Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

ilustratorden pdf yapma

fatihyamas

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ilustrator gelen bır ısı en saglıklı bır sekılde nasıl pdf yapabılırım

Benzer konular

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
PC kullanıyorsanız....
Öncelikle makinenizde Acrobat 8x Pro kurulu olması gerekmektedir.

işinizi normal bir şekilde Print diyerek yazıcı olarak Acrobar PDF Writeri seçmeniz ve yazıcı özelliklerinden Press Quality veya repro servisinizden alacağınız pdf ayarlarını kullanarak bastırabilirsiniz.

Mac kullanıyorsanız ise makinenizde Brisque adlı rip driverini kurunuz ve yine illustratörden bu yazıcıcıyı secerek dosyaya yazdırınız ve oluşan bu .ps dosyanızı ADoBe Dstiller'dan pres quality veya repro servisinizden alacağınız pdf ayarlarını kullanarak pdfinizi oluşturunuz.

ben en sağlıklı yöntem olarak MAC te anlattığım yöntemi kullanıyorum. aslında hiçbir fark yok ama kullanışlı ve sağlıklı olmasından emin olduğum yöntem bu.

AMAN DİKKAT:
illustratorde siyahlarımız overprint vermeyi,
imajlarımızın TIF ve en az 305 dpi olmasını
kullanılan renklerin CMYK olması gibi ayrıntıları gözden geçirmeyi unutmayınız.

kolay gelsin

fatihyamas

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tesekkur ederım mac kullanıyorum. brisque arastırmam gerekecek

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
araştırmana gerek yok
System Preferences panelinde Printer larda
add printer de
sonra biraz kurcala more printer diyerek kurabilirsin.

isteyen arkadaşlara MAC kullanan arkadaşlara kendi kullandığım PDF ayarını ve Brisque'e ait PDD dosyasını yollayabilirim.

tabi bugün değil :))

fatihyamas

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bana musaıt oldugun bır zaman yollarmısın sımdıdıden tskler

wolki1907

🌱Yeni Üye🌱
kardeş paylaşımın çok güzel ama o dosyayı bende önemle rica edicem senden:) bana da atarmısın o PDF ayarını ve Brisque'e ait PDD dosyasını rica etsem..

tutuncuebru

🌱Yeni Üye🌱
slm,

senin kullandığın PDF ayarını ve Brisque'e ait PDD dosyasını bana da yollayabilirsen çok sevinirim...

tsk ler...

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Aslında harici bir rip programı kurmanız "eğer" dijital bir baskı alınmayacaksa o kadar önemli değildir. Bilindiği üzere bir çok renk profili bulunuyor ve siz isterseniz bu renk profillerine göre çalışmalarınızı yapıp o şekilde gönderebilirsiniz burada esas nokta baskı için gönderdiğiniz çalışmaların içine profili gömme nedeninizdir.

Biraz daha açıklamak gerekirse; Press Quality preseti kullanarak hazırladığınız bir PDF belgesine kullandığınız profili gömün veya gömmeyin pozlanırken kullandığınız renk değerlerine göre çıkış alınır ve basılır ama siz bu baskı için öncesinde bir dijital prova görmek isterseniz o zaman kullandığınız profili gömmeniz elzemdir çünkü dijital baskıda bu profiller önem kazanır ama böyle bir prova kullanmayacaksanız o zaman ister gömün ister gömmeyin bir yel değişmez.

Profillerin bu farklılığıda kullanılan renk skalalarının bölgesel farklılıklar göstermesinden ileri gelir. Biraz daha açıklamak gerekirse euroscala bir renk profili ile Japanscala renk profilleri veya Amerika standartı olan dinscala birbirinden farklıdır bununda sebebi kullanılan boyalardaki pigmentlerin farklı olmasından kaynaklanır. Birinde magenta barındırdığı pigment yüzünden daha yoğun bir görüntü verirken diğer skalada yellow aynı sebepten farklılık gösterir yani bu farklı skalalara ait magentaları yanyana koyarsanız hepsinin aynı olmadığını görürsünüz. Bu farkılıkları gidermek içinde renk profilleri oluşturulmuştur. Basitçe görmeniz için oluşturduğunuz PDF belgesini farklı profilleri seçerenk görüntülemeniz daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Sonuç olarak sizin ilk kullanıcı olarak makinenize herhangi bir rip driver kurmanızın bir anlamı yoktur yapmanız gereken heleki bir renk yönetimi sistemine bağlı olarak çalışmıyorsanız (yani siz, pozlama ve baskı birbiriyle kalibreli değilse) PDF belgenize hiçbir profili gömmemek ya da baştada dediğim gibi öncesinde dijital bir prova yapılacaksa profili gömmeniz yeterli olacaktır.