Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

fanı ters bağlamak?

kingy

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Kişisel olarak kullandığım , henüz senesini doldurmamış Crea marka (x46) bilgisayarımın birkaç kez monitör ile bağlantısı kesilip ekrandan sinyal gelmemesi - karanlık kalması sorunu yaşayınca pek de anlamadığım ve genellikle uzak durduğum halde belki gözle görülebilir bir arıza vardır diyerek kasayı açtım.Yalnız kasayı açarken yanlışlıkla arkadaki fanın da vidalarını söktüm ve yerinden çıktı.Kasa içinde donanımsal bir arıza olmadığını gördüm ve büyük ihtimalle sorunun monitör - pc arası bağlantı kablosunda olduğunu anladım.Böylece kasayı geri toparlarken hiç aklıma gelmeyen şey gerçekleşti ve fanı ne yönde geri vidalayacağımı kestiremedim.
Fanı ters bağlamışsam bunu nasıl anlayabilirim??Önemli bir hasara yol açabilir mi?
Teşekkürler.

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Fanların ters veya düz bağlanması donanımsal bir soruna yol açmaz.Yalnız içerinin havasını soğutması gereken fanı ters bağlarsanız fan içerideki havayı dışarı atmak yerine dışarıdaki havayı içeri alacaktır.Aslında bu da PC nin bulunduğu ortama göre değişir eğer hava sıcaksa içerideki sıcak havayı dışarı atmak mantıklıdır.Eğer fan ters çalışırsa sıcak olan ortama sıcak hava almış olur ve donanımların fazla ısınmasına yol açar.

Fanların dışarıdaki havayı içeri alacaksa kanatlarının içe doğru dönük olamsı gerekir.
120fan.jpg

Fanı bağladıktan sonra elinle de kontrol et eğer eline hava geliyorsa doğru bağlamışsındır.