Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

illustrator'da Resim Üzerine İşlem Yapmak

shine100

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar , kusura bakmayın..
Hem Grafikerler.net'te hem de illustrator da yeniyim.
Bu nedenle çözümünün çok basit olduğuna inandığım bir problemim var.
illustrator'da herhangi bir resmi açıyorum (Ör: X.jpg) fakat üzerine illustratordan bir işlem yapamıyorum veya üzerine açtığım farklı bir layere de işlem yapamıyorum.Program beni engelliyor..Bu problemin çözümü ne olabilir?Yardımcı olursanız sevinirim...:sweating:

tdogan86

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.fenomen.web.tr
valla sorunu anlayamadım. resmi ai ye attın da üzerinde ne işlem yapmak istiyorsun ki?

shine100

🌱Yeni Üye🌱
Hocam şimdi ben herhangi bir resmi açıyorum ve üzerine "Örneğin bir yazı yazmak veya çizgi çekmek istiyorum." Bunu photoshopta yapabiliyorum ama daha net görünmesi için illustrator da bu işlemi yapmak istiyorum.Yani basit bir çizgi nasıl çekilir üzerine "izin vermemesi açısından" ?

tdogan86

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.fenomen.web.tr
vallahi böyle birşeyi ilk defa duyuyorum ben de hiç bir zaman böyle bir sorun olmadı. bir hata mesajı veriyor mu yoksa mausenin ucu değişiyor ve hiç bir işlemi algılamıyor mu? eğer hata mesajı almıyorsan ve mauseun ucu değişiyorsa layer kilitlidir. o yüzden işlem yaptırmaz.

shine100

🌱Yeni Üye🌱
Hocam , şimdi resme "Pencil Tool" ile işlem yapılabiliyor fakat "PaintBrush Tool" ile işlem yapılamıyor.Mouse un ucu kilitleniyor.Galiba dediğin gibi layer kilitli çünkü mouse simgesi "park yapılmaz" simgesindeki gibi içinde yan çizgi olan yuvarlak bir hal alıyor.Eğer layer kilitliyse , nasıl açabilirim?

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Hocam , şimdi resme "Pencil Tool" ile işlem yapılabiliyor fakat "PaintBrush Tool" ile işlem yapılamıyor.Mouse un ucu kilitleniyor.Galiba dediğin gibi layer kilitli çünkü mouse simgesi "park yapılmaz" simgesindeki gibi içinde yan çizgi olan yuvarlak bir hal alıyor.Eğer layer kilitliyse , nasıl açabilirim?

Layerların kilitli olmasına imkan yok..Ps mantığını aramayın. Ve Aide gereksinim durmadıkça layerla çalışmanında lüzmu yoktur..
Yeni Sayfa açın (ctrl +N),PaintBrush Tool' u seçin (B) mouse'un soluna basılı tutarak çizginizi çekin. Ha eğer mantığınızda layerlar birleşmiş olmalı illaki açmam gerekir derseniz ''layer ın sağ küçük imlecine tıklayın ''Enter / Exit Isalation Mode ''bir nevi Ps deki Flatten iamge benzetmesidir.

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
Hocam şimdi ben herhangi bir resmi açıyorum ve...
Burada anahtar kelime "açıyorum" sorunun sebebini gösteriyor. AI'de herhangi bir raster nesneyi (resim) doğrudan open ile açarsanız nedense Paint Brush aracı aktif olmuyor. Bu bir program hatası mıdır (bug) ya da bir ayarı var mıdır bilemiyorum.

Resmin üzerine vektörel grafikler uygulayacaksanız yeni bir belge açın ve resimi place komutu ile yeni belgenin içine alın. Bu şekilde resmin üzerine Paint Brush dahil tüm verktörel uygulamaları yapabilirsiniz.

Yalnız bir başka konu; resimin üzerine vektörel uygulamalar yapıp resimi yine raster olarak (yani TIFF ise TIFF olarak gibi) kaydedecekseniz çizdiğiniz vektörler yine pixellere dönüşecektir. Raster nesne düzenleme yazılımı Photoshop'tur. Photoshop'ta çizdiğiniz vektörler (shapes gibi) vektör özelliklerini korusalar da (büyütüp küçültürken her seferinde kendi çözünürlüğünde render edilir) neticede yakından bakarsanız onlar da pixellerden ibarettir. Resimi resim olarak kaydedecekseniz Photoshop tercih edilmeli.

shine100

🌱Yeni Üye🌱
... Resmin üzerine vektörel grafikler uygulayacaksanız yeni bir belge açın ve resimi place komutu ile yeni belgenin içine alın. Bu şekilde resmin üzerine Paint Brush dahil tüm verktörel uygulamaları yapabilirsiniz. ...[/QUOTE' Alıntı:
Teşekkür ederim.Sorumun cevabı buymuş.Çözdüm sayenizde.Tekrar teşekkürler... :party:

shine100

🌱Yeni Üye🌱
Daha önce Corel'e giriş yaptık ama giriş o giriş...Çok güzel bir programdı ancak bazı kişisel-ailesel nedenlerden dolayı bıraktım..Yani Illustrator ilk sayılır.Yardım için tekrar teşekkürler.