Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

imac Renk Profili

pathfinders

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Herkese Merhaba
özellikle matbaalarda baskı öncesi renk ayrımı, montaj vs. işleriyle uğraşanlara soruyorum...

Sorum renkleri ekranda baskıya en yakın görmek için hangi ayarları, hangi renk profillerini kullanmalıyım???

Adobe rgb yi kullanıyordum ama baskıya göre daha koyu daha canlı gösteriyor, buda beni tasarım yaparken yanıltıyor yani... imac diye bir renk modu var onu seçtiğimdeyse soluk gibi duruyor.

kısacası mac te baskıya yakın enran renk ayarları nasıl yapılmalıdır?

Benzer konular

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
heryerde baskıya en yakın renk ayarları Adobe Rgb olmalıdır. Velhasıl her monitör bunu doğru gösteremez. i mac monitörleri üstün nitelikli monitörler olsa da bu iş için özel yapılmış Eizo veya benzeri markaların monitörlerinin yarı kalitesine malesef erişemez. Bu yüzden Bir kalibrasyon cihazı ile ekran kalibre edilmedikçe baskı rennklerinden ancak yaklaşık olarak emin olunabilir.

Apple'ın profesyönel serisinde mat ekranları olmadıkça hiç bir apple ekranı özellikle parlak LEd iseler grafik tasarımda renk uygunluğu düşünülerek tasarlanmamıştır. yine de pro seviyesi monitörlere kadar en tatmin edici sonucu verirler.

sözün özü Adobe Rgb kullanın, Ama sonuç yeterli değilse kalibrasyon cihazı ile monitörü kalibre edin...

lusy90

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bu işte bi yanlışlık var sankı yada ben yannıs anladım baskıdakı en yakın renklere uyumlu olan mod cmyk cmyk kodlarında calısmakta fayda var Yada ben yanlıs anladım afeyleyin.

korhanyilmaz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kalibrasyon cihazı kullanmanızı öneririm. eğerki böyle bir imkan yoksa matbaacınız ile görüşüp makinasının kalibre değerlerini öğrenerek de yapabilirsiniz.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Evet yalnış anladınız.

Bu işte bi yanlışlık var sankı yada ben yannıs anladım baskıdakı en yakın renklere uyumlu olan mod cmyk cmyk kodlarında calısmakta fayda var Yada ben yanlıs anladım afeyleyin.

Sizin bahsettiğiniz CMYK ve RGB meselesi, hangi renk sistemi ile basılacağı ile ilgili, Fiziksel bir mesele yani,

Bizim bahsettiğimiz mesele ise, ekran kalibrasyonu için kullanılacak renk profilleri ki, zaten CMYK gösterebilen bir ekran yok... Bu yüzden en uygunu Adobe RGB profili.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
ayrıca S-RGB de Adobe Rgb uzayını tam gösteremeyecek kalitede möitörler için çok başarılı bir alternatiftir. Mesela Eizo alacak paramız yoksa ama yine de iyi bir monitör istiyorsak, IPS panelli mat ekranlı Asus'un Pro Art serisi monitöler alınabilir. bu monitörler Adobe RGB uzayını %80 lik bir başarı ile gösterebilmektedirler, Ancak S-RGB modunda %98 lik bir başarıya ulaşmaktadırlar ki, bu Offset ile ilgili hemen herşey için yeterli bir başarı yüzdesidir. Bu durumda Tasarım programlarınızı ve monitörlerinizi S-RGB ye ayarlayarak çalıştığınızda, ekranda ne görüyorsanız %98 oranında baskıda onu alırsınız. Tabii Temel renk kurallarına harfiyen uyulduğu sürece.

princesamerve

🌱Yeni Üye🌱
renk yönetimi ile ilgili benim de sorunum var. photoshop programında renk ayarlarını yapıp fotoğrafı kaydederken coated fogra 27 kullanıyorum. Baskıya en yakın renk profili ve hocalarımızın kullanmamızı istediği profil bu. Ancak kaydettikten sonra kendi bilgisayarımda görüntülerken negatif fotoğraf gibi görünüyor. Bilgisayarın kendi renk profiliyle alakalı olduğunu düşünüyorum ancak nasıl düzeltebileceğim hakkında bir fikrim yok, biri yardımcı olabilir mi lütfen? :(

Ezentere

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.denizulusoy.com
Baskı İçin Renk Profili Ayarları

Öncelikle bu işten canı hayli yanan biri olarak, sadece teorik değil pratikte yaşanan sıkıntıların ardından paylaşacağım bilgilere eriştiğimi bilmenizi isterim.
İlk kez teknik bir konuda bir şeyler anlatacağım ve mesleğim de öğretmek olmadığından anlatım tarzımla alakalı eksikler için şimdiden kusuruma bakmayın diyorum.

Şimdi benim kullandığım programlarda renk profili ayarlarını sırasıyla ele alalım:
1- CorelDraw
2- Photoshop
3- Illustrator
4- Indesign

1- CorelDraw X6
a) Açık olan tüm dosyaları kapatarak ana pencerede kalın.
b)
rd07A.jpg

Bu kısımda Tools/Color Management/Deault Settings.. Seçilir.
c)
PFfks.jpg

Ayarları resimdeki ile aynı hale getirin.
Burada önemli olan Adobe RGB 1998, Fogra39 ve %15 meselesidir.
Geri kalan kısımlar dosyanın içine import edilen yeni bir resim vs.. olduğunda profile dokunsun mu dokunmasın mı ile ilgili kısımlar falan.
d) Tüm ayarlamalarınızı yaptıktan sonra bu ayarları benim de yaptığım gibi bir isim vererek kaydedebilirsiniz.

2- Photoshop
a) Açık olan tüm dosyaları kapatarak ana pencerede kalın.
b)
jOPZI.jpg

Bu kısımda görüldüğü üzere Edit/Color Settings seçilir.
c)
NmLG.jpg

Ayarları resimdeki ile aynı hale getirin.
d) Tüm ayarlamalarınızı yaptıktan sonra bu ayarları benim de yaptığım gibi bir isim vererek kaydedebilirsiniz.
e) Yeni bir doküman açmaya kalktığınızda sizi artık şu detay bekliyor olacak;
lMEux.jpg

3- Illustrator {Renk prfili adına bir isim verdiyseniz artık doğrudan o ismi buradaki ilgili kısımdan seçip tekrar detaylarla uğraşmaksızın uygun ayarlara sahip olabileeksiniz}
4- Indesign {Renk prfili adına bir isim verdiyseniz artık doğrudan o ismi buradaki ilgili kısımdan seçip tekrar detaylarla uğraşmaksızın uygun ayarlara sahip olabileeksiniz}

Buradaki en kritik konu aslında şu, rgb bir resmi cmyk'ya çevirirken kullandığımız bu programların en az renk kaybı ile bu dönüşümü saplayabilmesi için bu ayarların başından beri bulunuyor olması sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Bu ayarların ardından özellikle daha öncesinden basılmış olan bir işi karşınıza alarak diğer ekran görüntüsü ayarlarını, adobe gamma gibi, yapmanız daha isabetli sonuçlar elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Umarım birilerinin işine yarar.
Sevgiler selamlar...