Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Fontlab Studio'da ı sorunu

kerimanG

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba,
FontlabStudio'da 0131'ı "dotlessi" komutuyla harfimi atıyorum. Ancak atanan harf doğru kutuya gitmesine rağmen harfin görüntüsü i oluyor. Harf kutucuğuna girip üstteki nottayı siliyorum ve öteki ayarları yaptıktan sonra otf kaydediyorum. Ancak fontu kullanırken ı yerine ı görüntüsü çıkıyor.
Bir de fontu kaydetmeme rağmen tekrar açtığımda önceden noktasını silerek ı yaptığım harf yine i gibi görünüyor.

Neden böyle olduğunu bilen var mı?

Benzer konular

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Fontu paylaşmanız mümkün mü? İnceleyip çare arayalım.

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Merhaba,
FontlabStudio'da 0131'ı "dotlessi" komutuyla harfimi atıyorum. Ancak atanan harf doğru kutuya gitmesine rağmen harfin görüntüsü i oluyor. Harf kutucuğuna girip üstteki nottayı siliyorum ve öteki ayarları yaptıktan sonra otf kaydediyorum. Ancak fontu kullanırken ı yerine ı görüntüsü çıkıyor.
Bir de fontu kaydetmeme rağmen tekrar açtığımda önceden noktasını silerek ı yaptığım harf yine i gibi görünüyor.

Neden böyle olduğunu bilen var mı?

"ı" olması gereken yerde başka bir harf vardı. Bu yüzden sorun olmuş. Türkçe karakter olması gereken bazı hücrelerde de başka harfler vardı.

harfin yeni halini indirmek için tıkla

Türkçe harflerin hücreleri:

00FD yacute = ı
00DD Yacute = İ

0131 detlossi = ı
0130 Idotaccen = İ

00FE thorn = ş
00DE Thorn = Ş

015F scedilla = ş
015E Scedilla = Ş

00F0 eth = ğ
00D0 Eth = Ğ

011F gbreve = ğ
011E Gbreve = Ğ

00FC udieresis = ü
00DC Udieresis = Ü

00E7 ccedilla = ç
00C7 Ccedilla = Ç

(Bunların hepsi aynı sayfada gözükmeyebilir. Bulmak için MS Windows 1254 Turkish, MS Windows 1252 Western ANSI Macos Turkish, Macos Roman, sayfalarına bakmanız gerekir.)

İlaveten;

rhinokurtskuyruk.jpg

Ş harfinde gövde ile kuyruk kaynak yapılmazsa kesiştiği yerler beyaz gözükür. Bunu önlemek için ikisini birleştirmemiz lazım.
Ş harfini kuyruğuyla beraber seçip menüden Contour>Transform>Merge Contours demeliyiz.
View>Toolbars>Contour kutusundan da aynı komuta ulaşabiliriz.

Son düzenleme: