Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İllustratorde Paragrafı Bloklama Sorunu

yakup6522

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar, çok sıklıkla karşılaştığım bi sorunum var CS3/CS4 kullanıyorum, ancak aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi, yazı alanını açtıktan sonra yazmama rağmen paragrafı tam olarak sağdan ve soldan blok yapamıyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Tools tan, Type tool u seçerek bir kare oluşturun ve yazınızı kopyalayıp yapıştırın.

fora18

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Evet kare açaarak yapıyorsun ama bazen aralıkları o kadar çok saçmalıyor ki yada çok uzun bir metin varsa yada çok sayfalı bir çalışman varsa copy past yaparak gözünden kaçabiliyor. Freehande bu iş aynı worddeki gibi iki yana yasla seçeneği ile çok basit ile imgelendirebiliyordun. Şimdi adobe soruyorum bu tool eğer register değilse... değil ki frehnadi satın aldılar frehande olan bir eklentiyi sen nasıl olurda photshopdaki gibi metin kutusu açarak yap bunu dersin. Her alt versiyon üst versiyona göre daha kötü olması gerikirken bazen bak cs3 de vardı o yada frehande vardı o dersek bu nasıl bir yeni sürüm olabilirki. ben bunu yıllardır photoshopda tartıştım. hadi onu mantığım kabul ediyorda illustrator bunu yapmıyorsu yuh.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Ben anlamadım nedemek istediğiniz çok da merak ettim acaba resim ekleyebilirmisiniz?

Eğer metin kutusu açarak ileri metin işlemleri yaptırabilmekten bahsediyorsanız ve normal text toolla yazılan metnin yetersizliğiyse kastınız bu ai için önemli bir şarttı. Çok ileri ama kısa metin düzenlemeleri (efektler filtreler transformalar bakımından) bu özellik çok işe yarar. Siz freehand gibi sade ve pratik özellikle sunan bir yazılımla aiyi karşılaştırarak hata ediyorsunuz. Adobe yazılımları içinde en ileri metin düzenlemesi özellikleri indesigndedir. Eğer baskı tasarım işi yapıyorsanız kullanmanız gereken yazılım id'dir, ai değil. Aİ ancak size yardımcı, yaratıcı bir yazılım olabilir. Bu hata hep yapılıyor. Adamlar mizanpajın, baskı tasarım programının kıralını yapmışlar ellerinde 20 den fazla yazılım her yazılıma aynı özellikleri koyacak değiller ya.

Hem o kadar ileri metin özellikleri çalışmaları photoshopta yapılır mı?. Her şeyin bir yeri var.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
tireleme yaptırmazsanız, justified hizalama yapamazsınız. Bu word de dahil tüm programlar için böyledir.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bunu kastedebilceği aklıma geldi ama o kadar da olmaz dedim.:)

fora18

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben karşılaştırma yapmıyorum ama çok basit bak frehand de bu iş yaz sonra tıkla her iki yöne yaslasın id var evet ama onda varsa bunda olmasın ne kadar doğru. ben bunu katılmıyorum. her programın yeri başka evet. Örn; Bir tane resim var arka planı değiştirip üstüne 3 cümle iki satır yazacaksın. Photosopda arka zamini değiştirip id geçip o iki satır yazıyı iyi yana yaslaması için mi kullanacağım. İşte bak bu saçma. ama oysaki photoshop buna izin verse hemen çok basit bir şekilde tek tıklayarak yapabilsek harika olmaz mı ? ben zaten dergi yapalım demiyorum ama seni seviyorum altına bir tanem yazısını iki yana yaslamak için illa id geçerek yada tool açarak mı yazacam. 20 değil 200 tane de program dahi olsa adobe nin temel vazgeçilmez parçaları hepsinde bir kere olması gerekir. sonrası özelliklere göre dağılabilir. işte iki yana yaslamak benim gözümde temel ana parçadır.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Usta bu bir yazılım sorunu değil mantık sorunudur. Bir yazılım tireleme vermeden iki yana paragrafı yaslarsa sorun çıkar. Çünkü kelimeler aynı boyda değildir. Ne freehand ne başka yazılım bunu doğru yapamaz.

yakup6522

🌱Yeni Üye🌱
Arakadaşlar örnek bi resim ekte. Yazı alanı açarak yazını kopyalıyorum, tireleme açık, sağ sol bloklu (yarım satırlar sola blok), Tireleme dili Türkçe olduğu halde bazı kelimeler tirelenemiyor. Acaba programdanmı kaynaklı yoksa benmi hata yapıyorum.

