Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik Tasarim Cantam 2

Freelens

🌟Usta Tasarımcı🌟
Matbaciniz sizi sevmedigine inaniyorsunuz.
Cunku sizin goturdugunuz her iste ..... bayan/bay bu isiniz maalesef yanlis. Baskiya girersek... Gibi hicte duymak istemediginiz sozcukleri kulaginiza ....
N' olcek zaten sevmiyordum su adami gibi sozlerin de sizi avutmaya yetmedigine inandiginiz bir anda, elciye zeval olmaz amentesuyle programlarin amac silsilesini bilelim istedim, sonrada onlarla calistigimiz bir dokumani matbaanin kapisindan nasil teslim edebilecegimizin dayanilmaz hafifligini yasayalim.

Fotografi duzenleme

photoshop

Renklendirme, temizlik, golge efectler kazandirtma, scan etme, baski resim formatlarina uygun sekilde yukleme (Tiff, eps, psd), baskiya uygun renk moduna getirme (CMYK) belirli alanlar renklendirme, fotograflari birlestirme, rotus yapma, ozel efectler yapma, gibi gibi nedenler icin kullanin.

Bu nedenler disinda, poster, kartvizit, v.b. calismalarin tumunu photoshop ile yaptigizi varsayarsak; EPS, TIFF, PSD olarak kaydetmeyi unutmayiniz.
Calistiginiz ise tasma payi vermeyi unutmayiniz
Aslinda calismalarinizin Photosohta calimakla yanlis yaptiginjizi ve bir daha asla yapmayacaginza dair kendinizi soz verin.

Cizim programlari

illustrator, Free Hand (olum tarihi netlik kazanmadi) corel Drav, Canvas adlari uzerinde cizim programlari. grafik tasarim alaninda, daha cok logo cizimlerinde yaygin olarak kullanilir. Daha baska ne tur cizimler yapacaginiza dair bilgileri IllustratorWorld dan edinebilirsiniz. Tasarim programlarimidir sorusuna yanit vermekten cok, coklu sayfalar icin pekte esnek olunmayacagini solemekle yetineyim.

Gecerken ekleyeyim. Grafikerler vardi. Abi bana iyi bir logo cizsene dedigimiz. Cizimi guclu cocuktur diye mektebe yolladigimiz cocuklar bunlar. (mektebe gitmek sart degil elbet). Defterlerinde bos yer gormesin hemencecik birseyler cizerlerdi. Iste bunlar bugun illustrator dedigimiz programlari kullanilmasi gerekenlerdir.

Sayfa tasarimi

Cok yaygin bicimiyle In Design ve Quark kullanilir.

Sayfa tasarimi ve is akisi burda biraz ic ice gecsin istiyorum

Musterinizin adina bir dosya acin

Musteriniz size fotograflari verdigi fotograflari duzenledikten sonra; (renk duzenlemesi yaptim, CMYK ya cevirdim, 300 Dpi olmasina dikkat ettim, Tiff , eps veya psd -transparant calismariniz icin- olarak kayd ettim demelisiniz) bunlari actiginiz dosyanin icine koyun.

Musterinize bir baba logo cizmistiniz ya onuda musteri adina actiginiz dosyaya aldirin. (eps, ai, pdf olarak kayit ediniz)

Bu iki programla isimiz bitti aslinda. Resmimizi aldik, cizimlerimiz yaptik.

Simdi sayfa duzenlemeye gecelim.

Sayfa marjlarina dikkat edin
Tasma paylarina
Katlama
Kirma gibi

Bunlari dusunup bir sayfa actik ID de. Once yazidan baslayalim. In Design veya Quark ta actigimiz yazi pencerelerine yeniden yazilim veya copy paste sistemiyle getirdigimzi yazilari yerlestiriyoruz.
Simdi butun islemelerinizi musteriye actiginiz dosyanin icine kayit edin.

Yani 3 farkli programin kayidi var dosyanizda

Resimler
(tiff. Eps, psd)
Cizimler
(ai, esp.Pdf)
tasarim
sayfan .(idd.quark)

Hepsini ayni yere koymayi unutmayin. Ve calisma yapip kayd ettikten sonra sakin yer degismeyin.

Simdi bu yaptiklarinizi filime yollamak istiyorsunuz yada matbaaciya.

Abi al bilgisayari gidelim demiyeceginize gore neyin gidecegini yazayim.

In Desig icin su secenegi kullanin ve ID icin anlatim yeterli diyeyim..

PACKAGE :
bu secenek size aloo bak beni baska bir yere transfer ediyorsunuz. Anlamina geliyor.
Ager calistiginiz dokumanlarda herhangi bir uyari almiyorda direk bir kayit ornegi olusuyorsa

Fontlar, Resimler-cizimler ve dokumaninz adli 3 ayri (ikisi klasor biri idd uzantili dokumanin oldugu bir dosyada toplandigini
goruseniz, hahah ben bu isi biliyorum diyebilirsiniz.

Opala oda ne, uyari penceresi geldi diyorsaniz

RGB resminiz var, kirik linkiniz var yada fontunuzda bir problem var.

Ooo iyi biseymis uyariyorda.

Ben aslinda butun bu islemleri yaptiktan sonra, bu dosyayi sakliyorum diger eski calisma dosyamdaki musterinin gonderdigi dosyalari bu dosyanin icinde extra diye bir dosya acip oraya tasidiktan sonar eskisini atiyorum.

Neden mi? Butun rizikolardan arindirdim.
RGB fotom yok.
Bozuk linkim yok
Bozuk fontum yok

Ya matbaam PDF istiyor ne muhabet o is...

Bunun icin ID yi yoklayin diyecem amma sakin kendi basiniza degil, once matbaacinizla yoklasaniz daha saglikli olur...

Butun bu islemleri gerceklestirmisseniz, bilgisayarinizi degil, dokumaninizi bir CD kayd etmeniz yeterli. FTP aracligiyla yollamaniz mumkun. flash disk (zip) icine kayd etmenizde yeterli olacaktir.

Butun bunlari dogru yaptiktan sonra matbaacinizin size hala sevmedigini gorurseniz, sucu matbaacinizda degil benim eksik yazimda arayiniz.