Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Fontlab4.6 Türkçe karakter sorunu

kerimanG

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Fontlab'de bir fontu Türkçeleştiriyorum. quark 6,5'ta sorunsuz görünüyor. Düşük hassasiyette PDF yaptığımda da Türkçe karakterlerde sorun yok. Ama ne zaman ki Distiller ile yüksek hassasiyette PDF yapsam (Ya da yüksek hassasiyette File> export etsem) Türkçe karakterlerde sorun çıkıyor.

Mesela ş yerine >, Ğ yerine /, İ olması gereken yerde de boşluk var.

Lütfen yardım edin, çok kötü sinirlerim bozuldu.

Benzer konular

mesajali

👑Efsanevi Grafiker👑
Fontlab'de bir fontu Türkçeleştiriyorum. quark 6,5'ta sorunsuz görünüyor. Düşük hassasiyette PDF yaptığımda da Türkçe karakterlerde sorun yok. Ama ne zaman ki Distiller ile yüksek hassasiyette PDF yapsam (Ya da yüksek hassasiyette File> export etsem) Türkçe karakterlerde sorun çıkıyor.

Mesela ş yerine >, Ğ yerine /, İ olması gereken yerde de boşluk var.

Lütfen yardım edin, çok kötü sinirlerim bozuldu.

fontlab hakkında pek bilgim yok ama sanırım sistemdeki yani proğramdaki yerini tanıtmıyorsunuz ben font creator kullanıyorum

ssevgen

🌱Yeni Üye🌱
fontlab hakkında çok fazla bir bilgim yok ama yanlış hatırlamıyorsam birisinden dumuştum sanırım bu problem için;
Font info (Alt+Ctrl+F) penceresinde Encoding and Unicode menüsünden character set'i Turkish (Latin5) dil sınıfı olarak ayarlamayı deneyebilirsin!
denemekten zarar gelmez...

mesajali

👑Efsanevi Grafiker👑
Ş > Scedilla, g> gbreve... hepsini atıyorum. Çok yararlandığım Fontlab kılavuzundaki tüm yönergeleri uyguluyorum. Ama olmuyor.
Fontlab kılavuzu için bkz. https://rapidshare.com/files/458666674/fontlab.pdf

gerçekten font lab tan anlamıyorum verdiğiniz linki indiremedim bence türkçe bir fontun içini boşaltarak istediğiniz karakterleri yerleştirseniz olmazmı
ben lüzumu halinde bu fontu deniyorum adınıda istediği şekilde değiştiriyorum
bunu bir deneyin
https://depositfiles.com/files/bb3h5o6in