Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Illustrator CC'de Yazı ile Yazı Alanı Arasındaki Boşluk?

maculu

🌱Yeni Üye🌱
Herkese selamlar,

Bir yazı yazdığımda, yazının ilk harfi ile; yazı alanı arasında bir boşluk oluyor, align ile bir nesneye soldan hizala dediğimde, yazı alanını baz aldığı için, yazı tam olarak hizalanmıyor. Bunun Create Outlines yapmak dışında bir çözümü var mıdır?

Ekteki görsellerle anlatmaya çalıştım.

Şimdiden teşekkürler.

L4QX1Z.jpg

Soldan hizala dediğimde yazı alanı boşluğu yüzünden oluşan durum;
3aA3Y0.png

tuncer özkan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba Grafiker,

Sözünü ettiğiniz sorunu şu şekilde, "creat outline" yapmadan aşabilirsiniz.

Öncelikle, yazınızı Type menüsünden "Convert to Type area", yani yazı alanı haline getirmelisiniz.
Sonra, texü imleci, yazı alanınızda herhangi bir yerde yanıp sönerken, paragraph panelini açarak burada left intent parametresini "-" li bir rakam olacak şekilde puntonuza göre ayarlayın. Artık, bu yazı alanını herhangi bir nesne ile "align" yapabilirsiniz.
Demek ki, bu sorunu, yazınız "point type" (Type menüsüne bakınız) olarak aşamazsınız. Yazıyı Type menüsündeki "convert so type area" getirmelisiniz. Tabii ki bu durum ayrı sorunlar getirecektir. Ama hizalama sorununuzu bu şekilde çözebilirsiniz.

Tuncer ÖZKAN-Profesyonel eğitimci.

maculu

🌱Yeni Üye🌱
Çok teşekkür ederim cevabınız için. Tam olarak yapmak istediğim şey bu değildi aslında ama en azından şimdilik sorunuma çözüm buldum.

Ben daha çok "Yazı ile yazı alanı arasındaki boşluğu bir seçenek ile sıfıra indirebilecek seçenek" vardır diye düşünmüştüm.

Tekrar teşekkürler.

tuncer özkan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Anladım demek istediğinizi.
Bu işlevi standart hale getirip, bundan sonraki bütün yazı alanlarına uygulamak istediniz.

Evet, böyle standart bir komut yok. Ama yazılarınızı daima "type area", yani text aracı ile alan tarayarak elde ettiğiniz yazılar için, bir "paragraph style" oluşturur iseniz, böyle bir yöntem size hızlı bir kolaylık getirebilir. Ama bundan bir kısayol tuşu yapmanız olanaksız. Böyle bir şeyi, yani kısayol tuşu ancak A. Indesign'da yapılabilir.

Başarılar.
Tuncer ÖZKAN