso; herkes resimlerini kural dışı olduğu için son derece yadırgamış ve dışlamıştı fakat sonuç ortada değil mi? :wink:
Yüreğinizde kiler yansıtın denklanşörünüze; bakın ozmaan hep iyileri olacaktır...
Yeni çektiğiniz fotoğrafları da görmek isteriz :wink:
Umarım istediğiniz ve hak ettiğiniz yerde olursunz
Saygılar

JemhoLie*

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Tekrardan cok tesekkür ederim dediğiniz gibi o cd leri biryerden temin edeyim umarım bulurum.Dediklerinize katılıyorum ruh istiyor fotoğrafcılık herkezin baktıgı seye farklı bi gözle bakılmasını istiyor ,yoksa herkez fotoğraf cekebilir,bende iste buna inandıgım icin kendimde ruh oldugunu inandıgım icin bu ise basladım burayada yazıyorum amacım emin konusmak değil ama cok güzel yerlere geliceğime inanıyorum:) tekrardan tesekkür ederim hayırlı günler

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Tekrardan cok tesekkür ederim dediğiniz gibi o cd leri biryerden temin edeyim umarım bulurum.Dediklerinize katılıyorum ruh istiyor fotoğrafcılık herkezin baktıgı seye farklı bi gözle bakılmasını istiyor ,yoksa herkez fotoğraf cekebilir,bende iste buna inandıgım icin kendimde ruh oldugunu inandıgım icin bu ise basladım burayada yazıyorum amacım emin konusmak değil ama cok güzel yerlere geliceğime inanıyorum:) tekrardan tesekkür ederim hayırlı günler

Sana denklanşörünle mutluluklar ve photoshopsuz bir hayat dilerim :wink:
Umarım hak ettiğini bulursun...
Saygılar
Sevgiler

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Diyafram Işığın miktarını ayarlar.
diyafram.jpg

Enstantene ise Işığın Filmi pozlandırma Süresini...

aperture.jpg

tuncer özkan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar,

Anlaşılır olma uğruna, konu ile ilgili meraklarınızı gidermek için olabildiğince basitçe anlatacağım.

Fotografi'nin temel olarak, üç önemli değişkeni vardır.

Birincisi diyafram, ikincisi enstantane, üçüncüsü ise fotografik malzemenin duyarlılığıdır.
Bu üç temel değişkenin ikisini sabitleyip diğeri ile oynayarak pozlandırma, yani fotoğraf çekimi yapılır. Çekim konusuna ve koşullarına göre bu değişkenleri değiştiririz.(!)

Diyafram, objektiften gelen ışığı, belli mekanizmalar kullanarak miktarını kontrol altında tutmaya yarar. Genellikle f değeri olarak değerlendirilir. f değer dizisi, logaritmiktir. Herhangi bir değer, kendinden önceki değerin iki katı, sonraki değerin yarısı kadardır.
Peki bu değerler neyi ifade ediyor?
Diyafram değerleri, bir orandır. Mevcut ışığı, baz alarak hesaplanır. Örneğin ifade şekli
1:1,2 diyafram değeri, f1,2 demektir. Buradaki 1 rakamı, mevcut ışığı ifade eder. Yani, objektifiniz, mevcut ışığın 1,2 katı kadar "daha az" ışığı geçirir.
Bu güne kadar yapılmış en açık diyafram değeri, 1:1,1 dir. Canon firması, 1:1 değerine sahip objektif yaptıysa da, yaklaşık 30cm. civarında bir objektif çapına sahip olduğu için ticari olamamıştı.

Diyafram konusunu daha iyi anlayabilmek için, arkadaşınızın gözüne fener tuttuğunuzda, gözdeki irisin çapının daralması iyi bir örnektir. (Arkadaşınızın gözünü çıkarmayın.)

Diyafram değerleri, gördüğünüz gibi, bir oran olduğu için rakamlar büyüdükçe diyafram deliği küçülecektir. Yani, çekim yaptığınız ortamdaki ışık fazla ise, diyaframı kısmanız gerekir. Daha önce söylediğim gibi, enstantane ve fotoğrafik malzemenin duyarlılığı (ASA, DIN..) değişkenlerini sabitlemiş varsayıyoruz.

Enstantane ise, çekim hızı anlamına gelir. Yani duyarlı malzemenin pozlandırma hızı.

Bunun için yine göz'ü örnek vermek istiyorum. Ortalama bir ışık ortamında, gözlerinizi kapatın, bekleyin, sonra birden açıp-kapayın. O anda göz, çok anlaşılır olmasa bile, bir fotoğraf çekmiştir. Gözünüzü ne kadar hızlı açıp kapatırsanız, görüntüyü o kadar durağan olarak sabitlersiniz.
İşte fotoğraf makinesinde de buna benzer bir perde vardır. (Perde dışında da mekanizmalar vardır. Ama buna girmeyeceğim.)

Enstantane değerleri; zaman birimleridir. Saniye, dakika hatta saat cinsinden değerler olabilir.
Eğer durağan bir konuyu çekiyorsanız, uzun enstantane değerleri kullanabilirsiniz. Ama bu sefer makinenin titreme sorunları, fotoğrafa yansır. Demek ki uzun enstantane değerleri, makineyi sabitlemek zorunda bırakır.
Öte yandan, hareket eden bir konuyu çekiyorsanız, enstantane değerini kısaltmanız gerekir. Böylece konuyu "dondurursunuz".

Yukarıda bahsettiğim kavramlar, hem sayısal, hem de anolog makine ve sistemlerin her ikisi için de geçerlidir.

Konuyla ilgili sorularınıza samimice muhatap olabilirim. Aslında çok geniş ve çok temel bir konudur bu. Enstantane mekanizmaları ve modelleri, diyafram mekanizmaları ve modelleri, flaş ile enstantane ilişkisi, DOF yani alan derinliği kavramları vesayre konularına amatörce veya "iyi hobist" skalasında yaklaşmak isteyenlere yardımcı olabilirim.

Not: Sayın Onur Karadağlı, "Enstantane ise Işığın Filmi pozlandırma Süresini.. " başlığı altında verdiğiniz tablo da, yine diyafram değerleridir. Herhalde gözden kaçmış..

İyi günler dilerim.
Tuncer ÖZKAN

Son düzenleme: