Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

freelance iş ilanları için öneri

Ufuk Cebeci

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merhaba,

Freelance olarak verilen tasarım ilanları için eminim tüm üyelerin sıkıntısı var. İlan verenler olsun ilanla ilgilenenler olsun bu konuda problem yaşıyorlar diye düşünüyorum.

bu konuda birçok konuda tartışmalar öneriler oldu ama bir çözüm bulunmadı henüz, benim önerim aslında çok tanıdık bir sistem ama ne uygulamada ne kadar verimli olur bilemiyorum bunu site yöneticilerinin değerlendirmesine bırakıyorum, hatta bu konudaki yazılım konusunda da grafikerler.net e destek olabiliriz.

gittigidiyor.com gibi birçok güvenli e-ticaret sitesindeki sisteme benzer bir sistem öneriyorum yani hemen hemen logotournament.com sitesindeki uygulama gibi.

ilan veren kişi ortak hesaba tasarım için ayırdığı bütçeye göre ödeyebileceği tutarı yatırsın, örneğin afiş yaptıracak ve karşılığında 100 tl ödeyebilir, bu rakamı hesaba yatırdıktan sonra ilgilenen arkadaşlar yani 100 tl karşılığında istenilen özelliklerde afiş çalışması yapmak isteyenler çalışmasını yaparak demo halinde siteye eklesin ve işveren beğendiği çalışmayı belirttiğinde hesapdaki para tasarımcının hesabına geçsin, aynı zamanda tasarımcı da çalışmanın orijinalini siteye yuklesin veya direk işverene mail atsın,

tabiki bu hizmet karşılığında grafikerler.net yönetimi de bir gelir elde etmeli, bu tamamen yönetimin kararlaştıracağı ve eminim alış veriş yapan herkesin de makul karşılayacağı bir yüzde olabilir.

bence çok mantıklı bir sistem, geliştirilebilir ve diğer öneriler de alınabilir.

Ufuk Cebeci

🏆Pro Tasarımcı🏆
sanırım bu konuda kimsenin şikayeti yok kimse yok:)

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Şikayetten ziyade bu öneri neye benzemiş biliyormusunuz?
Yarışma ve ihale usulü iş vermeye benzemiş.:D
Bir iş yaptırılıacak en az 20 30 kişi o iş için çalışma yapacak,içlerinden bir tanesi seçilecek.
Anladığım kadarıyla siz bir ajansın sanat yönetmeni veya sahibisiniz.
Size bir soru;
Müşteriler gelip ajansınıza ben bir iş yaptıracam ama 15-20 ajansa teklif verecem hangisini beğenirsem ondan alacam,buna göre sizde çalışmanızı yapın derse.
Cevabınız ne olur?

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Bir iş yaptırılıacak en az 20 30 kişi o iş için çalışma yapacak,içlerinden bir tanesi seçilecek.
Size bir soru;
Müşteriler gelip ajansınıza ben bir iş yaptıracam ama 15-20 ajansa teklif verecem hangisini beğenirsem ondan alacam,buna göre sizde çalışmanızı yapın derse.
Cevabınız ne olur?

çok doğru söylüyorsunuz Nihat bey
zaten daha önce de bir arkadaşımız yazmıştı bir iş ilanı ile ilgili
aracılar müşteriyle anlaşıp bir kaç grafikere işi yaptırıp müşteri hangisini beğenirse parayı da o grafiker alıyor (payına düşeni tabi) diğerleri harcadıkları emekle kalıyor
karaborsa gibi yani

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Bende freelance grafikerlik yapıyorum.Bu tip teklifleri kesinlikle kabul etmiyorum.
Ayrıca böyle bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmamak için de ön ödemesiz iş yapmam.

Ufuk Cebeci

🏆Pro Tasarımcı🏆
Size bir soru;
Cevabınız ne olur?

cevabım tabiki hayır olacak.

ama burada farklı bir durum sozkonusu, hem işveren hem de tasarımcı açısından ortak bir noktada buluşmak gerekli diye duşunuyorum, tam olarak müzayede değilde farklı çözümler olabilir. burada herkesin fikri önemli.
site üzerinden bir kişiyle anlaşıp ucretini yatırıp çalışmayı yaptırır işveren ve onaylandığında para tasarımcının hesabına geçer bunlar çeşitli şekillerde çoğaltılabilir. bende bu konudan şikayetçiyim freelance çalışmamama rağmen.
sizlerden de bu konu hakkında çözüm önerileri alabiliriz bilgi ve tecrübenize dayanarak.
biliyorsunuz ki hem piyasa da hem de sitede işverenlerin işgüzarlığı olduğu gibi bu işi yapanların! da problem çıkarttığı oluyor mutlaka,

hem işveren hem tasarımcı için ortak bir nokta bulunmalı diye duşunuyorum

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Bir iş veren bir tasarım işi için teklif veren tasarımcıları nasıl değerlendireceğini biliyorsa eğer bu etikete sebep sorunların hiç bir anlamı kalmıyor... Eğer bilmiyorsa bu konu ile ilgili birini ( iletişimci, halka ilişkilerci vs...) istihdam edecek.

iş veren açısından düşünürsek, bu sorunları yaşamalarının tek sebebi, grafik tasarımı hafife almaları, ciddiyet göstermiyor olmaları, ve buna benzer gelişmemiş iş yaptırma güdüleridir. İş yapmak ya da yaptırmak ne şimdi ne de tarihin hiç bir noktasında bu gün freelancerlardan beklendiği kadar kolay olmadı.

bu şekilde düşünmeyi kendisine hak sayan iş verenlerin sorun yaşamalarında hiç bir problem görmüyorum.

ektiklerini biçiyorlar ve biçeceklerdir de....

