Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İnternet sitesi kuracak olan yada kurmayı düşünenlere nacizane önerilerim.

ibrahmsen

🌱Yeni Üye🌱
Önerileri neye göre sunacaksın sorusunun cevabını vereyim öncelikle.

Ben İbrahim. 18 yaşındayım. 8 yıldır internetle 7 yıldır da internet siteleriyle uğraşıyorum. 4 yıldır internetten para kazanıyorum. 1.5 yıldır annemden babamdan nadir harçlık alıyorum. O harçlık dediğimi ise giyim gibi şeyleri düşünün. Sigara kullanmıyorum, dışarıda yemek yediğim çok oluyor, değişik lüks diyebileceğim harcamalarım(kitap mesela o da dahil) oluyor ve hepsinin parasını kendi paramdan veriyorum vs... Ve yaşıtlarıma göre bir ortalama alacak olursak sanıyorum ki basit bir şey değil ve epey tecrübem mevcut. Neyse başlayayım anlatmaya.

Site kuracak ya kurmak istiyorsanız öncelikle ne yapacağınıza karar VERMEYIN. Ne yapacağınıza karar vermek en son iş. Öncelik: nasıl yapacaksınız?

Bir site nasıl yapılır?

1. Hazır içerik yönetim sistemleri var. Wordpress, Drupal gibi. Host domain alıp cüzi bir ücretle kurulum yaptırırsınız.

2. Hazır ve ücretsiz sistemler var. Misal; Blogger, Tumblr, Wordpress...

3. Php Asp gibi dillerde kendinize özel içerik sistemi yazdırabilir ya da yazılmış olanı şirketlere belli bir ücret ödeyerek sistemlerini kullanabilirsiniz. Sorun olursa hallederler(şirketten şirkete değişir).

Bir siteden nasıl para kazanırsınız?

1. Insanlara sitenizi sevdirirsiniz. Peki bu nasıl olur? Farkınız ve tarzınızla

Bu durumda çok sağlam içerikler gerekli. Sağlamdan kasıt: ilgi çeken, kolay anlaşılan, insana bir şeyler katan içerik. Ya da eğlenceli, örneğin Pucca... Belli bir okuyucu kitleniz oluşur ve bunun sonucunda elbet reklam gibi şeylerin zamanı gelir.

2. Belli bir sektör üzerine site açarsınız. Icerik oluşturursunuz. SEO çalışması yaptırırsınız. Google ya da diğer arama motorları üzerinden gelen ziyaretçileri yönlendirdiğiniz reklamlardan gelir elde edersiniz. Bu sitelere niche site denilir ve Adsense Adhood ya da diğer reklam ağlarına dahil olarak onlardan aldığınız reklamı siteye yerlestirirsiniz. Ziyaretçileriniz ilgi çeken reklama tıklarsa o tıklardan cüzi ücretler elde edersiniz.

3. Hazırından Opencart gibi E Ticaret sistemleri kurup kurdurabilir ya da özel CMS(içerik yönetim sistemi) hazırlatıp online mağaza açabirsiniz.

4. Çok orjinal bir fikir vardır kafanızda. Bunu hayata geçirebilecek internet bilginiz yoktur. Bilen birisiyle ortak işe girişebirsiniz.

Internet sitelerinden nasıl para kazanamazsınız?

1. Siteye tıklandıkça para kazanırım yeaa okuldan 20 kişiye mahalleden 20 kişiye akrabalardan 10 kişiye Facebook'tan 50 kişiye tıklatsak ohooo, derseniz Facebook'ta takılmaya devam edin lütfen.

2. Dandik bir site açıp "eYlencenin yeni adresi" ya da "Türkiye'nin en ... sitesi" gibi yakıştırmalar yaparsanız güler geçerler. Kirpi yavrusunu pamuğum diye severmiş.

3. Insanları siteye zorla sokmaya çalışırsanız bunun siteye ya da size hiç bir yararı olmaz, insanları kendinizden soğutursunuz.

4. Sitenizle ilgilenmezseniz yattığınız yerden para kazanamazsınız.

5. Ortaya adam gibi sermaye koymaz ya da sermayeyi akıllıca ve verimli kullanmazsanız sadece kaybettiğinizle kalırsınız.

6. Kopyalayıp yapıştırarak kazanamazsınız.

7. Siteyi online pavyona dönüştürürseniz kazanamazsınız. (Gözü yoracak, içeriği ikinci plana atacak tasarımlardan bahsediyorum)

8. Kullanıcı istediği kolaylıkla alamazsa kazanamazsınız.

9. Insanlarla etkileşim içinde olacaksanız hödüklükle hiç bir yere varamazsınız.

10. Az bi şey uğraşıp olmuyor deyip bırakırsanız kazanamazsınız.

11. Feysbuktan sayfa açar bir sürü reklam yaparız millet siteye doluşur diye ümit ediyorsanız kazanamazsınız.

Gecenin bir yarısı benden bu kadar. Ama durun bitmedi.

Bu yazıyı internet sitelerinden para kazanmayı ya da internet sitesi oluşturmayı düşünen kişiler için kabataslak olarak yazdım. Internet sitelerinden para kazanmak nasıl olur diye 500 sayfalık kitap yazsak, bu yazdığım olsa olsa önsöz olur. Ve benim bahsettiğim "size ait olacak olan bir internet sitesinden" para kazanma. Bir de "internetten para kazanma" olayı var, Orası ayrı bir boyut.

Bu yazıyı da ana başlıklar halinde bir çok gereksiz şeyi atarak yazdım. Internetten para kazanmak istiyorum diyorsanız da gerek sitelerin işleyişini, gerek reklam alan veren ilişkilerini, kullanıcı etkileşimini öğrenmeniz için yazıda belirtmiş olduğum şekillerde başlamanızı öneriyorum.

Yoksa internetten nasıl para kazanılır diye onlarca belki yüzlerce yöntem sayabilirim. Ama benim gördüğüm, hepsinin başında işte bunlar geliyor.

Bu yazıyı da bu konular hakkında hiç bir şey bilmeyen kişiler için yazdım umarım yardımcı olmuştur ve kafada bazı şeyler oluşmuştur.

Söylemeden geçmeyeyim. Araştırın, okuyun, analiz edin, objektif olarak değerlendirin, insanların ihtiyaçlarını ve aradığı şeyleri tespit edin. Kendinizi en kötüsünden bir alanda geliştirmeye çalışın. Grafik-kodlama gibi. Ve sabredin. Armut pişip ağzına düşmüyor kimsenin.

Ve en önemsiz gibi gözüken ve aslında en önemli ihtiyaç. Ortak. Fikir danışıp bilgi alışverişi yapabileceğiniz bir ortak. Ben bunları tek başıma ögrenip tek başıma yapmadım. Bir elin nesi var, iki elin sesi var demişler, doğru demişler.

Bu konuda otorite değilim. Sadece tecrübelerim var. Sormak, danışmak istediğiniz bir şey olursa özel mesaj gönderebilir ya da aşağıya yazabilirsiniz. Ivedilikle cevap vermeye çalışacağım.