Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
ya beni kimse tınlamoyo abilerim ablalarım yardım edin nolur

" slm siteye yeni üye oldum yardımcı olursanız sewinirim.napcağımı bilmiyorum kimseden cvp gelmiyo"
ilk mesajı böyle anlamsız olan birisine nasıl yardım edebiliriz?

rabitelli

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.rabitelli.com
aapilerim aplalarım bi soru da ben sorsam herkeşlere se-le-me (bu girizgahın ardından HORUS beni banlamazsa iyi :D)

Neyse; kafamı karıştıran şey şu: KAlemi/boyayı ya da fırçayı (her neyse) kullanırken, göz seri olarak kullandığımız aletin kağıda değdiği yeri takip eder, bir anlamda tarar. Ancak tablette böyle bir şey olmadığı için el-göz koordinasyonunu sağlamakta zorlanmıyor musunuz. Zira kalemin tableti çizdiği yer farklı, görüntünün oluştuğu yer farklı. Daha önce hiç tablet kullanmadığım için kafama takıldı.

dokunmatik ekran tarzı bir cihaz olsa, yani palmlerde gibi basınç uygulanan yeri çizse sorun yok; kalem kağıt gibi diyeceğim ama bu çok başka...

Kullanırken (özellikle cihazı ilk kullanmaya başladığınızda) el, göz koordinasyonunda sıkıntı oluyor mu, oryantasyon süreci çok uzun mudur, Cahit GÜLDEN'in kuruboya/pastel tadındaki bu çalışmalarını görünce sorasım geldi.

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
öncelikle mantıklı soru sorana neden kızalım dimi
daha sonra aslında belirttiğiniz gibi tabletlerde var
yani direk lcd ekran şeklinde
ancak normal tablette kısa bir süreden sonra kaleme bakmak yerine ekranda cursora bakmaya alışıyorsunuz
ve eliniz direk gözünüzü takip ediyor
bu çok da zor değil
şöyle düşünün
fare kullanırken fareyemi bakıyorsunuz yoksa ekrana mı?
tamamen aynı şey

vegaturk

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Çok hoş çalışmalar hocam ellerine sağlık

rabitelli

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.rabitelli.com
Böyle hızlı yanıta can kurban :) ve çok teşekkür;

Dediğim gibi; tablet hiç kullanmadım. Bir şey daha sorayım o zaman.:

Fare ile aynı şey olduğunu söylediniz, farenin imleci ekranda hareketlerimiz dahilinde dolandığı için nereyi imleyeceğimizi görebiliyoruz. Tablette böyle bir olay nasıl olmakta? Yani fareyi ped üzerinde gezdirir gibi kalemi tablet üzerinde dolaştırırken bir imleç ekranda aynı hareketleri yapıyorsa sorun yok. ama o zamanda çizim işlemine başlamak için bir "emir" şart. Yani bir tıklama, basınç değişikliği ve sair.

Her neyse; sanırım deneme noktalarında denemek ve görmek lazım.

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
kalemin ucuna sol tuş fonksiyonu veriliyor
siz tablete dokunmadan kalemi yakın mesafe dolaştırırsanız fare gibi kullanıyorsunuz
kalemi bastırmaya başladığınızda ise çizime başlıyor yada o an ne yapmak isterseniz onu yapıyor
ekranda hareketleri izlemek çok kolay çünkü normal fare cursoru ne şekildeyse ekranda oda o şekilde

rabitelli

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.rabitelli.com
İlgine Çok Teşekkürler; Olay Çözülmüştür... :)

Kalemin yakın mesafeden tablet tarafından algılandığını bilmiyordum. Bunu öğrenince kafamdaki tüm sorular yanıtlandı.

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
algılanıyor
bide şunu düşünün kalemi komple kaldırdınız tabletten diyelim
ve sonra gittiniz sol üst köşeye dokundunuz
cursor direk oraya
anlıycağınız direk fare nasıl çalışıyorsa öyle
ve tavsiye ederim
hem pratik hem eğlenceli olabiliyor

rabitelli

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.rabitelli.com
Son derece fonksiyonel bir ürün demek ki. Mutlaka deneyeceğim.

Sorularıma yanıt verdiğin için sana, Yaptığı çalışmaları bizimle paylaşarak kafamda sorular oluşmasını sağlayıp tablet denen bu aletin "alamet-i farika" sına vakıf olmamı sağlayan Cahit GÜLDEN'E teşekür ederim

hondarslan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
gerçekten güzel çalışma benim tabletim gelince bakalım ben neler yapabileceğim

canbaytak

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar intuos 3 grafik tabletim var. kalem ucum aşındı. yedek uçlarımda var ama kalemi bir türlü açıp ucu değiştiremedim. bu konuda bana yardımcı olabilecek kimse var mı? teşekkür ederim.

Ali KASAPOĞLU

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.alikasapoglu.com
arkadaşlar intuos 3 grafik tabletim var. kalem ucum aşındı. yedek uçlarımda var ama kalemi bir türlü açıp ucu değiştiremedim. bu konuda bana yardımcı olabilecek kimse var mı? teşekkür ederim.

Ucu değiştirmek için kalemi sökmene gerek yok bildiğim kadarıyla..Ucu çekersen gelir zaten..

canbaytak

🌱Yeni Üye🌱
aynen dediğin gibiymiş teşekkür ederim. çalıştığım gazetenin teknik servisi 30 sn.de değiştirdi. ne yapalım bilmemek değil öğrenmemek olsun ayıbımız :)

ruvi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ruvigraph.over-blog.com
Bencede en iyisini yapmissin, sahsen gercekci bir goz olsa beni bu kadar etkilemezdi,fotograf makinesinin icadindan sonra, sanatta degerli olan gozun gordugu gercegi yansitmak degil, ruhun hissettigi asil gercegi yansitabilek haline geldi.
Grafik tabletle nasil bu kadar resimsel yapabildin ? Cok basarili

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Bencede en iyisini yapmissin, sahsen gercekci bir goz olsa beni bu kadar etkilemezdi,fotograf makinesinin icadindan sonra, sanatta degerli olan gozun gordugu gercegi yansitmak degil, ruhun hissettigi asil gercegi yansitabilek haline geldi.
Grafik tabletle nasil bu kadar resimsel yapabildin ? Cok basarili

Öncelikle grafik tabletle çizimle kalemle çizim arasında pek bir fark yok, birde buna programların gücü eklenince ortaya resimseli aşıp fotoğrafa doğru bir sonuç çıkıyor.

hand007-1.jpg

tarkan_melih

🌱Yeni Üye🌱
ben melih 15 yaşındayım gırafiker olmak istiyorum am bunu liselerin bilmiyorum ve pu anlarını da ban yardımcı olur sanız sevinirim msn adresime mail aktarsınız tarkan_melih@************ cizdigin föz cok güzel olmuş

hasana11

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çalışmada ppek çizgi göremedim genelde lekeli gibi durmuş