Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Flash xml temada türkçe karekter sorunu

ahmethero

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar flash xmnl temamda türkçe karekter sorunu yaşıyorum nasıl cozulur konmusunda pek bilğim yok yardımcı olur musunuz?
.FLA dosyaların upload ettim bir bakarsanız nasıl cozuldugunude yazarsanız cok buyuk dertten kurtarmıs olur.

FLA DOSYASI
https://turbobit.net/7etqhrqlau34.html

Benzer konular

ebolukcu

🌱Yeni Üye🌱
Hocam indirdim içinde XML dosyaları yoktu yüklediğiniz şeyin. Ama çıkabilecek olası sorunlar şunlar
1. (düşük olasılık) XML'in başında
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?> yazması ve not defteri ile kaydederken kodlama yazan yeri UTF-8 seçmen gerekiyor. Ondan olabilir. Bir tane XML dosyasını aç baş kısmını ve kaydederken kodlama şeklini değiştir. Kontrol et çalışırsa tüm XML dosyaları değiştitirsin.
2. (Yüksek olasılık) Font türkçe karakter desteklemiyordur. Fontları değiştirmen gerekir.

ahmethero

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Hocam indirdim içinde XML dosyaları yoktu yüklediğiniz şeyin. Ama çıkabilecek olası sorunlar şunlar
1. (düşük olasılık) XML'in başında
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?> yazması ve not defteri ile kaydederken kodlama yazan yeri UTF-8 seçmen gerekiyor. Ondan olabilir. Bir tane XML dosyasını aç baş kısmını ve kaydederken kodlama şeklini değiştir. Kontrol et çalışırsa tüm XML dosyaları değiştitirsin.
2. (Yüksek olasılık) Font türkçe karakter desteklemiyordur. Fontları değiştirmen gerekir.

Fontlar türkçe desteklemıyordu. Destekli font ekledim.Daha sonra da xml lere baktım utf-8 mı dıye utf-8 di ama iso olarakda denedim fayda etmedi xml dosyasınıda upolad ettım baka bilirsin meşguldeğilseniz.

https://turbobit.net/x0xu5chi1qnq.html

genura

🏅Acemi Tasarımcı🏅
XML nin encoding utf-8 ayarları ve fontlarınızı gerekli şekilde ayarladıysanız;
"System.useCodepage = true;" kodunu fla veya main class dosyanızın içine yazmanızı tavsiye ederim.

ahmethero

🏅Acemi Tasarımcı🏅
XML nin encoding utf-8 ayarları ve fontlarınızı gerekli şekilde ayarladıysanız;
"System.useCodepage = true;" kodunu fla veya main class dosyanızın içine yazmanızı tavsiye ederim.

Hocam linkten dosyayı bir indirp denermısınız ben yapamadım da

genura

🏅Acemi Tasarımcı🏅
* Projede yer alan "news" adlı fla üzerinde değişiklik yaptım, aynı adımları diğerlerinede uyarlayabilirsiniz.

* Projedeki XML dosyasının yapısına hiç dokunmadım! Sadece içeriğine Türkçe karakter girdim.

1.işlem) ilk frame AS2 kodu olarak;
System.useCodepage = true;
bunu ekledim.

2.işlem) *.fla içinde; "txt" adlı dynamic text ve onun hizasında bulunan isimsiz iki adet text'in fontlarına embed işlemi gerçekleştirdim,
Latin I, Latin extended A ve Latin extended B olmak üzere 3 adet kodlamayı ekledim...

Sonuç ek'te mevcuttur,
iyi çalışmalar.

EK

not1: 2009'un ilk haberi yani en soldaki kareciğin detayına "read more" diye erişirseniz başlıktaki TR karakterleri göreceksiniz

not2: " System.useCodepage = true; " ActionScript2'de "useCodepage" özelliği bu şekilde yazılırken;
AS3 de ise "useCodePage" şeklinde yazılır...AS3 ile ilgilenenlere duyrulur.

ahmethero

🏅Acemi Tasarımcı🏅
* Projede yer alan "news" adlı fla üzerinde değişiklik yaptım, aynı adımları diğerlerinede uyarlayabilirsiniz.

* Projedeki XML dosyasının yapısına hiç dokunmadım! Sadece içeriğine Türkçe karakter girdim.

1.işlem) ilk frame AS2 kodu olarak;
System.useCodepage = true;
bunu ekledim.

2.işlem) *.fla içinde; "txt" adlı dynamic text ve onun hizasında bulunan isimsiz iki adet text'in fontlarına embed işlemi gerçekleştirdim,
Latin I, Latin extended A ve Latin extended B olmak üzere 3 adet kodlamayı ekledim...

Sonuç ek'te mevcuttur,
iyi çalışmalar.

EK

not1: 2009'un ilk haberi yani en soldaki kareciğin detayına "read more" diye erişirseniz başlıktaki TR karakterleri göreceksiniz

not2: " System.useCodepage = true; " ActionScript2'de "useCodepage" özelliği bu şekilde yazılırken;
AS3 de ise "useCodePage" şeklinde yazılır...AS3 ile ilgilenenlere duyrulur.

ek dosyasısı silinmiş hocam sunu turbobite yuklermısının zahmet olmassa

ahmethero

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hocam belki biliriniz s,izede hataırlatayım bu flashda tıkladıgımda exe çaliştırmak isityorum opnu nasıl hallederiz

yanı
temada oyunlar menusu olsun oyunlar menusune tıkladıgımda oyunlar gelsın ve bırıne tıkladıgımda oyunlar açilsın istıyorum. bunu yapa bilirmıoyız

genura

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ek2

2.sorunuza gelirsek;
Bu bahsettiğiniz durumlarla ilgili forumda bir konu daha vardı sanırım ona istinaden soruyorsunuz;

Ayrıca arka planda flash swf'si çalıştırmak istiyorsanız; "Active Desktop" özelliğinin çalışıyor olması gerekir ki; windows 7 de bu mümkün değil, ancak register'dan bazı ayarlar yapılıp çalıştırılıyor diye biliyorum... register ayarları ile yapılacak bu düzenlemede kullanışsız gibi geldi bana.

Bunların yerine;

Flash'a daha fazla güç ve özellik katan 3.parti programlar var (exe çalıştırma,işletim sisteminde yer alan bazı apilere erişim...vs),
örneğin "mdm Zinc" ... veya burdaki linkte muadili başka bir program daha var.
Bu programlar AS3 e benzer kendi içlerinde script dillerine sahipler... Fakat flash'ın yapamadığı veya yapmakta zorluk çektiği konuların üstesinden çok rahat gelmekteler. Bunları araştırırsanız istediğiniz şeyi yapabilirsiniz diye düşünüyorum.