Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Gazete kapak tasarımı (Özgür Haber - Mersin)...

child_play

♾️Grafik Gurusu♾️
Normal gazete ebatlarında, 13 Ağustos 2009 tarihinde çalışmış olduğum bir gazete kapağı tasarımı. Yorumlarınıza...

demoN

👑Efsanevi Grafiker👑
Bence gayet güzel olmuş.emeğine sağlık:)

mubatu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bir takım eksiklikler var haber başlığı ile haberler arasındaki boşluk fazla olmuş aynı şekilde resimler ve yazılar arasındaki boşlukta gözüme battı genel itibari ile başarılı üzerinde biraz daha uğraş verirsen daha güzel olur.
başarılar...

child_play

♾️Grafik Gurusu♾️
bir takım eksiklikler var haber başlığı ile haberler arasındaki boşluk fazla olmuş aynı şekilde resimler ve yazılar arasındaki boşlukta gözüme battı genel itibari ile başarılı üzerinde biraz daha uğraş verirsen daha güzel olur.
başarılar...

Boşluklar özellikle bırakılmıştır (gözü yormaması için). Ama aşırı bir boşluk diyorsanız, yorumunuz tarafımca değerlendirilecektir. Yorum için teşekkürler.

artdevil

👑Efsanevi Grafiker👑
öncelikle sayfa tasarımı ile ilgili bi sorun var manşeti ve kenarlarını hep aynı şekilde aşağıya inmişsin yani orası iki kenar sütun ve orta göbek hep dikey olarak çalışılmış.
bence manşeti 7sütuna yayabilirdin yani biraz daha geniş tutmak manşeti daha iyi vurgulamana yardımcı olurdu bu şekilde manşet o kadarda vurgulayıcı durmuyor. ayrıca iki kenardan inen iki sütunun biri manletin altından indirebilirdin bu şekilde daha güzel bir görüntü olurdu.ayrıca hep neden soğuk renkler kullandın_? mesela logo ile uyum sağlayacak sıcak bir renkgi kullanabilirdin diye düşünüyorum..
ellerine emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler

child_play

♾️Grafik Gurusu♾️
öncelikle sayfa tasarımı ile ilgili bi sorun var manşeti ve kenarlarını hep aynı şekilde aşağıya inmişsin yani orası iki kenar sütun ve orta göbek hep dikey olarak çalışılmış.
bence manşeti 7sütuna yayabilirdin yani biraz daha geniş tutmak manşeti daha iyi vurgulamana yardımcı olurdu bu şekilde manşet o kadarda vurgulayıcı durmuyor. ayrıca iki kenardan inen iki sütunun biri manletin altından indirebilirdin bu şekilde daha güzel bir görüntü olurdu.ayrıca hep neden soğuk renkler kullandın_? mesela logo ile uyum sağlayacak sıcak bir renkgi kullanabilirdin diye düşünüyorum..
ellerine emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler

Yorum için ben teşekkür ederim artdevil. Ama inanın ki;

öncelikle sayfa tasarımı ile ilgili bi sorun var manşeti ve kenarlarını hep aynı şekilde aşağıya inmişsin yani orası iki kenar sütun ve orta göbek hep dikey olarak çalışılmış

bu bölümü anlayabilmek için tam yedi kez okudum ve nihayet anlayabildim. :D

Anladığım kadarıyla sayfa, boylamasına düz çalışılmış... Bunu mu demek istediniz acaba? :) Kusura bakmayın bende mi algı problemi var diye düşünmeye başladım da bir an. :giggle: Yani "zig-zag" bir tasarım olsa daha iyi olurdu" diyorsunuz, doğru mu anlamışım? :)

Eğer öyleyse, birinci olarak ben o tarz (zig-zag) tasarımı kullanmayı pek sevmiyorum; kullanılmasını da pek tasvip etmiyorum açıkçası (gözü yoruyor çünkü). Ha, etek manşette öyle bir tasarım kullanılabilir, ona bir şey diyemem... İkincisi olarak ise; haberler (kısalığı, uzunluğu, fotoğrafı, içeriği açısından) bahsettiğiniz tarzda bir tasarıma pek uygun değildi. O yüzden böyle bir tasarım çıktı ortaya. :)

Son olarak da manşetin pek vurgulayıcı olmadığı konusunda itirazım var. :tongueout: Zira, manşetin puntosu, hatırladığım kadarıyla 100 puntonun üzerinde (şu an sayfa önümde açık olmadığı için bakamıyorum). Tasarıma bakıldığında göze ilk çarpanın "manşet" olduğunu düşünüyorum. Tabii ki fikrinize de saygı duyuyorum. :angel:

Yapıcı ve değerli yorumunuz için teşekkür ederim. :)

tiremese

🌱Yeni Üye🌱
güzel bir çalışma emeğine sağlık. Hangi programda tasarladın ve arkadaşlar bu konuda sizlerin de tavsiyesni almak isterim. gazete tasarlamak için ne kullanmak en iyisi?

child_play

♾️Grafik Gurusu♾️
güzel bir çalışma emeğine sağlık. Hangi programda tasarladın ve arkadaşlar bu konuda sizlerin de tavsiyesni almak isterim. gazete tasarlamak için ne kullanmak en iyisi?

"emeğine sağlık"
Öncelikle böyle bir ifade kullandığınız için size ne kadar teşekkür etsem azdır. Yüreğinize sağlık.
Tasarımı QuarkXPress programında yaptım.
Bu konuda; yani gazete tasarlama konusunda, Quark programının, diğer programlara oranla kullanılabilirliği, özellikleri, işlevselliği, fonksiyonları vs... açısından en uygun program olduğunu düşünmekteyim. Zira, 6 ve üzeri versiyonlarında, bir önceki versiyonlarına nazaran çok belirgin özellikler mevcut.

Bunun dışında, Adobe Indesign'ı da hafife almamak gerek. :)
Ancak bana sorarsanız Indesign mı, Quark'mı diye; kesinlikle Quark derim. :tongueout: Tabii ki bir Indesign kullanıcısı da "kesinlikle Indesign" diyecektir. :)
Şahsi önerim Quark'tır. Tekrar yorumunuza ve yüreğinize sağlık. Hayırlı işler, bol kazançlar. :angel:

motodoshi

🌱Yeni Üye🌱
peki yazıları neden 2 tarafa yaslı şeklinde ortalayamıyorsunuz?