Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İllustrator ''boyama ve gölgelendirme''

afratafra

🌱Yeni Üye🌱
selam arkadaşlar.illustratorda boyama yapabiliyorum ama ışık gölge yapamıyorum.yani geçişli olmuyor.youtube da şahane japon kız çizimleri ve boyamaları var onlar gibi yapmak istiyorum .bir bilen varsa Allah rızası için yardımcı olsun.çok dua etcem.Bu arada wacom cintiq'de çiziyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

afratafra

🌱Yeni Üye🌱
pessss

pes yani ..kimsenin verecek bir cevabı,yazacak bişeyleri yok mu yani.insanlık ölmüş hakkaten.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
selam arkadaşlar.illustratorda boyama yapabiliyorum ama ışık gölge yapamıyorum.yani geçişli olmuyor.youtube da şahane japon kız çizimleri ve boyamaları var onlar gibi yapmak istiyorum .bir bilen varsa Allah rızası için yardımcı olsun.çok dua etcem.Bu arada wacom cintiq'de çiziyorum.

Şimdi resim yapar gibi illustrator gölge ışık oyunları yapamazsınız. Bazı yöntemleri uygulayarak sanki orada ışık yada gölge efekti var gibi yapabilirsiniz. Onlarca yöntemi var bunun. Grafik tablet kullanmanız illlustratorde pen tool çizimlerinde işinizi hızlandırır ama fotoşop yada corel painterdeki gibi çok büyük farklar yaratmaz.

Siz tam olarak ne yapmak istediğinizi anlatın yada örnek gösterin oraya şu yöntem lazım diyelim aklıma gelen bir kaç yöntemi sıralayacağım.

Degrade kullanmak
Mesh kullanmak
Nesneyi kesip farklı tonlar vermek
Live paint özelliği verip farklı tonlandırmak
Nesnenin kopyasını yaratıp harmanlama kipleriyle oynayarak farklı tonlar yaratmaya çalışmak.
En baştan nesneleri farklı farklı boyamak vb böyle onlarca daha yöntem var.

Ama dediğim gibi siz sorunuzu biraz daha açık ve somut bir şekilde sormalısınız.

Zeppeus

🌱Yeni Üye🌱
Bu videoda yapılan iş Paint tool SAI de üretilmiş yani bir bitmap programı. Illustrator gibi bi vektörel programda bu tadı yakalamanız çok zor. Özellikle de cintiq gibi tasarım harikası bi tablet kullanıyorsanız photoshoptan başkasına başvurmayın derim. Ama diyorsanız ki aynı zamanda inceli kalınlı çizgi de istiyorum çizgileri içi boş şekilde illustratorda verip photoshop çıktısı alın orada boyayın, daha rahat edersiniz.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
pes yani ..kimsenin verecek bir cevabı,yazacak bişeyleri yok mu yani.insanlık ölmüş hakkaten.

Bazen cevap alabilmeniz için konuya hakim veya bu tarz konuları takip eden kişilerin konunuza cevap vermesini beklemeniz gerekmektedir.

Aşağıda video linki var fakat vektörel olarak dijital boyama yerine illaki size Photoshop veya Autodesk SketchBook Pro porgramlarını tavsiye ediyorum. Illustrator üzerine gidecekseniz gölgelendirmeler için Mesh uygulaması ile ilgili basit bir video da ekliyorum.

Illustrator için çalışma örneği:
Rendering a spacegirl in Illustrator - YouTube

Autodesk SketchBook Pro için çalışma örneği:
Autodesk Sketchbook Pro : CHERRY PINUP 027 - YouTube

Illustrator Mesh uygulaması için örnek:
https://www.youtube.com/watch?v=u9f7SOhtUPU

afratafra

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar çok teşekkür ederim yardımlarınız için.