Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Fotoğraf Makinesi Alıcam Size Geldim.

Novembre

🌱Yeni Üye🌱
Selamlar;

Fotoğrafçılığa merak saldım. Dijital fotoğraf makinemle amatör olarak fotoğraflar çekmiştim şimdi şöyle ne çok ileri bişey alıyım diyorum ne de kötü bişey, benim gibi yeni başlayanlar için dijital olmayan makine markaları, modelleri önere bilir misiniz? Halam karşılıcak masrafını cumaya kadar bir karar vermem gerekiyor yardımcı olursanız çok sevirim.. :angel:

Not olarak hemen hemen hiçbir bilgim yok modeller ve markalar hakkında. :)

poseidon

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
positivedesign.webs.com
Oncelikle hosgeldiniz, umarim yardimci olabilirim... Dijital olmayan demissiniz, eger film kamera kullanacaksaniz o zaman isler degisir :) herseye sifirdan baslamaniz lazim, enstantene diyafram ayarlari vs. bilmeniz gerekli ama o kadar da cok korkulacak kadar degil..
Zamanla hepsine alisirsiniz, zaten ben kamera onerisi isteyenlere film kamera ile baslamalarini oneriyorum cunku film kamera bu isin baslangicidir. bende bir tane Canon 20D dijital ve Canon A-1 film kamera var, hangisi daha iyi derseniz ben film kamera dijitalden kat kat iyi derim, cunku film kameranin verimi daha fazla ve kullanimini ogrendikten sonra fotografciligin temel bilgilerini ogrenmek cok kolay.
Eger film kamera alacaksaniz kesinlikle Canon A-1 ya da AE-1 oneririm, bende A-1 var ve cok memnunum. Ayrica film kameralar dijitale oranla daha ucuz, gerci film baski parasi veriyorsunuz ama yine de dijitale vereceginiz para ile kendinize bir ekstra lens bile alabilirsiniz...

Ama eger dijital alacaksniz belirtin ona gore bir arastirma yapip size yardimci olmaya calisayim...

Tesekkurler...

Novembre

🌱Yeni Üye🌱
Böyle uzun ve açıklayıcı bir cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim öncelikle. Kendim biraz yanlış ifade etmişim sanırım. Dijital olmayan derken kastettiğim dijital fakat fotoğrafçılıkta kullanılan daha bi' profesyonel olanlar hani :). Ben de sizin dediğiniz gibi filmli bir makineyle başlamak için çok araştırdım, şöyle eskilerden Zenit marka falan alıyım kendimi geliştiriyim dedim, fakat pek başarılı olamadım bu konuda, bulamadım. İzmir'de oturuyorum Alsancak'ta Kıbrıs Şehitleri'nde Kemer Altı'nda bakmadığım yer kalmadı. İnternette alışveriş sitelerinde baktım ilgilenen olmadı -herkes ilanını koymuş bi' daha bakan yok-. Böyle olaylardan sonra da halam insafa gelip sana gel güzel birşey alalım boşver sen eskileri diyince bu ''dijital :)'' fotoğraf makinelerine bakmaya başladım. Bir arkadaşıma sordum -fotoğrafçılıkla ilgilenen- yeni başlıcaksan hem üstünde öğrenme hem kendini geliştirme ve uzun süre kullanma açısından Nikon D40 ve D80'i önerdi. Ne dersiniz? Bir de dijitalle başlamayıp sizin dediğiniz gibi film bir makineyle başlarsam bana ne gibi katkıları olur?

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
dijital makinede canon yada nikon derim ben...

canon eos 400D'yi bi incele:)

kısa ve öz oldu ama:)

gogo47

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yerinde olsam ve bütçem olsa canon eos 450 d alırdım,

poseidon

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
positivedesign.webs.com
Böyle uzun ve açıklayıcı bir cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim öncelikle. Kendim biraz yanlış ifade etmişim sanırım. Dijital olmayan derken kastettiğim dijital fakat fotoğrafçılıkta kullanılan daha bi' profesyonel olanlar hani :). Ben de sizin dediğiniz gibi filmli bir makineyle başlamak için çok araştırdım, şöyle eskilerden Zenit marka falan alıyım kendimi geliştiriyim dedim, fakat pek başarılı olamadım bu konuda, bulamadım. İzmir'de oturuyorum Alsancak'ta Kıbrıs Şehitleri'nde Kemer Altı'nda bakmadığım yer kalmadı. İnternette alışveriş sitelerinde baktım ilgilenen olmadı -herkes ilanını koymuş bi' daha bakan yok-. Böyle olaylardan sonra da halam insafa gelip sana gel güzel birşey alalım boşver sen eskileri diyince bu ''dijital :)'' fotoğraf makinelerine bakmaya başladım. Bir arkadaşıma sordum -fotoğrafçılıkla ilgilenen- yeni başlıcaksan hem üstünde öğrenme hem kendini geliştirme ve uzun süre kullanma açısından Nikon D40 ve D80'i önerdi. Ne dersiniz? Bir de dijitalle başlamayıp sizin dediğiniz gibi film bir makineyle başlarsam bana ne gibi katkıları olur?

