Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Macintosh bilgisayarda format nasıl atılır ?

aysem27

🌱Yeni Üye🌱
yardıma ihtiyacım var ben mac kendi cdlerınden format atmaya calısırken olmadı ve sıyah bir sayfa cıktı 2 kelimeden baska bir sey yazmıyor ne yapıcam :skull: valla sacmalamıs olabilirim yazdıklarımdan anlamayana tekrar yazabilirim

Benzer konular

hak_al2004

🌱Yeni Üye🌱
normal sartlarda bilgisayar kapaliyken cd'yi takip v harfine basili tutarsan sistemi yuklemeye baslar

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
bence sistemcini çağır..çok ta kurcalama derim..

saygılarımla

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
normal sartlarda bilgisayar kapaliyken cd'yi takip v harfine basili tutarsan sistemi yuklemeye baslar

Arkadaşın dediği gibi başlatırken v ye basarak cdrom dan başlatarak yüklü olan hdd nın ıcınden tüm belgeleri seçerek sağ tuş tıklayarak sil deyerek tekrardan kopyalama yaparak sisteminizi kurabilirsiniz. Ancak sistemi kurduktan sonra gerekli olan ağ ayarlarınız ve programlarınızı yüklemeniz gerekicektir. Bunlarda tek tek hepsi bir arada nasıl anlatılır bilemiyorum. Bu yüzden bir arkadaşında tavsiyesi gibi bilir kişi veya yetkili servisinizi çağırırsanız size profesyonel hizmeti vereceklerdir...

Diyebileceklerim bu kadar.

Saygılarımla

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
yardıma ihtiyacım var ben mac kendi cdlerınden format atmaya calısırken olmadı ve sıyah bir sayfa cıktı 2 kelimeden baska bir sey yazmıyor ne yapıcam :skull: valla sacmalamıs olabilirim yazdıklarımdan anlamayana tekrar yazabilirim

şimdi arkadaşım... sistem cd ni cd sürücüne tak... açılana kadar v tuşuna bas... bilgisayar kendini sistem cd sinden açacaktır... açtıktan sonra karşına gelen menülerden disk utility e tıkla... daha sonra karşına bir bölüm daha gelecektir.. ordan sabit hd ni seç... daha sonra erase seçeneğinden sabit hd ni sil.. MAC OS EXTENDED journaled.. seçeneği seçili olsun... daha sonra sağ altta erase butonuna tıklarsan sabit hardiskin formatlanır... erase menüsünün hemen sağında da PARTITION var... ordanda isteğe bağlı olarak sabit hd ni iki veya daha çok bölüme ayırabilirsin... en son olarak zaten sistem cd si seni yönlendirecektir... sistemi yüklemeye başlayabilirsin...

sistem yüklemesi bitince elma menüsünden sistem preferences e geçip ordan sharing kısmından network ayarlarını yapabilirsin... saygılar..

mgrafik

🌟Usta Tasarımcı🌟
daha önce format atmadıysan kurcalamamanı tavsiye ederim...

amfproduction

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.amfyapimcilik.com
şimdi arkadaşım... sistem cd ni cd sürücüne tak... açılana kadar v tuşuna bas... bilgisayar kendini sistem cd sinden açacaktır... açtıktan sonra karşına gelen menülerden disk utility e tıkla... daha sonra karşına bir bölüm daha gelecektir.. ordan sabit hd ni seç... daha sonra erase seçeneğinden sabit hd ni sil.. MAC OS EXTENDED journaled.. seçeneği seçili olsun... daha sonra sağ altta erase butonuna tıklarsan sabit hardiskin formatlanır... erase menüsünün hemen sağında da PARTITION var... ordanda isteğe bağlı olarak sabit hd ni iki veya daha çok bölüme ayırabilirsin... en son olarak zaten sistem cd si seni yönlendirecektir... sistemi yüklemeye başlayabilirsin...

sistem yüklemesi bitince elma menüsünden sistem preferences e geçip ordan sharing kısmından network ayarlarını yapabilirsin... saygılar..

Dostum arkadaş gayet güzel açıklamış, aynen dediği gibi yaparsan, makinan düzelir. Ayrıca bu makinalar öyle kolay kolay bozlucak makinalar değiller ve Pc gibi aptal makina hiç değiller, ben mac bilgisiyarını bozmak için çok uğraştım 14 yıldan beri mac kullanıyorum hala bozamadım, sen başarırsan, yada başaran bili olursa elini öpeceğim ;) korkmana gerek yok, çok basit bir formatı vardır. kolay gelsin.

