Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Webruli

🌱Yeni Üye🌱
Cahit Hocam, siz sadece tasarımcı nasıl olmalıdır?ı değil "insan" nasıl olunur?u da anlatmışsınız, hem yazınızı hem de yorumlarınızı hiç sıkılmadan ve helal olsun diyerek okudum. :) Tasarımla ilgilenmeye henüz başladım ve ilk okuduğum yazılardan biri. Çok faydalı olduğuna inanıyorum, yapabileceğime inancım arttı. Ve bu bahsettiğiniz kavramlara da daha fazla dikkat etmek gerektiğini anladım, gerek insan olarak gerek tasarımcı gerek öğrenci olarak.. Çok haklısınız, dediğiniz gibi az bile yazmışsınız. Deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaştığınız için içten teşekkürlerimi sunuyorum..

İyi forumlar.. İyi çalışmalar :)

lithium73

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.gunestanyel.com
Cahit Bey'in yazdıkları iyi hoş güzel hatta katıldığım yanları çok. ama hepsinin bir kişide bulunması zor bir olay. gerçek dünya ile eğitim dünyasında farklılıklar var. Bana çok stajyer geldi çizimi çok iyi ama hiç programdan anlamazlar. ama nice cizimden anlamayan işini muhteşem yapan grafik tasarımcılarıda gördüm. Müşterimiz için üniversiteden (güzel sanatlardan) bir doçent bir profesör ayarladık ürünnlerin fotoğraflarını çeksinler diye. ama üzülerek söylüyorum ki beceremediler, iş başa düştü. Başka bir müşterimiz yeni yapacağı inşaat için 3 boyutlu çizim istedi bir mimar tavsiye ettik malesef oda beceremedi gene iş başa düştü 3ds max öğrendim:) okul okumak çizim yapmak herşey değil. yaptığın işi pazarlayabilmek en önemli işlerden birisidir. kimisi diliyle pazarlar kimisi işinin güzelliği ile kimiside kariyeri ile, vs... Leonardo Sonnoli bir kare çizince millet 40.000 anlam yüklüyor "vay beeee" diyor ama aynı kareyi ali kardeşimiz çizse "bu ne lan" der insanlar :) gerçek dünya eğitim dünyasından çok acımasız bu yüzden ona ayak uydurabilirsek ancak ilerleriz. sadece grafik alanında değil hemen hemen her alanda bu sorun var zaten...
iyi çalışmalar....

ByGencer

🌱Yeni Üye🌱
Bilgi için teşekkürler emeğinize sağlık...

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Cahit Bey'in yazdıkları iyi hoş güzel hatta katıldığım yanları çok. ama hepsinin bir kişide bulunması zor bir olay. gerçek dünya ile eğitim dünyasında farklılıklar var. Bana çok stajyer geldi çizimi çok iyi ama hiç programdan anlamazlar. ama nice cizimden anlamayan işini muhteşem yapan grafik tasarımcılarıda gördüm. Müşterimiz için üniversiteden (güzel sanatlardan) bir doçent bir profesör ayarladık ürünnlerin fotoğraflarını çeksinler diye. ama üzülerek söylüyorum ki beceremediler, iş başa düştü. Başka bir müşterimiz yeni yapacağı inşaat için 3 boyutlu çizim istedi bir mimar tavsiye ettik malesef oda beceremedi gene iş başa düştü 3ds max öğrendim:) okul okumak çizim yapmak herşey değil. yaptığın işi pazarlayabilmek en önemli işlerden birisidir. kimisi diliyle pazarlar kimisi işinin güzelliği ile kimiside kariyeri ile, vs... Leonardo Sonnoli bir kare çizince millet 40.000 anlam yüklüyor "vay beeee" diyor ama aynı kareyi ali kardeşimiz çizse "bu ne lan" der insanlar :) gerçek dünya eğitim dünyasından çok acımasız bu yüzden ona ayak uydurabilirsek ancak ilerleriz. sadece grafik alanında değil hemen hemen her alanda bu sorun var zaten...
iyi çalışmalar....

Bu yazımda bir kavram olarak TASARIMCI denilen kavrama, silik bir çerçeve çizmeye çalıştım. Aksine hiçbir tanım ve hiçbir söz tasarımcıyı tanımlayamaz. Bu o kadar karmaşık o kadar girift bir kavramdırki bir tarafını tutsanız bir tarafı kaçar. İki A4 sayfasını geçmeyecek bir şekilde hafifçe bastırarak küçük bir tanımda bulunmaya çalıştım. Böyle bir kavramı tek bir tanıma oturtmak imkansızdır.
Çünkü herşeyden önce TASARIMCI bir bireydir, yaptığı işler özeldir ve kendine hastır. Burada amacım genç arkadaşlara ufakta olsa bir parmak işareti ile gidecekleri yolu göstermektir. Sonuçta herşey bir eğitimdir ve bende eğitimi bir elma bahçesine benzetirim, o bahçeden geçerken kimi sepetini doldurur kimide eline 3-5 elma alır çıkar. Tasarımda eğitim farklıdır, elmanın yanısıra armut ve kirazda vardır.

seco77

🌱Yeni Üye🌱
elinize yüreğinize sağlık , şu yazdıklarınız okuduktan sonra hiçbirşey bilmediğimi anladım ve tasarım konusunda iyice düşünme , araştırma ve fikir edinme arayışı içine girdim . çok teşekkürler ....

bsrgrfk

🌱Yeni Üye🌱
harika.... verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...

anickers

🌱Yeni Üye🌱
It looks good feeling, I also have some good methods here? And look at my signature to know.

uguralemdar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Çok aydınlatıcı olmuş gerçekten ...Ufkumun açıldığını hissediyorum galiba :)

Teşekkürler..

akozgul

🌱Yeni Üye🌱
merhaba cahit bey tesadüf olarak yazınızı okudum.Hakikaten çok beğendim akıcı ,açıklayıcı,el kitabı kullanma klavuzu gibi temiz ve ömürlük bir yazı olmuş,keşke biraz daha yazsaymış diye düşünürken aşağıdaki yorumları okudum .Neden buyazıya karşı tavır alınmış anlayamadım doğrusu.Lütfen yazmaya devam edin .Kolay gelsin

cnnsvn

🌱Yeni Üye🌱
Okuduktan sonra evet doğru yoldayım dedim. Sadece grafik tasarımcılar değil herkes okumalı, teşekkürler bilgi için de.

bogurtlenlicay

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hocam ne de güzel yazmışsınız! herkes grafiker olduğunu sanıyor maalesef. keşke anlasalar. keşke herkes haddini bilse.

traj3

🌱Yeni Üye🌱
hocam bilgilendirme için teşekkür ederim.

ezgitalu

🌱Yeni Üye🌱
Çok haklısınız gerçekten her tasarımcının bunları bilmesi gerekiyor :)

puntograf

🌱Yeni Üye🌱
Düşüncelerinizi, gözlemlerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler, gerçekten de çok faydalı bilgiler bunlar ve hepsine katılıyorum.

Ben de küçük bir ekleme yapmak istiyorum.
Tasarımcı kendi dilini de iyi bilmelidir.Gerek sizin yazınızda gerekse cevap olarak atılan mesajlarda birçok yazım hatası vardı.Bu da önemli bir konu.