Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

MAC vs PC ?

rotfire

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar Merhaba,

Bir zamanlar işyerindeki makinenin yetersiz kalması sebebiyle yeni bir pc toplatmıştım. Şu an ki bu sistemim aşağıdadır;

İntel Core i7 3770K soket 1155 işlemci
Cooler Master işlemci Fanı
PSU 650W
Asus P8Z77-V Pro Anakart
32GB DDR3 Ram soğutuculu
Nvidia GeForce GTX 670 2048MB Ekran kartı
128GB SSD
2TB HDD
24" DELL E248WFP Monitör
23" HP x2301 Monitör

Ancak şimdi de anakartında çıkan bir sorun ve işlemci ısısının 75 derecelerin altına bir türlü inmeyişinin ardından anakart değiştirelim derken sohbet muhabbet dedilerki zaten bir bilgisayar daha lazım bize. Seninkini biz alalım sana yeni bir tane bilgisayar alalım dediler. Bunu derken de MAC alalım mı diye sordular.

Dedim ben Mac hiç kullanmadım nedir ne değildir anlamam bilmem. Hani özellikle grafik işlerinin mac'te yapıldığını biliyorum ama normal bir pc de çok çok işimi görüyor.

Size sorum şu;

Ben işim (web tasarım+kodlama, katalog-broşür-afiş tasarımları, araç giydirmeleri vs., 3d model) gereği Adobe ürünlerini (Photoshop, illustrator, dreamweaver, flash,ae...), CorelDraw ve 3D işleri için 3ds Max, Z-brush gibi programlar kullanıyorum.

Benim için bu kullanımlara yönelik, Mac ve normal Pc arasında hangisini tercih etmeliyim. Bu tercihte beni hem çalışma performansı (ki birkaç GB'lık dosyalarda bile rahatça çalışabilmeliyim), hem donanım ve yazılım yüklemedeki sorunların olmadığı stabil bir sistem ne olmalı?

Bazı forumlarda da Mac te 3dsmax'in uyumlu olmadığı bu nedenle Maya,Cinema4D vb. programları kullanmak gerektiği yönünde yorumlar yapılmış. 3Dsmax i MAC üzerine 2. işletim sistemi windows kurarsam kullanabilirmişim ama o da stabil çalışmaz diyorlar. Yeni bir programın arayüzüne ve işleyişine alışmak için yeterli zamanım yok malesef. Apple ürünlerine program yüklemekte sıkıntı yaşanırmı. Çoğu programın mac uyumlulugu varmı dır? En gerekli olan Office, winrar, acdsee, filezilla, adobe, 3dsmax .... vs. normal pc de kullanılan programları sıkıntısız şekilde MAC üzerinde kullanabilir miyim. Çünkü başka makinem olmayacak.

Sizler neyi tavsiye edersiniz?
MAC yada PC model olarakta belirtirseniz sevinirim. Eğer MAC alınacaksa zaten yeni bir makine alınmış olacak yok eğer elindeki sistem yeterli derseniz benim şu an ki sistemin sadece anakartını değiştireceğim o şekilde kullanmaya devam edecegim.

Benzer konular

Ultio

Magic & Mayhem
♾️Grafik Gurusu♾️
Hayretler içerisindeyim, yıl olmuş 2014.
Yaklaşık 25 yıldır aynı muhabbet. Mac mi PC mi?

Önceleri MAC'lerin işlemcileri ayrı bir hizmet ve ayrıcalık vermeleri, PC'ler ise sürekli parça temini ve internet cafe hackerlarının bile gönderdiği virüsler sebebi ile sınıflandırılıyordu.

Fakat yıl 2014. Bilgisayar çağınıda geçip uzay çağına geldik. PC'yi bu kadar ucuz olduğundan dolayı bu kadar yaygın olarak kullanan nadir ülkelerden biriyiz. Dünyanın çok büyük bir yüzdesi farklı amaçlar ile MAC kullanmaktadır. Bu demek değil ki MAC aldığınızda tatmin olacaksınız sorunsuz şekilde çocuklarınıza kadar uzanacak bir geçmişi olacak.

Önceleri aile büyüklerimizin aldıkları bir buzdolabının yaklaşık 40 yıl sorunsuz çalışıp 1 defa arıza yaşadığını bizzat gördüm. Arkadaşlarımdan da benzer durumları çok duydum. Önceleri firmalar kaliteli ve gerçekten mühendislik harikası birçok şey üretiliyordu. Fakat kar edilemiyordu. KAr etmeden kaliteli malzeme çıkartmanın ve satmanın sonucu iflastır. Üretici için kar etmenin tek şartı ''yedek parçadır.'' Ürünler artık 3-5 yıl garantili ve sadece servis garantisi verilmektedir.

Bu kadar şeyi neden mi yazdım. Yıl olmuş 2014. Tüketim yapıyoruz. Sektör buna göre şekillenmiş ve bu çarkın içinde basit bir dişlisiniz. MAC veya PC önemli değil. Bütçenize göre ne alabileceğiniz ve aldığınız ürünün servis, tedarik ağı önemlidir.