Tasarımcı açısından da bu benzer bir felsefeye sahip, her işi, herşekilde yaparım abi mantığı ile mesleklerine yaklaştıkları sürece

onlar içinde yaşadıkları sorunlar gayet müstahak...

ama derseniz ki herkes bu işi az da olsa bilmek zorunda mı?
değil elbette, olaya hiç vakıf olmayanlar tatlı su çakallığı yapmayacak, konusunda kendisini defalarca kanıtlamış ajanslarla iş birliği yapacak. başları ağrımayacak...

Ufuk Cebeci

🏆Pro Tasarımcı🏆
konu sanırım yalnış anlaşıldı bir nebze..

amaç tasarımları müzayedeye çıkartmak değil, amaç sorunları ortadan kaldırma açısından bir adım atmak.

mutlaka müzayede açık arttırma olacak ve herkes bir tasarım yapıp sunacak diye brşey yok işverenin madur olmaması için güvence olarak grafikerler.net işin ücretini elinde tutacak, ve tasarımcı da işi yaptıktan sonra madur olmayacak. bu tek bir kişi ile anlaşılıp iş verildikten sonrası için de uygulanabilir.

veya daha iyi öneriler de olabilir. sitede verilen freenalce ilanların birçoğunda bu tür sorunlar yaşanıyor. bu yolla işi yapanlar daha guvenli ve iş sonrasında acaba soruları aklında olmadan çalışacak ve işveren de aynı şekilde guvende olacak.

biliyorsunuz ki dediğiniz gibi herkes bu işi az da olsa bilmek zorunda değil, ilanı veriyor örneğin logo yaptırmak için, 1000 lira fiyat veren de oluyor, 25 lira da ve bu yuzden işveren karmaşık bir durum içerisine giriyor. işi ajansa verse de birşey değişmeyecek birçok ajans işleri artık freelance yapanlardan daha uygun hatta komik rakamlara yapmaya başladı çunku.

buradaki amaç daha çok işi yapanın maduriyetini azaltmak, tabiki bunun yanında işveren de daha güvenli iş yaptırma fırsatına kavuşacak.

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Bu sistem sahibinden.com daki GET alışveriş sistemi gibi düşünülürse güzel bir sistem olabilir.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
müzayede, açık arttırma, vs... gibi kullanılması engellendiği taktirde mesleğe bir zararı olmayacaktır. doğru anladıysam sadece ödemeleri garantiye almaktan bahsediyorsunuz.

Ufuk Cebeci

🏆Pro Tasarımcı🏆
müzayede, açık arttırma, vs... gibi kullanılması engellendiği taktirde mesleğe bir zararı olmayacaktır. doğru anladıysam sadece ödemeleri garantiye almaktan bahsediyorsunuz.

evet kesilikle bundan bahsediyoruz. ve öneriler ile geliştirilebilir bu sistem.

ayrıca açıkarttırma tarzı pazarlıklar şuanda da yapılıyor, işverenler daha önce aldıkları fiyatları söyluyorlar ve tasarımcıdan daha ucuza yapmasını istiyorlar bu da bir nevi açıkarttırma sayılmazmı?

Son düzenleme:

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
bu daha çok işe alma stratejisi sayılabilir. ama alenen yapılan bir müzayedenin hüsranla sonuçlanacağına oldukça eminim

Ufuk Cebeci

🏆Pro Tasarımcı🏆
bu daha çok işe alma stratejisi sayılabilir. ama alenen yapılan bir müzayedenin hüsranla sonuçlanacağına oldukça eminim

alenen bir müzayede olması gerekmez çok da hoş olmaz zaten böyle bir sistem. ama guven açısından önemli bir sistem olacağına eminim

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Uygulama mantığı geliştirilebilir ve freelance çalışanlar buraya yönlenip kendi başlarına iş yapmayı bırakırlarsa ve piyasayı yeteri kadar sömürmekten vaz geçip ayaklar altında çiğnemeye bir son verirlerse bence gayet mantıklı bir çalışma olabilir. En önemliside şu; bu projeyi üstlenecek ve hayata geçirecek olan var mı?
Bir takım düşüncelerin artık sadece düşünde kalmasıda işin ayrı bir negatif olgusu.

Ufuk Cebeci

🏆Pro Tasarımcı🏆
Uygulama mantığı geliştirilebilir ve freelance çalışanlar buraya yönlenip kendi başlarına iş yapmayı bırakırlarsa ve piyasayı yeteri kadar sömürmekten vaz geçip ayaklar altında çiğnemeye bir son verirlerse bence gayet mantıklı bir çalışma olabilir. En önemliside şu; bu projeyi üstlenecek ve hayata geçirecek olan var mı?
Bir takım düşüncelerin artık sadece düşünde kalmasıda işin ayrı bir negatif olgusu.

bu konuda grafikerler.net yönetiminin başlangıç için bir adım atacağına eminim. üzerimize düşen ve elimizden gelen yardımı göstermekden mutluluk duyarız bizlerde.