Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafikerin Panik Atak Geçirmesi !?

MehmetRecepOzdemir

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bunu gerçekten merak ediyorum acaba bi bendemi var bu durum diye.Yani çalışırken işlerin yoğunluğu sebebiyle,heleki önemli bir çalışmanız ertesi güne teslim edilmesi gerekiyor ve daha çok işi varsa ve büyük bir yoğunluk içindeyseniz,beynin "yetişmeyecek" vurgusu üzerine gerçekleşen bazı hadiseler var.Merak ettim araştırdım geçenlerde.İlk korkum acaba bende panik atak hastalığınamı yakalandım diye üşenmeden Fatih Sultan Mehmet hastanesindeki bir doktor dostumuzu ziyaret ettim.Psikoloji bölümü doktoru olan Sayın Metin Altıner durumu detaylı bir şekilde izah etti.Ben size özet olarak bazı bulgulardan bahsedeceğim..

Gerçektende bu olay üzerine doktorumuza başvuran birçok grafik tasarım işi ile uğraşan hastaları olmuş.Kişinin çalışma esnasında sıkıntıya gelerek sanki boğulurcasına rahatsız oldukları çalışamaz ve oturamayacak kadar sıkıldıkları durumu oluyormuş.Bu ortalama 10 ila 20 dk'lık (kişiye göre) bir süreçten öteye giden bir durum olmadığından bahsetti.Kişi fazla oturduğundan vücudu hareketsiz kalıyor,bilgisayar başında birçok görsel öğe ile uğraştığından beyin gerçekten çok yoruluyor.Ve eğer birde iş yoğunluğu varsa heleki dediğim gibi ertesi güne yetiştirilecek bir işse bu ve hala yapılması gereken çok şey varsa,beyin artık tabir-i caizse isyan ediyor ve bazı fonksiyonlarını yavaşlatıyor.Buda bizlere farklı rahatsız durumlarla belli ediliyor.Bu tip durumlara düşmemek için,çalışma alanımızın gereğinden fazla rahat olmaması en önemli etmen.Bir diğer tavsiye ise çalışma sırasında ufak ufak molalar verilmesi.

Diyelimki bir katalog tasarlıyorsunuz.Yetiştirilmesi çok güç gözüküyor ve bu işten çıkacak herhangi bir olumsuzluk patronunuzu çok sinirlendirecek.Belirli sürelerde vereceğini belirli süreli aralar beyninizin dinlenmesine yardımcı olacaktır.Ne kadar çok beyin sakin olursa,gerek hayalgücünüzün düzgün bir şekilde çalışmasına hemde seçme ve karar verme yetilerinize o oranda etki gösterecektir.Saatlerce bilgisayar başında durup çalışmak panik atak gerçekleştirmese bile stres ve yorgunluğu arttıran en büyük etmenler.Çalışmanız sırasında 5er veya 10ar dakikalık aralar verin her saat başı,arkadaşlarınızla konuşun,bir kahve için veya biraz temiz hava alın.Bu hem çalışma performansınızı arttırır,hemde çalışırken bir yandanda ciddi hastalık etmenlerini ortadan kaldırmış olursunuz..

Bende ara ara olan bu problemde bana yardımcı olduğu için Dr.Metin Altınere teşekkür ediyorum.Edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.Umarım faydası dokunur..
Renkli günler dilerim..

srpsyn

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
tşklr arkadaşım :)

denizcem

🏆Pro Tasarımcı🏆
Arkadaşım çok teşekkür ederim.
Umarım bilgisayar başında olup çalışan her arkadaşım bu verdiğin kısa bilgiyi okur.

Kısa ve minik araların çok büyük sağlık problemlerine engel olduğunu duymuştum, bu bilgiyle iyice pekişti.

Çok teşekkür ederim...

MehmetRecepOzdemir

🌟Usta Tasarımcı🌟
Rica ederim arkadaşlar.Ciddiye alınması ve uygulanması gereken bulgular..