Bu kadar basit.

aresrisus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.emrecetiner.com.tr
Dostum çok uzun süreler imac kullandım memnundum ama tasarımlar için mac kullanırken kodlama yaptığım için pc de kullaıyordum ondan ona geç saçma olyordu ama macten kopamıyordum. Bu sene bir PC topladım epeyce para verdim bakıldığında kasanın için bir macprodan daha güçlü. Para olarak aynısını verdim şimdi hem kodlama hem tasarım süreçlerini tek makineden hallediyorum. Isınma benim içinde büyük bir sıkıntı ve takıntı haline gelmişti. İşi evet biraz abarttım 10 fanlı bir atx yaptım. Yer uçağı artık hiç maci aramıyorum. Bu sorunun cevabı isteklerine ve gereksinimlerine göre değişir. Eğer ben tasarımcıyım dersen mac tavsiye ederim ama başka işler yapıcaksan aynı paraya çok güçlü pc toplayabilirsin. Senin kasayı inceledim özellikleri fena değil güzel ısınma sorununu çözersen MAC'e hiç gerek yok !

faruk kurucam

🌱Yeni Üye🌱
Senin için pc

Ben 10 yıldır mac kullanıyorum ama sana mac bilgisayar tavsiye etmiyorum. Eğer mac alırsan şuna çok eminim 1 yada 2 ay sonra satılığa çırarırsın MAC vs PC ?
Mac bilgisayarı pc sistem yüklemek ise ahmaklığın daniskası olur. Mac bilgisayarların donanımları çok düşük olmasına rağmen yazılımından dolayı çok hızlı ve kusursuz çalışırlar. aynı donanımla bir pc çok daha yavaş çalışır, bundan dolayı mac alıp pcye çevirmek büyük hata. (sadec görsellik istiyoriseniz o başka)

Programlara gelince CorelDraw ve 3ds max kurulmuyor (3ds yerine sinama d4 / corele zaten gerek yok MAC vs PC ?) diğer bütün programları ve oyunlar mac bilgisayar için mevcuttur.

(mac bilgisayarı çözmen 2 ayını alır, yinede alışamazsın MAC vs PC ?) (mac i çözmeye başladıkça windows yazılımının ne kadar saçmalıklarla dolu olduğunu görmeye başlarsın)

rotfire

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Magic & Mayhem görüşüne saygı duyuyorum. Doğru yıl 2014. Ben zaten sistemi çocuklarıma miras bırakılacak kadar yaşasın demiyorum ki ama malumunuz bir kurumda çalışırken alınacak malzemeler her yıl değişmez en az bi 3-5 yıl götürmeli. Sonrasına Allah kerim kim öle kim kala. Para olarakda binlerce dolar harcamayacak ama 1000 dolarlıkta bir sistem almayacaklar illaki ama ileride bir sıkıntı olursa bana sen bunu aldırdın senin suçun demesinler diye sizlere danışıyorum.

faruk kurucam; PC demişsin teşekkürler. Ardından "bence sen mac hakkında hiçbirşey bilmiyorsun" demişsin bana mı dedin bilmiyorum eğer bana dediysen evet haklısın MAC kullanmadım ki hiç kullanmadığım birşey hakkında tam bilgi sahibi olamam değil mi?
Dediğin gibi MAC'e windows kurmak doğan görünümlü şahin kullanmaya benzer sana katılıyorum. Dediğim gibi cinema4d yada MAYA için ayıracak zamanım olsa mantık aynı zaten kolay çözerim ama zaman kaybetme lüksüm yok malesef. MAC'e alışma noktasına gelince ben windows 8 e alışamam diyordum birkaç gün sonra gözü kapalı kullanmaya başladım. Mac'te de dediğin gibi 3-4 haftalık bir sürede tamamen alışır belki neden simdiye kadar kullanmadığıma da pişmanlık duyabilirdim.

aresrisus; teşekkürler yorum için. Açıkçası MAC kullanmak sadece gerçek renkleri görme, rahat çalışma ve zarifliği yönünden düşünülüyorsa eldeki DELL monitörümde aşağı yukarı MAC monitörden aşağı kalır yanı yoktur. Ama performansta MAC kullandığı işlemci ve özel donanımı sayesinde birkaç GB lık photoshop vs. dosyalarında bile rahatlıkla ısınmadan çalışma sağlıyorsa bu ilk tercih nedeni olmalı. Ama dediğim gibi sadece photoshop ta çalışmayacağım. 3D programı da kullanacağım için güçlü bir ram ve ekran kartına da ihtiyac olacaktır. MAC lerde kullanılan ekran kartı yeterli oalcakmı sonucta hazır sistem.
Isınma sorunu tahminen anakartın bozuk olmasından kaynaklanıyor. Bakalım olmadı anakart değişeceğiz.Tekrar teşekkürler.