Rica ederim, gorevimiz size aciklayici bilgiler verip dogru yonlendirmek... Sanirim kompakt ve D-SLR den bahsediyorsunuz... kompakt genelde fotografcilikla ugrasmayan sadece bir hobi olarak fotograf ceken kisilerin kullandigi kemara turu, fakat D-SLR (dijital) ya da SLR (film) kameralar ise genelde bu isi bir meslek ya da bir adim ileriye goturmek isteyenlerin kullandigi kamera tipleri...

Eger siz de fotografciligi bir meslek olarak kullanacak ya da profesyonel olark ilgilenecekseniz tabi ki D-SLR ya da SLR oneririm... D-SLR - SLR farklarina gelince: D-SLR makineler genelde sizin icin butun isi yaparlar, size sadece denklansore basmak kalir, eger mesleginiz icin kamera kullanacaksaniz hem zamandan kazanmak icin hem de cabuklugu nedeniyle D-SLR oneririm. Hangi marka derseniz secebileceginiz bir suru marka var su anda piyasa da, fakat soyle birsey de var sececeginiz kameranin kullanim kolayligi ve ergonomik olmasi cok onemli. Ben canon kullaniyorum ve yillarca kullandim bugune kadar da bir sorun yasamadim.

Eger baslangic olarak bir D-SLR istiyorsaniz Canon 400D ya da 1000D oneririm bu makineler giris seviyesi icin oldukce iyi ve piyasaya cikis tarihleri cok eski degil... 1000D 400D ye oranla biraz daha pahali olabilir, ama 400D de isinizi gorur saniyorum... kamera ile ilgili detaylari baska bir uyeye kendi konusunda verdigim bilgilerden bulabilirsiniz link: https://www.grafikerler.net/hangi-fotograf-makinesini-tavsiye-edersiniz-t46781.html

Ama yok ben SLR ile bu ise baslayacagim derseniz o zaman isler tamamen degisir :) Daha once dedigim gibi SLR kameralr bu isin efendileridir, herkes bir kere SLR kullanmistir hayatinda cunku anca o zaman fotografciligin tadina varirlar... Bununla beraber tekniklerini gelistirip isin ozunu daha cok hizli kaparlar.. Benim size tavsiyem SLR alacaksiniz Canon ile yola devam edin. cok iyi kullanilmis bir ikinci el kamera isinizi gorur. Kendi deneyimlerinden ornek vermem gerekirse Canon A-1 kesinlikle bu isin erbabi, hem cok kolay hem cok kuvvetli...

Eger SLR film kamera almak istiyoraniz kemeraltinin girisinde (hukumet konagi girisi) saga dodukten sonra Can iskender salonu var onun hemen yaninda eski bir pasaj var o pasaj ikinci el SLR fotograf makinesi satan dukkanlarin bulundugu bir yer, ilk giriste hemen soldaki dukkana ugrarsaniz sanirim kendinize gore bir sey bulursunuz, ben daha onceden o arkadasa A-1 imin lenslerini temizlettirmistim, gayet iyi bir sonuc almistim... Eger o arkadasa da bu ise yeni basladiginizi ve ogrenmek icin guzel bir Canon baktiginizi soylerseniz onda olmasa bile sizi baska yerlere yonlendirir kesinlikle ( Bence Canon A-1 ya da Canon AE-1)

Biraz uzun bir yazi oldu ama umarim yardimci olamusumdur.. SLR kameralar cok pahali degil ozellikle ikinci elleri.. Ben sizin yerinizde olsam iyi durumda bulunan ikinci el bir SLR Canon alirim halaniza da guzel bir canon 450D ya da 1000D aldiririm, boylece hem dijital hemde film kameranin tadina varmis olursunuz...

Kolay gelsin...

eser38

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.nisangrafik.com
Çok profesyonel ya da çok amatör olmayacaksa ve bu işe yeni başlayacaksanız dslr-like makineleri öneririm. Hem slr kalitesinde fotoğraflar çekebilirsiniz hem de çekeceğiniz nesneye göre lens değiştirme gibi (ki bu çok yüksek bir maliyet gerektirir) bir derdiniz olmaz. Ben yeni aldığım Olympus sp560uz modelini önerebilirim, 18x zoom'u olan, 1 cm'ye kadar muhteşem makro çekim yapabileceğiniz ve kullanımı gayet kolay olan harika bir makine.