Son düzenleme:

hardines

🌱Yeni Üye🌱
ahkam keserek sorun çözülmez. arkadaş düz mantık sormuş bu böyle neden değil adobenin satış temsilcisi kesilmene yada ahkam kesmeye gerek yok burada kimse kimsenin üstü değil insanlara kızmaya hakkın yok

hardines

🌱Yeni Üye🌱
feylosoft ukala ukala konuşşacağınıza adamın sorusuna cvp vereymişsin. burası senin tatmin ortamın değil isteyen isteği programda yapar çalışmasını katalog oluşturmak için id neden ihtiyaç olsun id quark yerine kullanılan bir program herkez her programı bilmek zorunda değil.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merhaba arkadaşlar, çok sıklıkla karşılaştığım bi sorunum var CS3/CS4 kullanıyorum, ancak aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi, yazı alanını açtıktan sonra yazmama rağmen paragrafı tam olarak sağdan ve soldan blok yapamıyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ekteki resmi göremiyorum ama belki paragraf menüsünden "justification" bölümüne girip "Glyph scaling" değerleriyle (mesela minimum kısmındaki değerleri %80-85 civarı değiştirirseniz) oynarsanız istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Paylaşımınızı göremediğim için net bir değer veremiyorum ama biraz deneyerek çözülebilecek bir durum gibi görünüyor.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
feylosoft ukala ukala konuşşacağınıza adamın sorusuna cvp vereymişsin. burası senin tatmin ortamın değil isteyen isteği programda yapar çalışmasını katalog oluşturmak için id neden ihtiyaç olsun id quark yerine kullanılan bir program herkez her programı bilmek zorunda değil.

6 yıl sonra eleştirine cevap veriyorum sanırım o zaman görmedim bunu ben yoksa cevap verirdim:)

Aradan 6 sene geçti ama mantık değişmedi dünyada hiç bir yazılım tireleme yapmadan muntazam bir şekilde iki tarafa bloklayarak paragraf yapamaz.

Eksik bilgi ile iddia etmek apayrı bir olay. Arkadaşa gayet güzel bilgi vermişiz hatta ekstra bilgi bile vermişiz. Sizin gerilmenizi gerektiren bir durum yok ortada.

Ha bu arada herkes işinin gerektirdiği bilgili gerek tasarım anlamında gerek program anlamında öğrenmek zorunda. uygulama yapmasa bile bilmeli en azından temel bilgileri.

ataaa

🌟Usta Tasarımcı🌟
Selamlar konuyu hortlatmak zorunda kaldım bir konuda size danışmak istiyorum:

Illustrator'de ölçülü bir text kutusu içine paragraf metnini yapıştırıp, sola dayalı ve sağa yaslı olarak paragraf stilini seçtiğimde kelimeler arasındaki boşluklarda (espas) tutarsızlık oluşuyor. Biz istiyoruz ki aralardaki boşluklar birbirine eş olarak aralansın.
Bunun çözümü illaki "tre" koymak mıdır, yoksa başka bir ayarı var mıdır?
Ai CS6

6 yıl sonra eleştirine cevap veriyorum sanırım o zaman görmedim bunu ben yoksa cevap verirdim:)

Aradan 6 sene geçti ama mantık değişmedi dünyada hiç bir yazılım tireleme yapmadan muntazam bir şekilde iki tarafa bloklayarak paragraf yapamaz.

Eksik bilgi ile iddia etmek apayrı bir olay. Arkadaşa gayet güzel bilgi vermişiz hatta ekstra bilgi bile vermişiz. Sizin gerilmenizi gerektiren bir durum yok ortada.

Ha bu arada herkes işinin gerektirdiği bilgili gerek tasarım anlamında gerek program anlamında öğrenmek zorunda. uygulama yapmasa bile bilmeli en azından temel bilgileri.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Selamlar konuyu hortlatmak zorunda kaldım bir konuda size danışmak istiyorum:

Illustrator'de ölçülü bir text kutusu içine paragraf metnini yapıştırıp, sola dayalı ve sağa yaslı olarak paragraf stilini seçtiğimde kelimeler arasındaki boşluklarda (espas) tutarsızlık oluşuyor. Biz istiyoruz ki aralardaki boşluklar birbirine eş olarak aralansın.
Bunun çözümü illaki "tre" koymak mıdır, yoksa başka bir ayarı var mıdır?
Ai CS6

"Justify with last line" bir seçenek olablir belki ama tireleme kullanmadan ölçüsü belli bir metin alanına farklı ölçülerde kelimeleri yerleştirerek hepsinin espaslarının aynı olmasını beklemek çok doğru değil. Ancak manuel olarak paragraf bazında "justification" menüsünden ayarlamalar yapabilirsiniz.

ataaa

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bilgi için çok teşekkürler inceleyeceğim

"Justify with last line" bir seçenek olablir belki ama tireleme kullanmadan ölçüsü belli bir metin alanına farklı ölçülerde kelimeleri yerleştirerek hepsinin espaslarının aynı olmasını beklemek çok doğru değil. Ancak manuel olarak paragraf bazında "justification" menüsünden ayarlamalar yapabilirsiniz.