Ultio

Magic & Mayhem
♾️Grafik Gurusu♾️
Magic & Mayhem görüşüne saygı duyuyorum. Doğru yıl 2014. Ben zaten sistemi çocuklarıma miras bırakılacak kadar yaşasın demiyorum ki ama malumunuz bir kurumda çalışırken alınacak malzemeler her yıl değişmez en az bi 3-5 yıl götürmeli. Sonrasına Allah kerim kim öle kim kala. Para olarakda binlerce dolar harcamayacak ama 1000 dolarlıkta bir sistem almayacaklar illaki ama ileride bir sıkıntı olursa bana sen bunu aldırdın senin suçun demesinler diye sizlere danışıyorum.

:) Laf gelecek diye düşünüyorsan yada öyle bir durum var ise o zaman böyle bir işe hiç bulaşma. Bilmiyorum. Araştırdım ama ortada, sizin bütçeniz neyi öngörüyorsa o şekilde halledelim diyerek sıyrıl aradan.

Faruk kurucam'ın yazdıklarından çıkartılabilen sonuç onun Mac değil, Ek-MAc makinası hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğudur. Yazdıktan sonra ben ne yazdım diyerek okusa eminim ki yazdıklarını siler, gider yatar uyurdu..

Aresrisus' şu konuda katılıyorum. ''Mac fiyatına çok güçlü PC toplamak'' mantıklıda gelebilir.

Seçim sizde ve bütçenizde.

rotfire

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ultio, TEŞEKKÜRLER. Sanırım dedğin gibi siz neyi uygun görüyorsanız demeye getireyim. Olmadı şimdilik varolan sistmei kullanmaya devam edeyim ileride düşünürüz birşeyler.

Ultio

Magic & Mayhem
♾️Grafik Gurusu♾️
Ultio, TEŞEKKÜRLER. Sanırım dedğin gibi siz neyi uygun görüyorsanız demeye getireyim. Olmadı şimdilik varolan sistmei kullanmaya devam edeyim ileride düşünürüz birşeyler.

Sonucun ne olduğundan haberdar et bari, benzer şekilde konu açacak yeni kişilerede fikir verir..

İyi çalışmalar.

rotfire

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Tamamdır Ultio haber veririm.
Kolay gelsin...

rotfire

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar sonuç olarak sanırım bizimkilerin devamlı alışveriş yaptıkları bir yer var oradan başka yerden almıyorlar istediğim ürünü bulamadılar. Eski bozuk olan anakartın aynısından göndermişler. Göndermişler de gelen anakartı takarken EKRAN kartı yuvasının olmadığını görünce şaşırdım :D

Şef yanıma geldi dedi sana intel i7 4. nesil bir sistem toplayalım bende tamam dedim. Bir kaç güne kadar belli olur sistemi buradan paylaşırım.
Kolay gelsin...

gangstarx

🌱Yeni Üye🌱
Baya geç oldu ama yazayım dedim:) 10 yıldır bu mesleği icra etmekteyim. En iyi makine hareket kabiliyetini arttıracak sana en iyi hizmeti, verecek makinedir. Mac veya PC şu zamanda aralarında hiç bir fark yok(işletim sistemi haricinde). Önceden bizi şöyle kandırırlardı. mac ekranı gerçek baskı rengini gösteriyor diye. Hal bu ki Öyle bir şey yok. Şuan hem mac hem pc kullanıyorum. Fakat yüzdeye bölersek %90 pc %10 mac diyebiliriz. Hangisi işine gelirse o makine daha iyidir.

OziBey

🌱Yeni Üye🌱
Hocam Laptoplar ve Mac ler zip dosyası gibi normal işlemci ve gpu ların sıkıştırılmış, performansı sınırlı duruma getirilmiş şekillerini kullanmaktadırlar. MAC ve Laptopları aynı bütçe ile doğru şekilde hazırlanmış bir Desktop ile karşılaştırmak saçmalık olur. Desktop performans olarak fazlasıyla fark atacaktır. Kullanım kolaylığı açısından MAC ve Laptoplar bir adım öndedir elbette. Laptopların ömrü MAC ve Desktoplara nazaran kısadır. Eğer şimdiye kadar desktop kullanmış ve taşıma hissiyatı ya da IOS merakı hissetmediyseniz, Desktop ile devam etmenizi öneririm.

rotfire

🏅Acemi Tasarımcı🏅
OziBey teşekkürler. Şu an desktop kullanmaktayım ama bir kara bulut dolaşıyor üzerimde 2 kez anakart 1 kez işlemci değiştirdim. Neyse bu şekilde devam edip sonrasında daha iyi bir PC hazırlattırırım artık. İyi günler...

yusufbey123

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
t.me
Yıl 2016, millet Eyfel Kulesi'ne yemek servisine başladı. :D Mac için wine denilen bir emülation program var yükle kur çalıştır. Sıfır Sıkıntı.. ;)