Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Illustrator’da Objeleri Hizalamak (Align)

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
Illustrator’da Objeleri Hizalamak (Align)​

Illustrator’da objeleri hizalamak hiç de sanıldığı gibi problem değil, aksine basit bir püf noktası ile çok kolay!

Window => Align panelini aktifleştiriyoruz.
3 objeyi (yada daha fazla objeyi) seçtikten sonra, sabit kalmasını istediğiniz objeye tıklıyoruz. Sabitlediğimiz objeye sağdan, soldan veya ortalayarak hizalama yapabiliriz.

align1gu9.jpg
align2fa5.jpg

Resim 1’de, 3 objeyi seçili yaptım ve en son yeşil objeyi sabitlemek için üzerine bir tık yaptım. Resim 2’de de görüldüğü gibi align panelinden ortala komutunu seçtim. Bütün objeler, yeşil kareye ortalanmış oldu.

Objeler Arasına Eşit Mesafe Oluşturmak

align3xe3.jpg

Resim 3'te görüldüğü gibi Window => Align panelini aktifleştiriyoruz.
Panelin yan tarafındaki küçük oka tıklayıp Show Options komutunu seçiyoruz. Alta açılan alanda Auto kısmına objeler arasına olmasını istediğimiz mesafe değerini giriyoruz. Hemen yan tarafındaki 2 buton sayesinde ise objelerin arasını yatay yada dikey olarak açabiliyoruz.

Benzer konular

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
bi kisayol tusu felan varmi acaba coreldeki gibi

MONASTERY

👑Efsanevi Grafiker👑
align3xe3.jpg
[/CENTER]

Resim 3'te görüldüğü gibi Window => Align panelini aktifleştiriyoruz.
Panelin yan tarafındaki küçük oka tıklayıp Show Options komutunu seçiyoruz. Alta açılan alanda Auto kısmına objeler arasına olmasını istediğimiz mesafe değerini giriyoruz. Hemen yan tarafındaki 2 buton sayesinde ise objelerin arasını yatay yada dikey olarak açabiliyoruz.

Güzel anlatımın için teşekkürler Handemir. Ayrıca yukarıdaki bölüm için bir kez daha teşekkürler bilmiyordum o özelliği

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
handemir; Illustrator derslerinizin fanatik takipçisiyim.
Bu dersinizi de aynen çalışıyorum ancak;
bende son tıkladığım obje de yerinden oynuyor eksik birşey mi yapıyorum anlıyamadım.

saygılarımla

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
valla karışmak gibi olmasın ama neden olmadığını nacizane ben söylemeye çalışayım... şimdi ilk iki nesneyi seçerken shift tuşuna basıyorsunuz ya... hizalamamızı istediğimiz nesneyide aynı şekilde seçiyoruz... en son shift tuşuna basmadan hizalamak istediğimiz nesneye bir kez daha tıklıyoruz... muhtemelen bundan olmuyordur... saygılar..

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
handemir'in dersinde okurken şimdi dikkat ediyorum, en son bold la yazdığı halde bunu atlamışım.

demek ki bir şeyleri okurken noktasına virgülüne kadar dikkat etmemiz gerekiyor.

teşekkürler.

mükemmel bir dersti teşekkürler Handemir. :peace1:
:alkis::alkis::alkis::alkis::alkis:

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
bi kisayol tusu felan varmi acaba coreldeki gibi

Kısayolu olmamakla birlikte kendiniz Action oluşturup kısayol atayabilirsiniz.

Güzel anlatımın için teşekkürler Handemir. Ayrıca yukarıdaki bölüm için bir kez daha teşekkürler bilmiyordum o özelliği

teleset faydalı olabildiğime çok sevindim.

handemir; Illustrator derslerinizin fanatik takipçisiyim.
Bu dersinizi de aynen çalışıyorum ancak;
bende son tıkladığım obje de yerinden oynuyor eksik birşey mi yapıyorum anlıyamadım.

saygılarımla

3 obje seçili ve en son hizalamak istediğiniz objeye bir tık atıyorsunuz...
olmaması için ancak şöyle bir açıklama olabilir. alt sürüm bir program kullanıyorsunuzdur.

valla karışmak gibi olmasın ama neden olmadığını nacizane ben söylemeye çalışayım... şimdi ilk iki nesneyi seçerken shift tuşuna basıyorsunuz ya... hizalamamızı istediğimiz nesneyide aynı şekilde seçiyoruz... en son shift tuşuna basmadan hizalamak istediğimiz nesneye bir kez daha tıklıyoruz... muhtemelen bundan olmuyordur... saygılar..

desteğin için teşekkür ederim. asla karışmak gibi olmaz aksine bilgi paylaşımın için çok memnun oldum.

Son düzenleme:

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Elinzie sağlık sayın handemir Illustrator sizinle güzel :)

mlhyhn

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar illustiratorde şeçili öğeyi sayfaya ortalama özelliği varmı?

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
var... seçili ögeyi grupla.. daha sonra menülerin altındaki align seçeneğine bir kere tıkla... açılan align sembollerinden sayfanın ortasına mı, üstüne mı, sağına mı, soluna mı ortalayacağınıza karar verin...

will

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yararlı bilgiler teşekkürler

mutu84

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar merak ettiğim birşey var, illutrator'da objeleri frreehand'deki gibi pratik bir şekilde sayfaya hizalatabiliyor muyuz? yani kısacası,sayfaya hizala komutu var mı?
CS 3 için soruyorum, 4' ü daha görmedim..teşekkürler herkese...

WarriorsoN

🌱Yeni Üye🌱
Bende Yapamadım Ortala Dediğimde Bütün OBjeler Yerinden Oynuyor En SOnuncu Sabit Kalmıyor. ve Hepsini Seçip Sabit Kalmasını İstediğim Objeye 1 kez Daha Tıkladığımda o Seçili Halden seçisiz halde geçiyor :S

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
Bende Yapamadım Ortala Dediğimde Bütün OBjeler Yerinden Oynuyor En SOnuncu Sabit Kalmıyor. ve Hepsini Seçip Sabit Kalmasını İstediğim Objeye 1 kez Daha Tıkladığımda o Seçili Halden seçisiz halde geçiyor :S

son tıklamayı yaparken shift tuşuna basmamalısınız.

grafikeri-m

🌟Usta Tasarımcı🌟
teşekürler abla derslerini hiç kaçırmıyorum illüstratör hocamız oldun :D