Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Indesign Dergi Kapağı Yardım (Sırt Payı ve Convert Sorunsalları)

StANDby007

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar...

Adobe Indesign CS6 kullanıyorum.

Dergi çalışmamı bitirmiş bulunmaktayım. Geriye sadece kapak kaldı. Kapağı Indesign ile yapacağım. (Aslında kapak tasarımları yapılmış fakat çözemediğim olaylar arasında kaldım.)

Bu konu hakkında bir kaç sorum olacak:

1) Kapak için nasıl bir sayfa düzeni üzerinde çalışmam gerektiğini bilmiyorum. Dergi bittikten sonra matbaa ile görüştüm (dergiyi çalışmamı gösterdim) ve bana kapak için "sırt payı" bırakmamı ve gereken ölçüyü verdi. (Ölçüyü yazmıyorum çünkü sorun kaç mm olacağı değil.) Sırt payı bırakmamı istediler. Ben bu sırt payını Indesign sayfa düzeni içerisinde nerede nasıl bırakacağım. Örnek bir kapak düzeni şablonu var mıdır?

2) Kapağı Benden Convertli Corel olarak istediler. Bende Corel bilmediğimi Indesign olarak çalıştığımı söyleyince Indesign'da da olur dediler. Convert işlemi tam olarak ne için nasıl yapılıyor şeklinde biraz araştırma yaptım internette ve convert işleminin yazı tiplerinin baskıda kullanılan bilgisayarda sorun çıkarmaması için grafik formatına çevrilmesi olduğunu öğrendim. (Doğru mu?) Eğer Convert işlemi yazı karakterleri için yapılacak ise ortada şöyle bir durum var. Ben derginin sadece iç sayfalarını yapmış bulunuyorum. Dergi Kapağı tasarısı iki sayfa olarak başka bir grafikere yaptırıldı. O Grafikerde bana Tasarıyı 2 ayrı sayfa çalışması şeklinde Photoshop PSD formatında ulaştırdı. Yani Indesign içerisinde kapağı ben tasarlamadım. Indesign içerisinde de mevcut kapağı çalışma içerisine yerleştirilmiş JPEG grafiği olarak kullanacağım. Bu durumda Convert işlemine gerek var mı? Veyahut Bütün Kapağı Photoshop'tamı yapmalıyım? Indesign'sız olur mu?

3) Kapağın arkalarına düşen sayfalarını da kapak çalışması içerisinde 4 sayfa halinde mi yapacağım? 1-Ana Kapak, Çevirdik arkası 2. sayfa Reklam, ve dergi başlar, geldik en arkaya, reklam ve çevirdik arka kapak. Bu şekilDe mi olacak onu çözemedim... Kapağı dergi gibi 4 sayfa halinde hazırlayacak isem. Sırt payını nereden nasıl vereceğim ki sırt payı üzerinde de dergi adı vs yazılı olacak)

4) Convert işlemine gerek olsun veya olmasın kapağı diğer dergi sayfaları gibi PDF şeklinde kayıt edip mi matbaa'ya teslim edeceğim?

Aşağıdaki örnek şablondaki gibi mi Indesign içerisinde kapağı hazırlayacağım yoksa başka bir düzen şeklinde mi?

fa5f.jpg

Vakit ayırıp cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum...

Son düzenleme:

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
ben anlatmaktan mutluluk duyardım ancak, işbaşı yapmış durumdayım. Kapaklarınız hazırmış aslında jpeg'lerinizi de alın matbaaya gidin. yapacakları iki dakikalık şey onlar için. kabul etmezlerse işinizi başka matbaaya götürün ciddiyim, yazık bir kapağın lafı olmamalı.... akşam anlatabilirim umuyorum....

StANDby007

🌱Yeni Üye🌱
Sırt Payı üzerine dergi ismi ve hangi aya ait şeklinde yazılar yazacağım ve sırtpayı rengi vereceğim o yüzden benim yapmam önemli... Matbaa'daki insanları uğraştırmak istemiyorum. Sorun değil beklemedeyim. :)

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
Örnek:

Sayfaların kesimi sonunda elimde 194mm x 297mm boyutlarında kalıyor ve sırt payı 1 cm isteniyor

194 mm x 2 (yanyan iki sayfa) = 388 mm + 1 cm (sırt payı) = 398

Yatay konumunu seçiyorum
WİDTH bölümüne : 398 mm yazıyorum
HEİGHT bölümü 297 mm
Sayfanın içine iki Sütün (Columns) ekliyorum iki sayfa elde etmiş oluyorum
Sütunlar arası boşluğu (Gutter) yani sırt payını 10 mm giriyorum

Kesim sonunda : 398 x 297 eliniz geçmeli

2.PSD yi JPEG çevirip kullanacaksanız Convertleme işlemine gerek yoktur , ama size önerim PSD yi Flatten Image yapıp TİFF kaydedip kullanın ve bunun içinde Convertleme işlemine gerek yoktur

3. Kapağın arkasına düşen kısımları boşsa tek parça (398x297)

4. Çalışmanızı PDF yollayacaksanız Convertleme işlemine gerek

StANDby007

🌱Yeni Üye🌱
Gerçekten çok teşekkürler aynen dediğiniz gibi yapmıştım demek ki doğru yapmışım.