Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Klavyeden türkçe karakter yazamıyorum

MURAT KIZIL

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar herkese Merhaba benim bir sorunum var, umarım yardımcı olursunuz. Bende Mac Mini var yeni aldım sayılır ama klavyeden türkçe karakterleri yazamıyorum. Sistemden baktım ama Turkish Carbon yok nasıl yükleyebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Benzer konular

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Arkadaşlar herkese Merhaba benim bir sorunum var, umarım yardımcı olursunuz. Bende Mac Mini var yeni aldım sayılır ama klavyeden türkçe karakterleri yazamıyorum. Sistemden baktım ama Turkish Carbon yok nasıl yükleyebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bildiğim kadarıyla Tiger'dan sonra Turkish Carbon desteği çıkmadı. Sistem 10.4 üstüyse internette bir arattır turkish carbonu. Bir de Sistem tercihlerinden metin kodlamasını Türkçe olarak değiştirmelisin. Ayrıca kullandığın fontların da Türkçe karakteri desteklemesi gerek. Bir program içinde mi Türkçe karakter yazamıyorsun yoksa sistemde mesela yeni klasöre isim verirken de aynı hata ile mi karşılaşıyorsun?

MURAT KIZIL

🌱Yeni Üye🌱
Bildiğim kadarıyla Tiger'dan sonra Turkish Carbon desteği çıkmadı. Sistem 10.4 üstüyse internette bir arattır turkish carbonu. Bir de Sistem tercihlerinden metin kodlamasını Türkçe olarak değiştirmelisin. Ayrıca kullandığın fontların da Türkçe karakteri desteklemesi gerek. Bir program içinde mi Türkçe karakter yazamıyorsun yoksa sistemde mesela yeni klasöre isim verirken de aynı hata ile mi karşılaşıyorsun?

Arkadaşım gerçekten teşekür ederim ilgine, bendeki sistem Mac Os X 10.5.8,
sadece program içinde ve sadece (ş) harfini yazamıyorum diğer noktalı harfleri yazıyorum

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Arkadaşım gerçekten teşekür ederim ilgine, bendeki sistem Mac Os X 10.5.8,
sadece program içinde ve sadece (ş) harfini yazamıyorum diğer noktalı harfleri yazıyorum

Carbon bulabildiysen System Preferences / International'dan Language (Türkçe en başta olmalı) Input sekmesinde Turkish Carbon seçili olmalı. Aynı menüden "Show input menu in menü bar" seçeneğini etkin kıl, Ekranın sağ üstünde göreceksin, bazı programlarda Türkçe bazılarında ise Turkish Carbon seçili olmalı. Mesela bende Turkish Carbon seçili ile Safari'de Türkçe karakter yazamıyorum...

MURAT KIZIL

🌱Yeni Üye🌱
T eşekkürler input menu içinde Turkish Carbon diye bir şey yok
Turkish
Turkish QWERTY ve
Turkish QWERTY-PC
var bu seçeneklerin hepsinde (ş)harfini yazamıyorum

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com

MURAT KIZIL