Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

"madama butterfly" operası için afiş çalışması

siyim

🏅Acemi Tasarımcı🏅
geçen sezon prömiyeri yapılan "Madama Butterly" operası için çalışmam.
çalışma başlangıcında, bana fonda gördüğünüz geyşa resmi verildi. (resim orjinalde nü), tabi söz konusu çalışma afişlerde ve bilboardlarda kullanılacağı için bi miktar sansür uygulamam gerekti. ama çok keyif aldığım bi çalışma..
umarım sizlerde beğenirsiniz.

madamabutterfly.jpg

minerva00

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.hortkulukavcisi.com
Eğer operanın konusuna uyuyorsa kan fikri güzel ama yandaki Madama yazısının fontu daha farklı olabilirmiş gibi, gazete manşeti havasından kurtarmak gerek.

siyim

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yorumun için teşekürler..

oyunun sonunda madama harakiri yapıyor, o yüzden kan kullanmayı uygun gördüm.
yazıyı bu şekilde seçmemin nedeni ise; afişin fazlaca kalabalık görüntüsünden ayrılıp hemen okunabilmesini sağlamak.

deahtangel

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
siyim bencede fontu değiştirmelisin ama font bir yana kadına sansür uygulamışsınya büyük bir kısmına değilde sadece belirli kısımlara uygulasan daha iyi olur bence mesela madem kadın harakiri yapıyor sansür için kiraz ağacı çiçeği kullan ama bu zemindede oynamanı gerektirir illede kan gibi durmasında ısrarcıysanda sansür alanını azaltmalısın bende :) paylaştığın için teşekküler başarılar :)

larana

🏆Pro Tasarımcı🏆
Ben de çok başarılı bulmadım afişi. Fontta bi sıkıntı görmüyorum; rahat okunuyor, güzel. Ancak yan mı durmalı tartışılır. Benim en sinir olduğum olaydır böyle yan yazılar. Çünkü gözlerim ağrır hemen ve başıma vurur. Gözlerim bozuk olduğu için de bu iki satırı okurken bile böyle türlü acıalr çekerim. :) Benim gibi düşünen binlerce insan var, emin ol.
Sansür konusuna gelince, evet burası Türkiye. Aşamadık hala meme ve popo olayını! Bu ayrı bi konu hiç girmeyeyim ben en iyisi!!! fazla sansür uygulama fikrine ben de katılıyorum. Bu defa da kadını seçmek zor oluyor. Estetikten uzak kalmış. Yine resmin üzerindeki bıçak da estetikten hayli uzakta ve manasız duruyor. Ufak bir araştırma yap, bu adamlar harakiri olayını bildiğim kadarıyla kılıçla yapıyorlar, ne ile harakiri yapıyorlarsa onu kullan. Bu ekmek bıçağı hepten sinir bozucu çünkü. Zemin de sanki daha flu olmalı.
Şahsen ben, bu haliyle onay vermezdim.

Emeğe saygılar......................

siyim

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yorum yapan tüm arkadaşlara teşekürler;

kullandığım kan görüntüsünün büyük olmasının tek sebebi sansür değil, aynı zamanda yazılar da üzerine rahat okunacağı için, yani yazıyı fondaki görüntüden daha bi ayırabilmek için kırmızıyı bu kadar geniş alana yaydım. ( ve tabi oyunun hüzünlü sonu da bunu sağlamama imkan tanıdı)

kullandığım bıçak ekmek bıçağı değil.. bu tip konularda nesneleri seçmeden önce mutlaka araştırırım. bende daha önce, güzel bi kılıç kullanmıştım ve tasarıma kesinlikle daha çok yakışıyordu ancak sonradan yaptığım araştırma sonucu bu ekmek bıçağı benzeri bıçağı kullandıklarını öğrendim ve mecburen bunu kullandım.

yazının yeri ve konumuyla söyleyebileceğim tek şey okunaklı olun, göze çarpsın ...isteğimdi.. afişte isimler çok yer kapladığı için dik yazmak işimi kolaylaştırır die düşündüm.. belki başka şekilde de olabilirdi tabi..

hepinize tekrar teşekürler

serkoy

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
G.Puccini'n muhteşem eseri Madama Buttefly operasını seven ve Ankara'da bir çok kez izleyen biri olarak afişi beğenmedim. Gerçi Ankara'da sergilenen afiş ve katalog çalışması da çok başarılı değildi ama en azından illüstrasyon tekniği kullanılmıştı diye hatırlıyorum. Bu çalışmayı Antalya D.O.B adına mı yaptınız yoksa özel bir kurumda sergileneceği için mi? Bence çok daha iyi olabilirdi...

vatandas2009

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bir ülkede sanatçıya özgür düşünce ortamı yaratılmıyor ve sanatçı da bu özgür düşüncesini sanatına yansıtamıyorsa o ülkenin gerçek anlamda sanat eserleri ortaya çıkarması çok zor.Sanatta özgürlük düşünce özgürlüğüyle başlar.Düşünce özgürlüğü için ise toplumun çıplak beyinler den oluşan bireylerden oluşmalı.Bir ülkede ki çıplak beyinli bireylerin oranı.o ülkenin sanata ve sanatçıya verdiği değerle ve o ülkenin sanatının yüceliğiyle doğru orantılıdır.Bu benim şahsi görüşüm yani (ifade özgürlüğüm).
Gelelim teknik açıdan afişine Madama Butterfly yazısını öyle tahmin ediyorumki, fontu orijinal puntosundan aşağı veya yukarı uzatmak suretiyle deformasyona uğratmışsın.Halbuki yazıyı orijinal ebatında bırakıp o kırmızı şeriti daraltsan bu bozulma gerçekleşmez.Kolay gelsin üzerinde çalışmalısın.

dreamsantana

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bu kadar detay bilgi yazılması gerekiyor mu? O kadar çok yazı var ki bilgilendirme duyurusu gibi bişi olmuş bu, sen, sen o gün görevlisin gelmeyi sakın unutma falan da yazsaydın da en azından o arkadaşlar için bir anlam ifade etseydi. Sonra yan kısımdaki madama butterfly yazısı da çok hoşuma gitmedi. Afişi çok biçimsiz gösteriyor. Onun arka fonu da afişinki ile aynı olmasının bir mahsuru olmazdı sanırım. Eleştirinin dozunu biraz abartmış olabilirim kusura bakma ama içimden gelenler bunlar. Bence bunu düzeltmek yerine sıfırdan başlayıp yeni bir tane tasarlasan daha az yorulursun. Ben de ilk olarak afiş tasarlarken olması gereken her şeyi yazmam gerekiyormuş gibi bir izlenime kapılırdım hep. Sonradan biri bana afişle ilgili yapmam gerekenleri söyledi. Biraz da burayı karıştırdım ve aslında afişin sade olması gerektiğini, br tane sloganın yeterli olacağını, önemli olan kısımların afişlerde belirtilmesi gerektiğini, detay bilgilere fazla girilmemesinin daha uygun olacağını anladım. Fazla uzatmayayım. Bir afiş ile ilgili görüşlerim bunlar.

İyi çalışmalar...

Kolay gelsin.

serkoy

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Opera afişlerinde o bilgilerin olması zorunludur. O konuda arkadaşın yapacak bir şeyi yok:(