EYEQ

🌱Yeni Üye🌱
macintosha ne format atması yaaaaa!dvd yi tak v tuşuna bas yükle.mac e pc muamelesimi yapıyorsunzu anlamadım :)

entelkedi

🌱Yeni Üye🌱
arkadaslar benim de bu konuyla ilgili sorunum var...

leopard bilgisayara abime kurdurdum abim yanlislikla harddisci bölüp windowsu öle yüklemeye calismis sonra silemeyince öle birakip leoparda devam edip bootcampi kullanarak windowsu kurdu... bu formattan sonra bilgisayara ben daha dokunmadim bi süre sonra laptopu tamire gönderdim ekrandan sebep, geri gönderdikleri yeni bi urundu sadece harddisci degistirmislerdi...
format zamani geldigini düsünerekten her zaman ki gibi cdyi koydum v tusuna basladim... fakat nafile sistem cdyi kabul etmedi... bunun uzerine harddiscte herseyi sildim ve yanlislikla önceden kurulmus windows bölümünden baslattim...

simdi gel pirincin tasini ayiklayama cünküüü cd artik hic calismio windows calismio mac sayfasina giremiyorum windows acilinca sorun veriyo kafayi yemek üzereyim bana tavsiye verebilecek biri warsa lütfenn ulasin bana pm atin yada ne bilim ulasin kisacasi :)

yardimlariniz icin simdiden tsk ederim

broken_wings

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bootcamp olması lazım.İlk önce driver cdsi -yazıyosunuz.Sora partion istiyosanız yine buradan hazırlayıp yeniden başlatıp v ye basılı tutmak suretiyle yüklüyorsunuz.Bide kendin mac cdsinden başka kurulum cdsiyle kuruluyo.Bootcampten driver cdsi hazırlayın mutlaka.

entelkedi

🌱Yeni Üye🌱
Bootcamp olması lazım.İlk önce driver cdsi -yazıyosunuz.Sora partion istiyosanız yine buradan hazırlayıp yeniden başlatıp v ye basılı tutmak suretiyle yüklüyorsunuz.Bide kendin mac cdsinden başka kurulum cdsiyle kuruluyo.Bootcampten driver cdsi hazırlayın mutlaka.

bootcamp war onlar sorun degil ben hic biseyi acamiyorum sorun o nasil tarif etsem onu da bilmiyorum :(

format cdyi koyuyorum format cdden baslamio direk windowsu acio naparsam napayim...

çılgınMatbaacı

🌱Yeni Üye🌱
Açılıştı Alt'a basılı tutun yada windowstayden sistem yöneticisine gelin orda harddisk iconu olması lazım ismini hatırlamıyorum ortan başlangıçta mac mi windows muyu işaretleyin. sorunun hallolması lazım...

entelkedi

🌱Yeni Üye🌱
Açılıştı Alt'a basılı tutun yada windowstayden sistem yöneticisine gelin orda harddisk iconu olması lazım ismini hatırlamıyorum ortan başlangıçta mac mi windows muyu işaretleyin. sorunun hallolması lazım...

tsk ederim en azindan windowstan baslamiyo artik macbook...

ama dvdde sorun war muhtemelen cünkü cdyi utilitiesten kontrol ettim gecerli paket yok diyo (almancadan tercüme) :D

peki bu durumda ne yapmam gerek beni yönlendirebilir misiniz??

macscream

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
herşeyin bir ilki vardır zor değil bende ilkinde yapamam sanıyordum ama kolay arkadaşlar açıklamışlar tekrar açıklamaya gerek yok... bence devam üstesinden gelebilirsin... şimdiden başarılar. :D

acemi78

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaslar dün imac imde maus ve klavye dondu hic bir sey yapamiyorum.
pc gibi geriye dönme durumu varmi?

hic bir sekilde kumanda edemiyorum. 3-5 sefer pover dügmesinden acip kapattim

ama nafile. ekran bana ben ekrana bakiyorum affedersiniz.

Yardimci olabilrseniz sevinirim. Imac Mac OSX Tiger yüklü

Saygilarimla

sirhenry

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Faydali bilgiler için teşekkürler özellikle ADAMINbiri :)

asimavi_ist

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar panther işletim sistemime format atmak istiyorum ama kurulum cd sini taktıktan sonra v ye basılı tutuyorum daha sonra karşıma çıkan ekrandan disk utility i seçiyorum oradan erase ye geliyorum bana önce 1 üzerinde harddisc in fabrika ismini yazan '' örn: Maxtor 157,2 gibi'' bir ikon çıkıyor onu işaretleyip erase dedidiğimde bi uyarı veriyor tekrar erase dediğimde busefer hata veriyor disk unmount diye sonrasında macintosh HD çıkıyor onu seçip erase dediğimde yine aynı hatayı veriyor. bunun sebebi nedir ve ne yapmalıyım ?
ilginize şimdiden teşekkürler

boyofhell

🌱Yeni Üye🌱
acil yardım İmac

s.a arkadaslar benim acil bi yardıma ihtiyacım var mac babam kurcalarken yanlıslıkla parola girmiş ve girilen parolayı bilmiyoruz burda yapabileceğimiz bişiler varmı sistem geri yükleme yada şifreyi kırma gibi

program kurarken şifre istiyor işletim sistemi snow leopard 10.6.1

photoshop 7.0 versiyonunu mac te acamadım bi yardım

broken_wings_

🌱Yeni Üye🌱
broken_wings helal sana kardeş

broken_wings bu üyeyi kim uzaklaştırmışsa haksızlık etmiş 20 gündür laptopa nasıl format atacağıma adam 2 3 kelimeyle yazmış buraya helal olsun allah razı olsun sayende 300 tl kazanacam