Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Neden MAC?

doganza

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Soru cok kisa ve net ama cevaplarin oldukca uzun ve faydali olmasini umarim. Bir cok grafiker arkadasimiz MAC tercih ediyor.

Peki neden???

Benzer konular

merveporay

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.shutterstock.com
apple ın sayfasına gırersen orda neden oldugunu anlatan bı bolum var ordan ıstedıgın ayrıntıyı bulabılırsın

doganza

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Forumlarda amac bilgileri bir araya toplamaktir. Eger herkes sizin dediginiz gibi yapsa, grafikerler.net´e gerek kalmazdi. Hatta "forum"lara gerek kalmazdi. Herkes ögrenmek istedigini arar ve bir sekilde bulurdu.

Benim amacim bilmedigimi ögrenmenin yanisira, en az usta grafikerlerin sayisinca buraya üye olan, benim gibi grafiker adaylarinin da faydalanacagi bir bilgi havuzu olusmasina yardimci olmak.

Diger arkadaslardan rica etsem tecrübelerini paylasabilirler mi? Amacim kimsenin bilgisini sinamak falan degil. Gercekten bilmiyorum ve ögrenmek istiyorum. Bu soruyu da burada soruyorum ki cevaplar kalici olsun ve herkes faydalansin.

Gelecek faydali cevaplar icin simdiden herkese tesekkür ederim.

Son düzenleme:

merveporay

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.shutterstock.com
bu cok genel bir soru o yuzden asıl kaynagından bılgı alabılırsın dıye soyledım.
ama deneyımlerımı paylasım bı kere mac te vırus yoktur ıkıncısı macte bı prgram kıtlenırse o sadece o programı etkıler dıger programlar rahatlıkla calısır ayrıca kıtlenen programıda force quıt dıyıp kapatabılırsın. Mac te kendine ozel kendi programları var idvd i photo i movie gibi. dış ve iş tasarımına soyleneblecek tek kelime mukemmel. pc gibi herdakka donup takılmaz grafik tasarımla ugrasıyorsan eger bence mac kullanmalısın zaten kullandıkça ayrıcalığını yasarsın.

doganza

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Mac´e alisabilmek ne kadar sürecek acaba. Insanin, neredeyse kendini uzman kabul ettigi bir ortamdan, acemiligin en asagisina inmesi kolay göze alinmiyor.

Bir de PC/Win´de kullandigimiz bütün programlari Mac´de kullanabiliyor muyuz? Örn. Corel, PS.. Yoksa Mac versionlari mi var? Varsa onlarin kullaniminda farkliliklar oluyor mu?

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
bu cok genel bir soru o yuzden asıl kaynagından bılgı alabılırsın dıye soyledım.
ama deneyımlerımı paylasım bı kere mac te vırus yoktur ıkıncısı macte bı prgram kıtlenırse o sadece o programı etkıler dıger programlar rahatlıkla calısır ayrıca kıtlenen programıda force quıt dıyıp kapatabılırsın. Mac te kendine ozel kendi programları var idvd i photo i movie gibi. dış ve iş tasarımına soyleneblecek tek kelime mukemmel. pc gibi herdakka donup takılmaz grafik tasarımla ugrasıyorsan eger bence mac kullanmalısın zaten kullandıkça ayrıcalığını yasarsın.

mac'te virus yok diye birsey yoktur. hemde binlerce var. virus görmememizin en büyük sebebi belirli bir amaca yönelik olarak tasarlanan bir makine ve belirli bir zümrenin kullandığı makine olarak ortaya çıktı mac. o yüzden fazlaca yaygınlaşmadı. ama şu son dönemlerde artık ceplerimize kadar giren mac dolayısı ile bir çok kesimde tercih edilir oldu. eh takdir edersiniz ki artık virüslerin tehdidi de kaçınılmaz oldu.
öte yandan neden MAC; mac çünkü maci üstün kılan makinenin kalitesi ya da dış örünümündeki güzellik değil. içerisinde yüklü bulunan sistem. ne yazıktır ki pc platformumda yüklü olan microsoft windows bu kadar iyi değil bu konuda. tabi buna ek olarak apple nin kullandığı tüm donanımların birbiri ile uyumu bunda en büyük fatördür.

Mac´e alisabilmek ne kadar sürecek acaba. Insanin, neredeyse kendini uzman kabul ettigi bir ortamdan, acemiligin en asagisina inmesi kolay göze alinmiyor.

Bir de PC/Win´de kullandigimiz bütün programlari Mac´de kullanabiliyor muyuz? Örn. Corel, PS.. Yoksa Mac versionlari mi var? Varsa onlarin kullaniminda farkliliklar oluyor mu?

mac'e alışabilmek aslında ço kolay. korkulacak bir yanı yok. akine kullanıcı dostu olan bir arayüzü ve bir işletim sistemi var. linux çekirdeği üzerine kurulu olan sistem gerekli tüm yazılımları içeriyor. normal bir kullanıcı için ekstra bir yazılıma ihtiyaç duymuyorsunuz. o yüzden yalın ve anlaşın en önemlisi stabil olması tamamıyla kişinin alışkanlıklarını değiştirebilir.

her platformda olduğunu gibi güncel programların hemen hemen hepsinin mac sürümü de bulunmaktadır.

