Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik & Tasarım Bölümü

shangai

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar Senelerdır hayalım grafık tasarım okumak ıstıyordum . pc programlarından farklı photoshop illustral falan yanında cızımımde ıyıdır lıse sondayım bu sene bana yardımcı olurmusunuz neler yapmam gerekıyor nasıl sorular gelıyor onume . ne gıbı sartların vardır . sımdıden tesekkurler

MehmetRecepOzdemir

🌟Usta Tasarımcı🌟
Soru olayı değil bu arkadaşım çizim sınavına girmen gerekiyor.Baştan söylemem gerek hiç kolay değil :) Ben 7 yıllık grafikerim 2 sene GSF ye hazırlandım.Marmara ve ÇOMU de sınavlara katıldım.İlk önce hangi okulda yada okullarda sınava gireceğine karar vermelisin.Her okulun sınav sistemi farklıdır.Mesela Mimar sinan 35x50 boyutlarında imgesel ve desen sınavı yapıyordu.Marmara ise imgesel ve desen yapacağını söyleyip sonradan sağdan vurdu ve desen sınavından sonra birde kolaj çıkarttı başımıza ki kim çıkarttıysa Allahından bulsun :) Marmara 70x50 çizdiriyor.ÇOMU da 70x50 imgesel ve desen çalışması var.Bazı okullar 2 bazıları 3 aşamalı sınav yapıyor mesela mimar sinan 2 aşama geçtikten sonra seni mülakata alıyorlar.Çok çok fazla çalışman ve deneyimli kişilerden tüyolar alarak hazırlanman gerekiyor.Ben marmarada grafik ve end tas bölümlerinde yedeğe kalmıştım çomuda ise grafik bölümünde ama o sıra hiçbi zaman gelmedi :) Çizimlerini görmediğim için bişey diyemiyorum ama lise son sınıftaysan ve 1 yılın kaydıysa ve atölye eğitim olanakların yoksa biraz geç kaldın diyebilirim önümüzdeki sene için.Otur şimdiden çalış seneye olmazsa ondan sonraki seneye oda olmadı ondan sonraki..5.senesine gayret edip kazanan arkadaşlarım oldu benim.İstanbulda eğitim alabiliyorum dersen tanıdığım atölyeler var faydalanabilirsin..şimdiden iyi şanslar..ihtiyacın olucak ;)

edit : ha birde grafik bölümünü neden istediğini oturup en başta bi düşün.Resim bölümü veya moda tasarım bölümü veya fotoğrafçılık bölümü için dersen anlarım ama grafik tasarım bölümü güzel sanatlar bazında bir üniversite bölümü olarak bana çok abes geliyor.İçerik ve eğitime baktığım zaman birkaç yıllık grafiker olarak "ülen ben zaten biliyorum bunları" diyebiliyorum.Ha sektöre yeni atılmak için dersen orası ayrı.Ama sana şunu söyleyeyim bu işin felsefesini okulda değil çalışa çalışa öğrenirsin.Sana program kullanmayı öğretebilirler yada programda resim çizmeyi ama o resmin vurgusunu ancak senin parmakların ve ruhun ortaya çıkartabilir ;) O yüzden şimdi oturup 2 yılımı boşuna heba ettiğimi düşünüyorum.Sadece o 2 yıl içerisinde edindiğim çizim yeteneği yanıma kar kaldı başkada bişey olmadı.O diploma haricinde gsf mezunlarıyla aramızda pek bi fark yok yani : )

Son düzenleme:

artslave

🌱Yeni Üye🌱
evet maalesef okullarda piyasayı öğretmiyorlar :)

dostname

Acemi Tasarımcı
Grafik olmak için 4 yıllık yada 2 yıllık okumak şart mı? 25 yaşındayım okul için geç sanırım. B;ana REhber olur musunuz.