Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Gece Işıkları Yapalım (gece çekilen fotoğrafların ışık yansımaları)

child_play

♾️Grafik Gurusu♾️
Gece çekilmiş bir fotoğrafa, ışık yansımaları Photoshop'ta nasıl uygulanır, gelin hep birlikte adım adım yapalım.
Buyurun:

Adım-1: Önce üzerinde uygulama yapacağımız fotoğrafımızı açıyoruz. (Işık yansımaları gece sözkonusu olduğu için [gündüz olan güneş yansımaları hariç] fotoğrafımızın gece çekilmiş bir fotoğraf olması gerekmekte.)

Adım-2: Arkaplanımızı "ctrl+J" ile çoğaltıyoruz. Bkz.:

Adım-3: Işık olmayan yerleri karartmak/koyulaştırmak ya da bir başka deyişle ışık kaynaklarını daha belirgin (üzerinde çalışma uygulayacağımız bölgenin, ışık kaynakları olması dolayısıyla) hale getirmek için; düzey ayarlaması yapıyoruz. Bunun için "Image > Adjustments > Levels" menü başlıklarını seçiyoruz (kısayolu "ctrl+L"dir.) Bkz.:

Adım-4: Ekrana gelen iletişim penceresinde; ortada bulunan simgeyi sürükleyerek en sağa çektiğimizde, sadece ışık kaynaklarının belirgin olduğunu, diğer bölgelerin koyulaştığını göreceksiniz. Bkz.:

Adım-5: Tercihe bağlı olarak, yansımasını istemediğimiz bölgeleri, uygun büyüklükteki fırçamız ile (yani "brush tool") siyaha (sizin kullandığınız fotoğrafta buna uygun renk ile) boyayarak ışık kaynağı olarak görünmemesini sağlayabiliriz (ben, fazla belirgin olmadığı için boyama ihtiyacı duymadım). Bkz.:
(NOT: Alttaki resimde, "brush" yani "fırça" aracı seçilmiş olmalıydı; resmi yüklerken "silgi" aracı seçili kalmış, özür dilerim :).)

Adım-6: Şimdi, daha önce çoğalttığımız bu layer'ımızı "ctrl+J" ile tekrar çoğaltıyoruz. İlk çoğalttığımız layer'ımıza daha sonra döneceğiz. Bkz.:

Adım-7: Yeni çoğalttığımız layer'ımızın "blending mode" ayarını "screen" olarak ayarlıyoruz. Bkz.:
(NOT: Arkadaşlar, benim Photoshop'um Türkçe olduğu için yüklediğim resimlerde de doğal olarak Türkçe yazıyor. :) Çoğumuzun Photoshop versiyonu İngilizce'dir diye düşünerek anlatımımda, elimden geldiğince İngilizce isimlerini yazıyorum.)

Adım-8: Daha sonra, "Filter" menümüzden sırasıyla "Blur > Motion Blur" alt menülerini seçiyoruz. Bkz.:

Adım-9: Ekrana gelen iletişim penceresinden; açıyı 45 derece olarak ayarlıyoruz; uzaklık ayarını ise, ışık yansımalarımızın ne kadar büyük ya da ne kadar küçük olmasını istediğimiz ölçüde bir değere ayarlıyoruz. Ben kendi çalışmamda 92 pixel'i uygun gördüm. Bkz.:

Adım-10: Uyguladığımız "Motion Blur" efekti, yansıyan ışığın kenarlarında hafif keskinlikler oluşturabileceğinden; aynı efekti ikinci kez uyguluyoruz: "Filter" menümüzden sırasıyla "Blur > Motion Blur". Bu işlemi; alttaki resimde gösterdiğim üzere "ctrl+F" ile daha kolay yollu yapabiliriz. :) Olur da klavyenizin "F" tuşu bozuktur falan diye, kırmızı daire ile gösterdiğim yere tıklayarak da yapabilirsiniz. :) Bkz.:
(NOT: "ctrl+F" kombinasyonu, uygulanan "en son" filtreyi "aynı değerlerle" tekrarlamaya yarar.)

Adım-11: Bakıyoruz ki ışıklarımız biraz sönük kaldı. :) Canlandırmanın yolunu arıyoruz hemen. :) Bunun için sırasıyla "Image > Adjustments > Auto Levels" menülerinden yardım alıyoruz. ;) Bkz.:

Bu menüler yardımıyla aşağıdaki sonucu yakalayabiliriz (kısa yolu "ctrl+shift+L"dir). Bkz.:

Adım-12: Daha sonra, üzerinde çalıştığımız layer'ımızın solunda bulunan "göz" işaretine tıklayıp görünmez hale getirdikten sonra, alttaki layer'ı seçili duruma getirerek, en başta çoğalttığımız layer'ımıza dönüyoruz. Bkz.:

Adım-13: Bir üstteki layer'ımıza uyguladığımız işlemlerin aynısını bu layer'ımıza uyguluyoruz. Neydi bu işlemler: "Filter > Blur > Motion Blur" (keskinlikleri yok etmek için iki kez). Ancak, burada dikkat edeceğimiz tek nokta; yukarıdaki layer'ımıza uyguladığımız "Motion Blur" filtresinin tam tersini (yani "-45 derece" olarak) uyguluyoruz. Bkz.:

Ve daha sonra ışığımızı canlandırmak için "Image > Adjustments > Auto Levels" (kısa yolu "ctrl+shift+L" idi :).) Bkz.:

Adım-14: Şimdi, önce sağ kırmızı dairede gösterdiğim şekilde layer'larımızın ikisini birden seçiyoruz (birlikte seçmek için her birinin üzerine "shift" ya da "ctrl" tuşlarıyla tıklayabilirsiniz). Ve daha sonra "Layer > Merge Down" menülerinden layer'larımızı birleştiriyoruz (kısa yolu "ctrl+E"dir). Bkz.:

Layer'larımız şimdi tek parça. Bkz.:

Adım-15: Şimdi ise, birleştirdiğimiz layer'ımızın "blending mode" ayarını "screen" olarak ayarlıyoruz. Bkz.:

Adım-16: Hemen hemen istediğimiz sonuca yaklaştık, değil mi? :) Işık yansımalarımızın daha koyu ya da daha açık olmalarını istiyor isek; "Image > Adjustments > Levels" (kısa yolu "ctrl+L"dir) menümüzden, şekildeki gibi ortadaki simgimezi sağa-sola sürükleyerek daha koyu ya da daha açık olmalarını sağlayabiliriz. Bkz.:

Adım-17: Eğer daha büyük veya daha canlı yansımalar istiyor isek; "ctrl+J" ile layer'ımızı istediğimiz kadar çoğaltıp, istediğimiz sonuca ulaşabiliriz. Bkz.:

Ve sonuç: :)

Gerisi hayal gücünüzün sonsuzluğuna bırakılmıştır. :wink:

Kolay gelsin. :angel: