Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik tasarımcı-Matbaa bilgisi nedir

basaranajans

🌱Yeni Üye🌱
herkeze slm öncelikle anlatım güzel grafikerlik sadece estetik ve göze hoş gözüken çalışma yapana denmez grafikerlik bir baskının başlangıç kısmıdır renk değerleri kağıt kalitesi ve ölcülerini bilmek zorundadır.bunu grafikerlik okullarından öğrenemezsiniz bu tecrübeyle elde edilen bir ustalıkdır.kağıt inceliği veya kalınlıgı esmer yada beyaz olması çalışmanın baskı değerleri değiştirir.bir etiket matbası normal düzeyde olan bir grafiker kullanamaz yada davetiye ve katalog baskısı çok olan bir matbaa herkez kartvizit yapabilir.ama kataloğ sanatkarlık ister....

Ben biraz dilim döndüğünce açıklamaya çalışayım. Mesela kağıtları tanıyacak kuşe kağıt, bristol, I.Hamur, kraft kağıt nedir. Gramajlarını ölçebilecek eline bir numune geldiğinde çok uzak ufuklara bakar gibi kağıda bakmayacak. Kağıdın yüzeyine göre gerekirse revoltalı montaj hazırlayacak böylece kalıptan tasarruf edebilecek. Yeni bir tasarıma başladığında kafasına göre ebatlarla çalışmak yerine kağıt ebatlarını bilecek, böylece iş montaj aşamasına geldiğinde "aaaa kağıttan çok mu fire veriyoruz niye böyle oluyor ki" demiyecek. Baskı makinaları hangileri, hangi ebatlarda baskı yapar, makinadan en büyük ve en küçük hangi ebatlarda kağıt geçer. Kalıp nedir, nasıl çekilir. Film nedir, tram değerleri nedir, tram açıları nedir, aynı açıda verilen renkler tramlıysa eğer üst üste basıldığında nasıl mağara yapar. Ekstra renklerde şişmeler nasıl ve ne oranda yapılır. Kağıt ve montaj ebatları nelerdir. Renk ayrımı nedir. LAB renk değerleri nasıl ölçüler. Kalıba koyulan skalalar ne işe yarar. Bıçak nasıl hazırlanır, maket kesip kutu haline getirilip nasıl kontrol edilir. Montaj nasıl yapılır. Varak, gofre, lokal lak nedir klişeleri nasıl hazırlanır. Overprint nedir. Hangi durumlarda uygulanır. Hangi ebatta ve özellikte kesim makinaları var biz elimizdeki işi hangi makinada bastırıp kestirmeliyiz ki sorun çıkmasın. Kutu bıçaklarında yapışmasına göre hangi modelde kutular vardır. 3 nokta yapıştıma, 4 nokta yapıştırma, dip kilit nedir. İçine konulacak ürüne göre hangi modeli kallanmalıyız. Broşür nasıl montaj yapılır. Ciltleme nasıl yapılır, Tel dikiş, iplik dikiş nedir. Eğer bunları bilmiyorsanız matbaada diğer kısımlarda çalışan usta ve kalfalar sizi şamar oğlanına çevirebilir. İşte matbaa grafikeri tüm bunları iyi bilmelidir. Umarım açıklayıcı olmuştur.

baturbey

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ya ben bişey söylemek isiyorum okumadım neler yazmışsınız ancak ben bir grafiker olarak içimi dökmek istiyorum. 5 yıldan berı piyasanın içindeyim belik çok başaralı değilim yada başarılyıım bunu bılemeyız yanlız bişi merak ediyorum türkiyede grafiker denilince akla ne gelio? ya ben işe girdim grafikerim die adam bana web sitesi yap dıo ben bilmiyorumdeyince sen nasıl grafikersin dio yada nebiliym format at dıo ben bılmıorum deyınce sen bılgısayrdan anlıomusun dio şimdi ben grafikerim die pc hakkında herşeyi bilmek zorundamayım ? ya ben corel psd indesign ilustrator eğitiimi aldım türkiyedeki grafiker denince akla gelen şey çok saçma neyse bıkezdaha türkiyede herkez herşeyı yapmak zorunda ... teşekkurler bı yanlısım olduysa affola...

ssebnems

🌱Yeni Üye🌱
Gökhan Yaka arkadaşım doğru söylüyor bir tasarımcının bunları bilmesi gerekiyor. O yüzden ortalık tasarımcıyım diyenlerden geçilmiyor.

ssebnems

🌱Yeni Üye🌱
Ayrıca Grafiker ve Grafik Tasarımcı farkını ayırt edemeyenlere sinir oluyorum :(

nuranozlu

🌱Yeni Üye🌱
bende matbaada grafiker olarak çalışıyorum ancak montaj yaparken bile ustalara sorup yapıyoruz. ama yinede azda olsa matbaadan anlamalı matbaada çalışacak olan grafiker. ama matbaada değilde ajansta çalışacaksa bu grafiker bence söylediğiniz kadar kapsamlı matbaa bilgisine sahip olması gerekmez. matbaa bilgisini de matbaada çalışarak öğrenebilirsiniz.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Grafiker yada grafik tasarımcı veya görsel yönetmen yahut art director... Bu kişi tam türkçesi ile bir tasarım mühendisidir...

Denildiği gibi sadece göze hoş tasarımlar yapacak olsaydı bu kişi illustrator ya da ressam olurdu.

Grafiker yeri geldiğinde ilüstrasyon yer geldiğinde grafik tasarımları mümkün olan en üst düzeyde hazırlayabilen kişidir.

Yani sadece tasarım ve program bilgisi ile bir grafiker olamazsınız, Yaptığınız yayınlanacağı mecraya göre teknik olarak hazırlayabiliyor olmanız gerekir...

Yani evet, grafiker tram nedemektir bilmelidir, Bıçak nasıl hazırlanır bilmelidir, Kalıp nasıl çekilir, renk ayrımı nedir bilmelidir... Taşırma payı nedir, giytoindeki bıçak kaç cm dir ve buna benzer birçok teknik detayı bilmeli ve göze hoş gelen tasarımını ya da ilüstrasyonunu hazırlarken bu bilgileri kullanarak matbaaya gittiğinde işinin bozulmamasını, ne gönderdiyse onun basılabilmesini sağlamalıdır....

Yani bir grafiker, muhtemelen bıçakçıyqa bıçak göndermez, kalıp çekmez, giyotinde kesim yapmaz.. Bu grafikerin işi değildir... Ama bütün bu baskı ve matbaa işlemlerini biliyor olması gerekir...

Grafikeri operatörden ayıran da budur... Ezbere denilebilecek rutin prosedürleri bilmesinin yanı sıra, kendini geliştirmiş, kafaısnı geliştirmiş, trendleri takip eden, ESCHER kimdir diye sorulduğunda yüzünde tatlı bir tebessüm oluşturabilmiş kişidir....

Sektörde 2 yanlış bilinen gerçek vardır...

1. Patronların, Grfiker hem işi hazırlasın, hem bassın, hem kessin hem filime göndersin, hatta mümkünse telefonlara bakıp çay getirsin beklentisi

2. Grafiker(?) lerin, ben sadece tasarımı yaparım kalan kısım beni ilgilendirmemeli beklentisi...

Grafik tasarımcı bu 2 beklentinin tam ortasındaki kişidir... Bir işi yaptığında yaptığı iş, sadece montajlanıp print komutu verilebilecek kadar stabil ise bu kişi grafik tasarımcıdır...

Matbaa ve baskı prosedürlerini bilmeyen kişi ne kadar efsanevi işler yaparsa yapsın, ekranda gördüğü gibi basmaya beceremeyeceğinden grafik tasarımcı değil, yetenekli bir sanat neferidir sadece...

Ancak şunu açıkça ifade edeyim, Grafik tasarımcı montaj yapmaz. Montajı bilir, Grafik tasarımcı giyotinde kağıt kesmez ama nasıl kesildiğini bilir, Grafik tasarımcı renk ayrımı yapmaz ama ne olduğunu bilir... Vs... Vs...

firataydin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
@ b_bilge / süper açıklamışsınız !!!
@ Grafink / süper üstü bir anlatım katılıyorum.

Saygı değer Grafikerler.net ahalisi,
Şimdi ben alaylı bir grafik tasarımcıyım. Üniversite falan okumadım. Repro tabanlı yetişmiş biriyim.Yurt dışında da çalıştıım iç piyasada da ama beklentiler her yerde aynı gibi.

Ben küçükken (yani çıraklık yıllarımda.) matbanın ve repro nun tekniklerini tam bilmiyordum. Fakat tasarımım çok iyi olduğunu düşündüklerinden katalog, kutu vs vs çalışmalırını yaptırıyorlardı.

Beğenide sıkıntı yok, iş bitiyor müşteri süper budur diyor ok diyor. Sonra iş montaj repro baskı aşamasına gelince işi ustalarım devralıyor. Replikler şöyle;

- Fırat senin yapcağın işe ..... ! Hani olum bunun taşma payı ? Şimdi zemin layerini büyütücem şekli kayıcak ! (+1 tecrübe ediniyorsunuz bu fırçanın üzerine :) )

- Bak şimdi bu görselde kesime yakın ! Eee bıçakçı sövecek keserken ! Görselleri bıçaktan en az 3mm uzak tut. (+1 tecrübe ediniyorsunuz bu fırçanın üzerine :) ) vs. vs. yüzlerce replik yazabilirim arkadaşlar.

grafiker, grafik tasarımcı, tasarımcı grafiker, art direktör mart direktör adı her ne ise, matbanın bir ucundan başlayıp diğer ucuna kadar her şeyi yalamalı bence. ( Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır :) )

Bizler hazırladığımız işi ekranda gördüğümüz gibi baskı materyalini üzerinde görmek istiyorsa A ve Z dahil olmak üzere aradaki tüm harfleri bilmeliyiz.

Arkadaşlar işlerde montaj aşamasında yapılan revizyonlarda çok sıkıntı çıkıyor.

Bizler evrenin kurtarıcıları olarak görülüyoruz. Format atmayıda bilmeliyiz, program kurmayıda :)

Su yolunun ne olduğunuda bilmeliyiz, photoshopta yumuşak bir 3D top hazırlamayıda. Saygılar

saserdar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşlar ne kadar doluymuş içleriniz....
ben matbaada yapıyorum bu işi
Allah yardım etsin hepimize

5million

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Kısaca özet geçmek gerekirse Türkiye'de ki düzenin Allah belasını versin! Türkler neden sevilmiyor acaba dünya çapında sadece bi örnek bu ama her neye bakarsan adaletsizlik haksızlıkla karşılaşabiliyorsun... Aslında kimseye suç bulmaya gerek yok biraz politik olacak ama bizler ve diğer çalışanlar bu lanet sistemin kurbanlarıyız. Kimse bana milliyetçilik yapmasın arkadaşlar gitmemiş olabilirsiniz yurtdışına küçümsemek için söylemiyorum ama hakkaten biz insan değiliz burda ki ülke genelinin beyin boyutları mercimekten büyük değil bu şartlarda ne bu işte huzur bulabilir nede biçok işte açık ve net böyle bağnaz bi ülkeden bi cacık olmaz kimsenin zoruna gitmesin ama bu böyle...

Kiin

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar bu işte benimde söylemek istediğim şeyler var. Bazı arkadaşların matbaa işleyiş ifadeleri çok doğru ama grafiker ile matbaada çalışan grafiker diye tabir ettiğiniz arkadaşlar arasında fark var matbaada çalışan akadaşlara ya mac operatarü yada baskı öncesi operatorü denir ve bu arkadaşlar matbaayı yalayıp yutmuşlardır nitekim ajanslardan gelen işler onların elinden geçmeden baskıya gitmez o nedenle ajans çalışanları grafikerler tabiki konuya hakim olursa mac operatorunun işide rahatlar ve ajans grafikerlerinin arkasından sövmezler. hay senin gibi grafikerin ben vb. :)