Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Iphone İçin Yazılım Dili

propaganda

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar

Bir şey merak ediyorum, iphone için hangi yazılım dili kullanılıyor? ve örnek bir yazılım kodu bulmak mümkün mü acaba?

Saygılar..

DogalGaz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bir dönem java kullanılıyordu fakat iphone'da öylemi bilmiyorum.

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
Java da kullanılabiliyor yada .net içerisinde c++ ilede sistem yazılabiliyor ..Kod ise şimdiye kadar çok fazla rastmaladım ..

undoreff

🌱Yeni Üye🌱
iPhone işletim sistemlerinde OS kullanılıyor en son sürümü OS 2.0.1 olması gerek güncel sürüm hakkında bilgim yok fakat işletim sistemi OS tur

dhakar

🌱Yeni Üye🌱
iphone programlama dili objective c, herkezin kod yazmasi kolay degil iphone icin cunku macintosh makina kullanman lazim.

h6soft

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
iphone programlama dili objective c, herkezin kod yazmasi kolay degil iphone icin cunku macintosh makina kullanman lazim.

Alakası yoktur. Iphone telefonlara yazılımlar Java ile yazılabilir ve platform sorunu yoktur. İster windows'ta ister mac'te ister linux'te yazarsınız.

Zaten Java programlama dilinin en önemli özelliği platform ayırt etmemesidir. Bir java sanal makinası her tür işletim sistemine kurulup çalıştırılabilir. Eğer developer olarak java sanal makinası kullanacaksanız kurmanız gereken java, JDK yani Java Developer Kit olmalıdır.

Java geliştirme ortamı olarak da çeşitli yazılımlar mevcut. Bunların en iyileri:

Borland J Builder
Netbeans
Eclipse

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
Dip not geçeçeceğim , son günlerde bizden iphone uygulama talebi olduğu ve bu proje tarafımızdan bitirildiği için bilgi amaçlı yazıyorum :

iphone java desteklediği gibi , itools da yayın yaptırmak ve programınızı türkçe programlar servisine sokabilmek istiyorsanız aradıkları tek şart xcode kod ile yazmak yani iphone xc++ yani kendi kod sistemi ile olması gerekiyor .

Xcode bir nevi c++ appletleri (itools başka dille yazılmış uygulamayı yayınlamıyor ve indirte yapmıyor) Amaç apple ,itools ve iphonenun app sitelerine uygulamanızı değerlendirmeye sokabilmek ve benim reklamımı bedavadan yapsın diyor iseniz

Eğer amaç sadece sitem iphone da gözükmesi ve iphoneda çalışsın abicim itools ve apple ne isterse onu yapsın derseniz java kodlama dili yeterli

Eğer amaç iphone 3G de bağlantıda sitenin ücretsiz , operatör ücret yazmadan bağlanarak göstermek ise .net editörlerinde tools ları görsel olarak kullanabilmek için derleyeceğiniz, içerisinde sadece c++ kullanarak ancak hiçbir microsoft amcanın .net framework kodu olmadan, wap servis apileri yazmak yetebiliyor.İşin içine microsoft classları girdiğinde iphone nun deli gibi menüleri arıza veriyor.

Bunların haricinde hiçbir kodlama dili maalesef iphoneda çalışmıyor

Son düzenleme:

cyclone

🌱Yeni Üye🌱
Eklememin faydasi olurmu bilmeyorum ama corbada tuzum olsun..

Iphone kendi isletim sistemi IOS,u kullanir.

IOs icin uygulama gelistirmek icin object c, xcode dillerini kullanabilirsiniz. Ayrica Lua ve Flash builder ile de uygulama gelistirmek mumkun,, son olarak bir de cocoa API ... umarim faydasi olur.