Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kiatabı baskıya hazırlamak için program ve ölçüler

ooaykac

🌱Yeni Üye🌱
Bir kitabı hangi programı kullanarak baskıya hazırlamalı ( micrsoft office, m. publisher vs.. gibi olur mu ) ve A5 boyutu için hangi ölçülerde çalışmalı (kenar boşluğu, kesim payı, cilt payı vs..)?

ooaykac

🌱Yeni Üye🌱
Hayır değil. Yardımcı olabilir misiniz?

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
bu bahsettiğiniz değişkenlerin hepsi için önce bastıracağınız matbaa ile görüşmelisiniz. ölçüler... bunun dışında kitabı word ortamında yazıp, matbaya ödeyeceğiniz ekstra ücret karşılığında, bu tip detaylara bulaşmadan tertemiz elinize alabilirsiniz. Konuya hakim olmayan birinin, kafasına göre, ya da aldığı duyumlara göre, kitap hazırlayıp basmaya çalışması türlü türlü facialar ile sonuçlanacaktır... Öte yandan yine forumumuzdan freelance çalışan arkadaşların tekliflerini alarak yine problemlerinizi çözebilirsiniz... Her koşulda işi bilmeyen birinin özellikle kitab gibi bi ürünü yapmaya kalkışmasını kendi akıl sağlığı açısından hiç ama hiç önermiyorum... Elinizi cebinize biraz daha sokun, Korkmayın, yanmaz... Hem kafanız rahat eder, hemde paranız cebinizde kalır... Aksi durumda dimyata prince giderken eldeki bulgur ambarını yakacağınız garanti...

ooaykac

🌱Yeni Üye🌱
Anlıyorum. Teşekkür ederim. Öle yapacağım. Peki, matbaa ile görüşmeden önce kitabın sayfa sayısını hesaplayabilmek amacıyla Office programında A5 ve A4 sayfa düzeninde kenar boşluklarını kaç ayarlamalıyım? Matbaa kitap kaç sayfa dediğinde A4 te şu A5 te şu diyebilmek için soruyorum.