Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

indesign'da (fizik/Matematik) kitabını nasıl yazabilirim

aysu

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba ben Aysu. Programa yeni geçtim. Fizik kitabı yazıyorum. Benim gibi dizgi üzerine çalışan arkadaşlar varsa tanışmak isterim.

Benzer konular

Hatice ÇAVDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
Ne istediğiniz tam olarak anlayamadım açıkcası yardım etmek isteriz ama "nasıl yazabilirim" çok geniş kapsamlı bir soru olmuş programı hiçmi bilmiyrosunuz ya da bi yerdemi takılıyosunuz sorunu daha açık ve tam bir şekilde ifade ederseniz yardımcı olmaya çalışırız tabiki kolay gelsin...

aysu

🌱Yeni Üye🌱
Mrhb hatice. Yardımcı program olarak Math Type kullanıyorum. matematiksel ifadeler, kesirleri yazarken zorlanıyorum. Sizin önerebileceğiniz bir program varmı ya da bir eklenti yapılabilirmi. teşekkürler

graffix

🌟Usta Tasarımcı🌟
bi program var m'type die onu bi dene

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
bi program var m'type die onu bi dene

Bir kaç yol var. Wordde mattype ve benzeri programlarla yapılmış dizgiyi (Matematiksel sembollerin olduğu bölümleri) cs2 sürümüne kadar olan AI'ye atıp tekrar indesigna alırsanız (Convertliyor ya da ai kaydedip place ile alıyosunuz) sorun çıkmıyor ama zor ve meşakatlı bir iş. Aynı işi corel de görebiliyordu herhalde, denemiş yapmıştım ayrıntılar yine yok ama.

İkinci yol paralı olan indesign mat programları eklentileri ben aradım bulamadım.

Üçüncü yol cs3 serisi kullanmak. Word matematik sembollerini bozmadan ID cs3 açabiliyor. Ama ayrıntılara şu anda giremiyecem. Uzun süre önce tekrar cs2 kullanmaya başladım, önümde program yok yani. (firma olayı).

Dördüncü yol şu anda benim yaptığım indesign + freehand + illustrator yardımıyla herşeyi manuel yapmak. Napayım şirkette işler böyle yürüyor.

hokkabaz

🌱Yeni Üye🌱
slm math type'den yararlanabilirsin.
gidenin arkasından akıtılan gözyaşlarının bir anlamı olsaydı o zaman o gözyaşlarının bir anlamı kalmazdı...

cemilonline

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.bilisimtasarim.com
1. Adım
Math Type kullanabilirsiniz. Math Type'da hazırladığınız matematiksel bir ifadeyi önce save as seçeneği ile wmf olarak farklı kaydedin. Daha sonra indesign'daki bir box içerisine place ile çağırın sorunsuz gelicektir.

2. Adım
Şimdi ise bir kolaylık olması açısından kayıt ettiğiniz wmf uzantılı matematiksel ifadenin üzerine sağ tuşu tıklayın birlikte aç deyin ve karşınıza çıkan programlardan Math Type'ı seçin. Aşağıda yer alan bu tür dosyaları kullanmak için sürekli bu programı kullan seçeneğinide işaretlemeyi unutmayınız. (Şimdi açılan ifadeyi kapatın ve 2. Adımı bir daha yapmanıza hiç gerek yok)

3. Adım
Daha sonra eğer matematiksel ifadede bir düzeltme gerekiyorsa box'ın üzerine sağ tuşu tıklayın ve edit dediğiniz zaman karşınıza direk Math Type programı ile matematiksel ifade çıkacaktır. Her hangi bir değişiklik yapıpı Save seçeneği ile kayededip çıktığınız zaman indesigndaki ifadede düzelmiş olur.

Not: Bu benim bulduğum bir yöntemdir. Bu yöntemin tek dezavantajı her ifadeyi mutlaka kayıt etmeli ve silmemelisiniz. Yani ifadeyi bir resim gibi görücek ve baskıya giderken yada dosyayı PDF formatına dönüştürürken eğer kayıp ise ifade çamur gibi çıkar. Eğer başka bir yöntem yada program bilen varsa paylaşsın öğrenelim seçeneklerimiz artmış olur.

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
birdan fazla seçeneğiniz var. Dah önce nasıl yaptığınız yazarsanız size yardımcı olabilirim.

dddnnnsss

🌟Usta Tasarımcı🌟
word ü pdf oalrak kaydedip in design e import etmek daha güzel oluyor dediler ama blmiyorum ki nasıl olur pratik olarak ?

"ÖzLeM"

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba arkadaşlar yazdıklarınızı okudum. İndesing de matematik sembollerini kullanmak için mathmagic programında birkaç sembol yazıp deneme yaptım eps olrak kaydedip indesing de place ile çagırdıgımda kırık bir görüntüyle geldi tekrar mathmagic programında sembol oluşturup bu sefer wmf formatında kaydettim resim olrak indesing de çok iyi göründü. ilk defa deneyeceğim bu sistemi düşüncesi olan ve pratik olarak başka bişi önerecek olan varsa bekliyorum...

dddnnnsss

🌟Usta Tasarımcı🌟
Şimdi ki kullanılan kitaplar hangi programlarda yazılıyor tam olarak çizimler hangi programla yazılıyor birinde hazırlanan bir çizim indesigna hangi formatta çağırılıyor ?

ddnnzz

🌱Yeni Üye🌱
Araya formül giren satırları otomotik nasıl açabilirim?

Aradaşlar math magıc diye bir programı hiç duymadınız mı. Para aşılığı alınan bir program ama aynı word - aquation uyumu gibi indizaynla uyumlu bir prgram. Size onu tavsiye edebilirim.
Word programında satır arasına formül girdiğimiz zaman satır arası otomatik açılıyor ama indizanda satır arasına alınan formüller satırı otomotik açmıyor. Bunu nasıl yapabilirim. bilgi veren arkadaşlar olursa sevinirim.

seldabaslanti

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Mrb, bende aynı yöntemlerle mathtype ile kitap hazırlıyorum. Bir sorunla karşılaştım ama çözümü zor gibi.

Mathtype da "symbol" ile oluşturduğum formülleri indesign a aldığımda görmüyor.
Fakat mathtype da formülleri "EuclidSymbol" ile oluşturursam görüyor.
Ama benden istenen "symbol" fontundaki semboller.
Aynı soruda soru kökünde ve şekillerde kullandığım semboller farklı, formüllerde kullandığım semboller farklı oluyor.

Bu problemle karşılaşan ve çözen varsa yardımlarını bekliyorum.

serbay

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Benim kendi fikrim: Math type de yazdığınız formülleri ai ye atıp tekrar indesinge alırsanız sorunsuz yaşamazsınız. Linklerdende kurtulursunuz. Tabi ki bu benim için en ideali.