Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

IE'de Lytebox ve iframe sorunu

darth_cygan

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bir site yapıyorum. Bir index sayfası var. ve bu sayfada iframe kullandığım bir bölüm var. bu ifame içine bir image galeri yerleştirdim. image üstüne tıklanınca iframe dışına açılan bir pencerede image'ın büyük hali gözüküyor.

Java Scriptlerimi "JS", CSSlerimi de "CSS" klasörleri altında tutuyorum. iframe için kullandığım sayfa (digital_painting.html), "illustrations" klasörü altında.

Kullandığınm kodlar şöyle:

index sayfasında
Kod:
<link rel="stylesheet" href="CSS/lytebox.css" type="text/css" media="screen" />

index içinde iframe içeren kısımda:
Kod:
<td width="580" height="730" rowspan="4" valign="top"><iframe name="DigitalPainting" title="DigitalPainting" scrolling="no" frameborder="0" marginheight="0" marginwidth="0" width="580" height="730" src="illustrations/digital_painting.html"></iframe></td>

digital_painting.html sayfasında yani iframe içinde yayınlamayı düşündüğüm sayfada da
Kod:
<script type="text/javascript" language="javascript" src="JS/lytebox.js"></script>
<link rel="stylesheet" href="CSS/lytebox.css" type="text/css" media="screen" />
kodlarını kullandım.

sorunum şu; ne yaptım ne ettimse, lytebox'ı IE (internet explorer)'da çalıştıramadım. önce yükler gibi çalışıyor (ufak bir kutu açılıyor, preloader'ı çıkıyor). sonra pencere küçülüyor ama güya yüklemeye devam ediyor. ancak bir türlü image açılmıyor. firefox'ta sorunsuz çalışıyor. diğer browserlerda denemedim henüz. sorunun neden kaynaklandığını bilen varsa yardım edebilir mi?

Bay.KLANSIZ

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.facebook.com
derdinize derman olur mu bilemiyorum ama....

1. adımda dosyalarla beraber gelen js kodlarını kendı hed taglerimiz arasına kopyalıyoruz.
css ve js dosyalarını surukle bırak yontemıyle kendı dreamweaver projemıze getiriyoruz imageyide
aynı sekılde getiriyoruz.. css image ve js...

2.ayrıca resimlerin link leri resmin kendi linki ile aynı olacak.. targetı ise blank olduktan sonra
kodlar yazılacak..

3.Lightbox 2 sayfasındaki 1 ve 3 numaralı kodu
projenın hed kısmına kopyalıyoruz.

Hed den sonra...kodlar :
<script type="text/javascript" src="js/prototype.js"></script>
<script type="text/javascript" src="js/scriptaculous.js?load=effects,builder"></script>
<script type="text/javascript" src="js/lightbox.js"></script>
<link rel="stylesheet" href="css/lightbox.css" type="text/css" media="screen" />

4.kod kısmındaki target ın basına rel="lightbox" yazılacak...her imaj için ayrı ayrı yapılacak.

inşallah faydalı olmuştur

darth_cygan

🌟Usta Tasarımcı🌟
ilginize ve ayırdığınız zaman için teşekkür ederim. ancak sizin anlattığınız "lightbox" ile ilgili sanırım. benim sorduğum ise "lytebox" idi. ama yine de teşekkür ederim. günlerdir bu sorunu halledebilmek için web'de forum sayfalarında dolaşıyordum ve nihayet dün gece buldum. belki aynı sorunu yaşayanlar olabilir. yapmaları gereken şey, öncelikle iframe içinde yayınlayacakları sayfanın kod kısmında en tepedeki yere sadece;

Kod:
<html>
yazmaları ve iframe'i içeren ana sayfadanı tepesinde bulunan
Kod:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "https://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="https://www.w3.org/1999/xhtml">
kod grubunun yerine de
Kod:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "https://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
<html>
yazmaları gerekiyor.

Nedenine gelince, anladığım kadarıyla iframe sadece HTML ve XHTML tarafından destekleniyor. ancak XHTML internet explorer'da doğru çalışmıyor.

bu şekilde firefox'ta ve internet explorer'da sorunsuz çalışıyor. diğerlerinde henüz denemedim.