Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Indesign'dan PDF çıktısı

migencer

🌱Yeni Üye🌱
İngilizce bir (PDF formatında) dokümanı Türkçeye çevirdim.
Sayfalarda şekiller olduğu gibi kalacağı için şekilleri jpg yaparsam çözünürlük bozulur diye Word’de düzenlemedim, Indesing programını kullandım. Bunun için şu yolu takip ettim:
1. Önce orijinal İngilizce PDF dokümanını birinci layer’a Place komutuyla yerleştirdim.
2. İkinci bir layer açtım. Şekiller gözükecek şekilde açıkta bırakıp İngilizce metinlerin üzerine metin kutuları açarak Türkçelerini yazdım.
3.Bütün sayfaları bu şekilde bitirdikten sonra Export komutuyla Create Acrobat Layers seçeneğini işaretlemeden PDF’e çevirdim. Böylece orjinal şekilleri bozulmayan ama metinleri Türkçe Doküman elde etmiş oldum.

Gelelim sorunuma:
Elde ettiğim PDF dosyasını açtıktan sonra sayfalardan bazı metinleri kopyalamak istediğimde örneğin bir Word sayfasına yapıştırdığımda Türkçe kelimeler yerine bazı cümleler Türkçe bazı cümleler İngilizce kelimeler olarak yapışıyor. Yani PDF dosyasında Türkçe kelimeler gözüküyor, kopyalanıyor ama yapıştırınca İngilizce kelimeler çıkıyor. Indesign’daki birinci layer’daki İngilizceler çıkıyor. Mouse ile PDF içinde bir cümle seçerken Türkçe cümle tarıyorum ama taranan alan ingilizce cümleninki kadar oluyor. Ama görünürde İngilizce cümle yok. Sorunu çözemedim. Yardımcı olursanız memnun olurum.

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
Acrobat prog. katmanları görebilyormusun ?

migencer

🌱Yeni Üye🌱
Create Acrobat Layers seçeneğini işaretlemeden PDF'e çevirdiğim için PDF içinde katman gözükmüyor. Ama metinleri seçerken sanki katman varmış gibi seçiyor. Yani Türkçe metinlerin altındaki İngilizce metinleri seçiyor.