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
gerçi mac kullacısı değilim ama bildiğim kadarıyla yazayım.

mac ı grafikte üstün kılan özelliklerin en başında 64 bit teknolojisi yatıyor. sonra pek çok donanım, direk grafik üzerine tasarlandığı için, hız ve verimlilik daha iyi. PC de bu programlarla yapılmaya çalışılıyor. eh tabi yol uzadığı için verimli olmıyor. birde arkadaşın belirttiği gibi donanmı parçaları birbirlieri ile tam uyumlu dolayısı ile daha pahalı. bu kadar uyumluluğu pC de yapmak hem zor hemde aynı fiyatlara gelir.

Slayerrr

🌱Yeni Üye🌱
Mac kullanıcısı değilim ama mac kullanıcısı bir arkadaşımın sözünü aktarayım:
"Mac 512 MB RAM ile 1 GB'lık resim dosyası açabilmektir." :)

yihihi

🌱Yeni Üye🌱
çnükü hiç tekme atmadım

google'da arama yaparken farkkettim bu başlığı. neden mac sorusuna ben de cevap vermek istedim açıkcası... uzun süre windoz kullanıp, en sonunda attığı tekme ile kendime zarar verdikten sonra parama kıyıp ben de bir mac aldım. daha sonra 3 yılda bir makinamı yenisiyle değiştirdim. geçen ay yeni macbook'um ile beraber mutlu mesut yaşamaya devam ediyorum. sebeplerine gelince; öncelikle asla virüs diye bir derdim olmadı. 2.sebep ise donanım ve yazılım uyumu. yani apple sadece kendi ürünleri için yazılım üretiyor. microsoft gibi hem soni için hem hp için üretmiyor. bu da sıkıntıyı engelliyor ve mükemmel bir uyum sağlıyor. 2 saniyede açılıp kapanabilmesi, ürettiği diğer ürünler ile entegreli bir şekilde çalışması en basitinden "itunes-ipod" olayı alemde apple ı tek kılıyor. fiyatı tuzlu olmak zorunda ama az biraz düşününce microsft aletleri için harcanan paradan pek bir farkı yok. o fark zaten kazandgnz zaman ve huzur ile dengeleniyor.

Truva93

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba diyelim bir pc de 2 gb 800 bit ekran kartı 6 gb ram 4 çekirdek bir bilgisayar topladık mac 'n donanim olarak daha düşük bir bilgisayarı bundan daha iyi performans verebilirmi yada ben bu bilgisayara leopard yükliyip mac gibi kullanabilirmiyim?

Truva93

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba diyelim bir pc de 2 gb 800 bit ekran kartı 6 gb ram 4 çekirdek bir bilgisayar topladık mac 'n donanim olarak daha düşük bir bilgisayarı bundan daha iyi performans verebilirmi yada ben bu bilgisayara leopard yükliyip mac gibi kullanabilirmiyim?
yardımcı olabilirseniz çok memnun olacağım bayadır beni arada bırakıyor bu soru

Erdem ALKAN

🏅Acemi Tasarımcı🏅
leopard yukleyebilirsiniz ki bu yasal bir durum degil bu yuzden burda konusulması dogru degil.

benim de bir sorum olacak. 1500 2000 tl civarındaki laptoplara bakıyorum 1 gb 2 gb ekran kartı ram leri bayag fazla vs vs ..

mac lere bakıyorum. 256mb veya 512mb ekran kartı, daha düşük ramlar ve işlemci hızlarıyla win deki yukarıda yazdıgım ozelliklerden daha mı performanslı calısıyor. çoğu kullanıcı apple a gecerken aklında bu soru oluyor. "Ben daha bu pc ile istediklerimi yapamıyorken, 256mb ekran kartlı 1 gb ramlı mac lerle nasıl yapacagım" sorusu.. Bunun sebebi düşük donanım olmasına ragmen daha stabil calıstıgı icin mi bu kadar performanslı mac ler.. Birde grafik tasarım işinde ekran kartının pek bir önemi yok mu ?

yasinkarakus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaslar maca gidip paraların gömmenin bir anlamı yok 1500-2000 liraya size mac yaparım yahu adamlar isim parası alıyor mac çok hızlı felan diyorlar sebebi şu içerisinde ssd disk var o disk 256 mb 200 300 tl arası değişiyo sanıyede 270 mb veri okuyor e alın onu win makınaya takın canavar gbi çalışsın macin yazılım destegı yok bi kere cok tutulan birşey olsa bir cok yazılım firması yazılımları win platformuna değil mac platformuna yapardı mac de çalışan uygulamalar çok az denebilir bu yüzden mac saçmalıktan başka birşey değişl benim için

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
MacOS'un Windows'a göre daha stabil bir yapıda olması, kullanım açısından çok daha kolay olması ve son derece basit olması ayrıca bir marka olarak donanım+yazılım olarak tamamen uyumlu olması Mac bilgisayarları benim için vazgeçilmez yapmaya yeterlidir. Yaklaşık 10 yıl windows tabanlı Pc kullandım ve PPC işlemcili sistem 7 zamanından beri de Mac kullanmaktayım. Apple özellikle intel işlemcileri kullanmaya başladıktan sonra ve yazılımını unix tabanlı yaptıktan sonra bu konuda artık rakipsiz kaldı diyebilirim.

MacOS işletim sistemi kelimenin tam anlamıyla kullanıcı dostu olan bir sistem. Windowsta çok sık duyulan "sistem çökmesi" tabirini MacOS için pek duyamazsınız, arayüz son derece basit ve kullanışlıdır, kutusundan çıkarıp fişe taktığınız anda çalışmaya hazırdır, onu tanıt bunu göster diye uğraşmanız gerekmez. Virüslerle, trojanlarla haşır neşir olmazsınız.

Mac size bilgisayar kullanmanın aslında ne kadar keyifli bir şey olduğunu hatırlatır.