Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Gazetede ilk nereyi okursunuz?

Günlük gazetenizi elinize aldınız İLK OLARAK hangi haberleri okursunuz?

• Manşette ne varsa ilk ona bakarım

Oy: 25 58.1%
  • Siyasi Haberler

Oy: 2 4.7%
  • Kavga, Cinayet, Kaçırma gibi toplumsal haberler

• Magazin haberleri

Oy: 1 2.3%
  • Arka sayfada olan hayvanat bahçesi haberleri v.b. enteresan haberler..

• Gazetenin gezi eki

• Bulunduğunuz bölgeye ait eki

• Reklamları

• İş ilanları

Oy: 0 0.0%
  • Köşe yazarları

• Alışveriş rehberlerini

• Hangi kanalda ne var sayfasını

• Ekonomi döviz borsa haberleri

• Spor haberleri

Oy: 5 11.6%
  • Sayısal v.b. Şans oyunları sonuçları

• Astroloji ve burç yorumları

• Bulmacaya başlarım

• Zayıflama, Güzellik, Cinsellik, aile ile ilgili yazılar

• Manşetin Yanındaki manken, şarkıcı haberleri

• Promosyonlara ve kuponlarıma bakarım

• Kullanılan toplam oy
    43

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
Merhabalar.. Türkiye'mizin okur-yazar oranı nüfusa oranla tatmin edici olmasa da forumumuzun okur-yazar oranı eminim çok cezbedicidir :) Buna inanarak Keyifli bir anket açıyorum sizlere... Günlük gazetenizi elinize aldınız İLK OLARAK hangi haberleri okursunuz? Hadi bakalım forumumuzun ilgi alanını biraz daha belirlemiş olalım :)

1) Manşette ne varsa ilk ona bakarım
2) Siyasi Haberler
2) Kavga, Cinayet, Kaçırma gibi toplumsal haberler
4) Magazin haberleri
5) Arka sayfada olan hayvanat bahçesi haberleri v.b. enteresan haberler..
6) Gazetenin gezi eki
7) Bulunduğunuz bölgeye ait eki
8) Reklamları
9) İş ilanları
10) Köşe yazarları
11) Alışveriş rehberlerini
12) Hangi kanalda ne var sayfasını
13) Ekonomi döviz borsa haberleri
14) Spor haberleri
15) Sayısal v.b. Şans oyunları sonuçları
16) Astroloji ve burç yorumları
17) Bulmacaya başlarım :)
18) Zayıflama, Güzellik, Cinsellik, aile ile ilgili yazılar
19) Manşetin Yanındaki manken, şarkıcı haberleri
20) Promosyonlara ve kuponlarıma bakarım

konuma anket eklenirse sevinirim.. Hadi bakalım kimler ilk önce nelere bakıyorlar..

finfik

👑Efsanevi Grafiker👑
Manşete bakarım... Sonra son sayfasını çevirir, arka sayfadan öne doğru gelirim :D

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Manşet,akabinde köşe yazıları.

risenwing

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Manşet aslında gazetenin afişidir. Sonra orada ne ilgimi çektiyse o sayfaya yönelirim.:)

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
Manşet aslında gazetenin afişidir. Sonra orada ne ilgimi çektiyse o sayfaya yönelirim.:)

aslında gazetenin afişi manşet değildir. dinamik alan dediğimiz gazetenin üst yarısı.. yani gazetenin adının bulunduğu bölgenin sağındaki alan ve üstündeki alandır.. üst alanında genellikle gazetenin iç sayfalarına yönlendiren başlıklar yada promosyon reklamları olur. sağ tarafında ise eğer herkesi ilgilenidirecek kadar önemli bir haber yoksa manşette genelde bir şarkıcı yada uzun bacaklı bir manken görürsünüz orada. bunun sebebi de o bölgenin hazırbulunuşluğunu sağlamaktır.. bu ne demektir derseniz; Diyelim ki gazete ilk baskıya başladı dağıtıma çok erken bir vakitte başlanması gerekiyor.. ancak ilk baskı basılırken atıyorum başbakan olağan üstü bir durum sergiledi.. yada ülkede ciddi bir durum meydana geldi savaş başladı bir bakan öldü vs.. böyle bir son dakika haberi olduğunda o mankencağız oradan alınır ve yerıne o haber konulur. ilk baskı aynen gider doğu illere. ancak diğer baskılarda son dakika gelen o çok önemli haber o mankenimizin yerini alır. Manşet ise gazetenin isminin altındaki geniş alandır. Tüm okuru aynı anda ilgilendirecek bir haber olur manşette.. mesela siyasi gündem.. yada (eğer meclis tatildeyse yada ciddi bir gündem yoksa) cinayet/kaçırılma/büyük yangınlar v.s. gibi haberler manşette yerini alır.. onu da okur gazeteyi eline alıp katlama yerınden açıp ilk sayfayı tam haliyle yada sayfanın etek kısmını çevirdiğinde görür.. bu nedenle gazetenin afişi aslında manşet değil dinamik bölgedir....

