Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Friedrich Wilhelm Nietzsche - Filozof

a.g.s.l

👑Efsanevi Grafiker👑

15947_181633913381_181378278381_2898273_1268656_n.jpg

Friedrich Wilhelm Nietzsche (d. 15 Ekim 1844 - ö. 25 Ağustos 1900),

"Güç İstenci", "Üstinsan", "Bengidönüş" gibi özgün fikirlerle tanınan Alman filozof.

Nietzsche'nin felsefe öğretisi, kendi çağına tümden bir karşı çıkış olarak görülmektedir. Kendisinin bütün derdi, insanı akılcılığın kıskacından kurtarıp kendisi üzerinden düşünmesini sağlamaktır. Ona göre Tanrı ölmüştür ve insanlar Dünya'da yapayalnız kalmışlardır. Bu yüzden insanlar Tanrı'dan bekledikleri umut ve istekleri bir kenara bırakıp kendilerini Dünya'ya
adamalılar. Böylelikle düşünce ile yaşam arasında bağ kurulması daha kolay olur.

Nietzsche, insanlara yeni değerler getirmeye çalışarak güçlü insanların egemenliğinde, çoğunluktan ibaret olan ve sürü olarak nitelendirdiği insanlıkta gelişmenin mümkün olduğunu ileri sürmüştür. Sürü kendini feda ederek üst insanı belirleyecektir. Üst insan benim diyebilen, kendi gözleriyle gördüğü gerçekliği belirleyen insan olarak görülmektedir. Bütün varlığın temelinde
daha güçlü olmaya yönelik irade vardır. Nietzsche'ye göre, insanoğlu sadece kendini korumak ve yaşamak istemez aksine asıl isteği daha da güçlü olmaktır.

Din, ahlak, çağdaş kültür, felsefe ve bilim gibi konularda eleştiriler yazmıştır. Nietzsche'nin etkileri felsefede, egzistansiyalizm ve postmodernizm üzerinde olmuştur. Değerlerin göreceliğini savunmuş, "iyi" ve "kötü" kavramlarını sorgulamış, eleştirmiştir.

Kendisini "Filozoflar içinde ilk psikolog" olarak tanımlayan Nietzsche, Psikanaliz'de kullanılan "BilinçAltı" (id) kavramından ilk kez bahseden kişi
olmuş ve bu yönüyle Sigmund Freud ve Psikanaliz'i etkilemiştir.

Kıta felsefesinde ve analitik felsefede alternatif yollar göstermiştir. Yaşamı olumlama, bengi dönüş, anti platonizm onun felsefesinin temel taşlarıdır.

Nietzsche, erken ölümü ve hastalığı nedeniyle, "ne ahlaksal idealini, ne
de trajik şiirini gerçekleştirebilmiştir.

Ah, buldum onu kardeşlerim! İşte, en yüce dorukta kanıyor
sevinç pınarı benim için! Burda, hiçbir ayak takımının benimle
birlikte içemeyeceği bir yaşam var! Akışın nerdeyse pek yoğun
geliyor bana, ey haz pınarı! Doldurayım derken, sık sık yeniden
boşaltıyorsun kadehi!

Nietzsche

Zavallı İnsanlık! - Beyindeki kanın bir damla fazla ya da az
olması, yaşamımızı tarif edilemeyecek kadar perişan ve zor hale
sokabilir. Öyle ki, Prometheus`un akbabadan çektiği acıdan daha
fazlasını bu bir damla kandan çekeriz. Ama insan nedenin damla
olduğunu bile bilmeyip, "şeytan!" ya da "günah!" diye düşünürse,
en korkunç durum işte o zaman ortaya çıkar.

Nietzsche

Konuşman gerekecek zamana hazırlanıyorsun. Bazen yazmaktan
utandığın gibi, belki o zaman da konuşmaktan utanırsın, belki de hâlâ
kendini yorumlaman gerekli olacak, belki de eylemlerin ve çekimserliklerin
iletişimine girmen için hiçbir şekilde yeterli olmayacak! Öyle bir kültür dönemine gelecek
ki çok uygun kaçmayacak: Bu durumda artık okunmuş olmaktan utanç duymayacaksın:
Buna karşın şimdi seni yazar olarak değerlendiren herkes seni kırıyor; ve yazıların nedeniyle
seni öven kimse bir sezgi eksikliği gösteriyor, seninle kendi arasına bir çukur kazıyor; seni
bu şekilde yücelttiğini zannederken ne kadar küçüldüğünü keşfedemiyor. Şimdiki insanların okuduklarızamanki ruh durumlarını biliyorum: Ne yazık! Çalışmayı istemek ve böyle bir durumu
yaratmak için sıkıntıya girmek.

Nietzsche

Not:Alıntı'dır.