Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Forumda ilk mesajım, Corel çizgi kalınlığı ayarlama ?

yakob

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar,

Forumdaki ilk mesajım, corel draw da çok aradığım ama bir türlü bulamadığım bir soru hakkında sizlerden yardım istiyorum.

Adobe illustrator CS5 versiyonunu incelemek için demo olarak indirdim ve orada Width Tool ( Shift W ile de açılıyor ) diye bir özellik var,

Bu özellik ile bir çizginin herhangi bir noktasından çizgiyi genişletip incelte biliyoruz. Çizginin bir ucunun kalınlığı diğer ucuna göre daha kalın olarak belirlenebiliyor veya çizginin uçları sabit iken ortasında farklı noktalarsan daha farklı kalınlıklar yapabiliyoruz.

Aşağıdaki video 02.16 dk dan itibaren bahsettiğim özellik gösteriliyor.

https://www.adobegunlugu.com/adobe-illustrator-cs5-gelismis-cizgi-ozellikleri-beautiful-stroke/

Bunun aynısını Corel X5 de yapmanın bir yolu var mı ?

Benzer konular

özgüll

👑Efsanevi Grafiker👑
Çizginize F12 ile kalınlık verdikten sonra ctrl + shift + Q ile şekle çevirin ve istediğiniz noktayı çekerek aynı sonucu elde edebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

yakob

🌱Yeni Üye🌱
Çizginize F12 ile kalınlık verdikten sonra ctrl + shift + Q ile şekle çevirin ve istediğiniz noktayı çekerek aynı sonucu elde edebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Öceliklikle cevabınız için çok teşekkür ederim.

Sormak istediğim bir nokta daha var.

Dediğiniz şekilde yaptım ve kırmızı yuvarlakla işaretli olan yerden şekli sola doğru çektim.
2526.jpg

Sola doğru çekerken sadece şeklin o köşesi sola doğru genişledi.
2536.jpg

Fakat Adobe de aynı işlemi yapınca (sadece bir nokatadan tutunca ) çizgi hem sağa hemde sola doğru aynı oranda genişliyor.
2541.jpg

Corel Draw da bu şekilde orantılı olara her iki yöne genişlemeyi nasıl yapabilirim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Braveart

♾️Grafik Gurusu♾️
Her ikiside vektörel program olmasına rağmen farklı özellikleri var.
Genellikle CorelDraw kullanıyorum ama bahsettiğiniz türden bir özellikle tanışmadım. Ancak manuel olarak (çizgiyi konvert ettikten sonra) eğim ve köşe noktalarından Shape Tool ile yapabilirsiniz. Ancaka bazı çekme uzatma işlemlerinde Shift tuşuna basılı tutarak yaparsanız her iki yönde işlem yapabilirsiniz.

yakob

🌱Yeni Üye🌱
Her ikiside vektörel program olmasına rağmen farklı özellikleri var.
Genellikle CorelDraw kullanıyorum ama bahsettiğiniz türden bir özellikle tanışmadım. Ancak manuel olarak (çizgiyi konvert ettikten sonra) eğim ve köşe noktalarından Shape Tool ile yapabilirsiniz. Ancaka bazı çekme uzatma işlemlerinde Shift tuşuna basılı tutarak yaparsanız her iki yönde işlem yapabilirsiniz.

Cevabınız için teşekkür ederim,

Birde şunu sormak istiyorum, Corel Draw da çizgi üzerinde aşağıdaki gibi oynama yapıyorum.

Aşağıdaki gibi 1 , 2 , 3 , 4 noktalaıyla belirttiğim 3 adet uc uca eklenmiş bir çizgi bulunmakta

2843.jpg

1 ve 2 numaralı nokta arasında bulunan çizgiyi Shape Tool aracı ve Convert to Curve seçeneği ile aşağıdaki gibi şekillendirdim.
2847.jpg

2 numaralı noktanın bulunduğu yerdeki A isimli ok u yukarı doğru kaldırarak 2 ve 3 numaralı nokta arasındaki çizgiye yeni bir şekil verdim ve bu işlemi yaparken 1 ve 2 numaralı çizgi arasında bulunan çizgide hiçbir değişme olmuyor

2854.jpg

Corel drawda yaptığım bu işlemi Adobe Illustrator ile nasıl yapabilirim.

Örnek, Adobe de Convert Anchor Point aracı ile çizginin başlangıcını seçiyorum ve yukarda convert anchor point to smooth seçeniği ile çizgiye eğim veriyorum fakat yukarda anlattığım işlemi tam olarak yapamıyorum,

örneğin 2 ve 3 numaralı nokta arasındaki çizgiye eğim verince sağında ve solunda bulunan çizgilerde değişiyor bunların Corel da olduğu gibi sabit kalmasını nasıl sağlarım

Teşekkürler

Braveart

♾️Grafik Gurusu♾️
İllüstratörde çok fazla tecrübem yok, sanırım bu konuda daha bilgili arkadaşlar cevap yazacak ve aydınlatacaklardır.

Arif ARINMIŞ

♾️Grafik Gurusu♾️
corelde ve ai de bulunan yerleri şu şekilde. Umarım yardımcı olur ;)
anchor, nokta veya kırım ismine siz ne diyorsanız artık ona tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi butona tıklayınca işleminizi yapabilirsiniz.
corelde kırık hali olduğu için birleşimini koyuyorum. Ai de ise birleşik olduğu için kırma butonunu koyuyorum.

okuyamayanlar için "makas simgesi olan buton" - "cut path at selected anchor points"

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
illustratörde çok hoş yapılıyor bravo illustratör hakkını yememek lazım ama alışamdık gitti ya.