Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik fiyat listemi nasıl hazırlamalıyım?

LightYourFire

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar, kafam karıştığı için hemen direk konuya gireceğim)
Müşterilere fiyat söylerken neye göre fiyat biçiyorsunuz? Atıyorum logo ve ya kurumsal kimlik yapacaksanız fiyatı ne kadar söylüyorsunuz? Fiyatınızı tek fiyat olarak her keze aynı fiyat mı yoksa kişiden kişiye farklı mı söylüyorsunuz eğer böyleyse bunu neye göre değiştiriyorsunuz?
Diğer merak ettiğim konuysa şu Türkiyede ve ya başka bir ülkede fiyat aralığı ortalama olarak aynımıdır? ve ya Türkiyenin kendisinde bile bu fiyat listeleri netleşmiş durumda mı? atıyorum bir müşteriye bir logo için 500 tl söylerseniz karşı taraf da size "hadi ordan her kez bu işi 200e yapıyor" diye biliyor mu?
Ben kişisel olarak idemama, tasarlatasarlat gibi sitelerinden oradaki müşterilere gösterilen fiyatdan yüksek söylemiyorum, tabi bazı garip düşünen müşterilerin mantığında düşünürsek bizde şöyle bir durum var: Ben bu işi yaparken benim enerjim ve fikrim gidiyor sadece. Bir projeyi yaparken o anki düşünce ve hissime göre yaparım o yüzden bir logonun ortaya çıkması bazen 5 saatde bazen de 1 ayda çıka biliyor ortaya bunun nedeni benim içime sinmesidir ve o ani beklemektir. Yani söyliyeceğim o ki bu işi yaparken benden enerji ve fikir gittiği için ben bu işi istersem bedavaya da yapa bilirim ve ya uçuk rakamlara da yapa bilirim. Hani bu bu alış veriş hesabı değil 5e aldım 7ye sattım gibi kanıya varılamıyor.
Tabi ben kendi düşünceme göre bir işi çok ucuza yapmaktansa ya yapmam ya da bedavaya yaparım daha iyi çünkü bu insanın kendisine ve işine olan saygıyla da alakalı bir durum. O yüzden 50 tlye iş yapan arkadaşları kınıyorum her ne kadar fiyat aralığını tam tutturmak mümkün olmasa da bu işin bu kadar ucuza olmadığı aşikar.
Not: Bu fiyat karmaşası hakikati twitter ve BP nin logo fiyatları arasındaki farkla ıspat oluyor zaten. Bazen şöyle tepkiler de almıyor değilim, ben bir tasarımı matbaada 50 tlye çıkarttırıyorum ama tasarımın kendisi neden bu kadar pahalı? e bu sorunun cevabı çok net: Matbaada belli bir fiyat düzeyi var ve bu düzey oradaki boyasıydı, kağıdıydı çıktı kalitesine göre kullanılan aparatıydı ve s. ve s. gibi ona göre şekilleniyor.

LightYourFire

🌱Yeni Üye🌱
fiyat listesi

musterilere fiyat listesini neye gore soyluyorsunuz? bu konuda fikri olan varmi?