Sanırım foruma gazete ile ilgili geniş bir yazı yazacağım :) hızımı alamadım :D

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bende gazete ve dergiyi ilk elime aldığımda şöyle ilk önce mizanpajını incelerim. Daha sonra ilgi çeken haberleri. Sonra yorum yaparım spot buraya, görsel burada olsa falan devam ederim... Ama ilk önce mizanpaja bakarım. Birde saıtrlar sütunlar tam uyumlumu.

risenwing

🏅Acemi Tasarımcı🏅
aslında gazetenin afişi manşet değildir. dinamik alan dediğimiz gazetenin üst yarısı.. yani gazetenin adının bulunduğu bölgenin sağındaki alan ve üstündeki alandır.. üst alanında genellikle gazetenin iç sayfalarına yönlendiren başlıklar yada promosyon reklamları olur. sağ tarafında ise eğer herkesi ilgilenidirecek kadar önemli bir haber yoksa manşette genelde bir şarkıcı yada uzun bacaklı bir manken görürsünüz orada. bunun sebebi de o bölgenin hazırbulunuşluğunu sağlamaktır.. bu ne demektir derseniz; Diyelim ki gazete ilk baskıya başladı dağıtıma çok erken bir vakitte başlanması gerekiyor.. ancak ilk baskı basılırken atıyorum başbakan olağan üstü bir durum sergiledi.. yada ülkede ciddi bir durum meydana geldi savaş başladı bir bakan öldü vs.. böyle bir son dakika haberi olduğunda o mankencağız oradan alınır ve yerıne o haber konulur. ilk baskı aynen gider doğu illere. ancak diğer baskılarda son dakika gelen o çok önemli haber o mankenimizin yerini alır. Manşet ise gazetenin isminin altındaki geniş alandır. Tüm okuru aynı anda ilgilendirecek bir haber olur manşette.. mesela siyasi gündem.. yada (eğer meclis tatildeyse yada ciddi bir gündem yoksa) cinayet/kaçırılma/büyük yangınlar v.s. gibi haberler manşette yerini alır.. onu da okur gazeteyi eline alıp katlama yerınden açıp ilk sayfayı tam haliyle yada sayfanın etek kısmını çevirdiğinde görür.. bu nedenle gazetenin afişi aslında manşet değil dinamik bölgedir....

Sanırım foruma gazete ile ilgili geniş bir yazı yazacağım :) hızımı alamadım :D

Yani bir nevi afişi demek istedim...:) ilgiyi-dikkati çeken, mesajı alıcıya veren belki taraflı yada tarafsız. Teşekkürler. Dinamik alanı öğrendim.

Manşete bakarım ama içerik olarak köşe yazıları ve kültür-sanat-gezi kısmına dikkat ederim.

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
Yani bir nevi afişi demek istedim...:) ilgiyi-dikkati çeken, mesajı alıcıya veren belki taraflı yada tarafsız. Teşekkürler. Dinamik alanı öğrendim.

Manşete bakarım ama içerik olarak köşe yazıları ve kültür-sanat-gezi kısmına dikkat ederim.

ne mutlu bana birşey öğretebildiysem :)

ancak görünen o ki çok az gazete okuyanımız var forumda :(

finfik

👑Efsanevi Grafiker👑
Dün bir değişiklik yaptım ve spor sayfasına baktım :D