Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

netlik yardım

denizyilmazoz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bir internet sitesinden istediğim resmi kopyalayıp corelde açtım üzerinden yenisini çizicem ama resim çok bulanık oldu acaba netliğini arttıracak bir yol varmı

Benzer konular

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Sorunun muhtemel sebebleri:

1. "kopyalayıp corelde açtım" cümlesi yanlış olur ve sorunun kaynağını bulamayız.. resmin üzerinde sağ tuş yıklayıp resmi farklı kaydet diyip masaüstüne kaydedin. daha sonra corelde import seceneği ile masaüstündeki bu resmi çağırın..

2. yok zaten bu şekilde yaptıysanız (ki muhtemelen böyle yaptınız) resmin web sitedeki boyutuna bi bakın muhtemelen küçük bir resim ki siz corelde çizim yapmak için yaklaştığınızda kalitesi bozuluyor. (netlik değil kalite) (özür diliyerek terimleri düzeltiyorum yanlış anlaşılmasın diye)

3. bu iki seçenekten mutlaka biri geçerli olmalıdır aksi takdirde sorun basit değil detaylı ve uğraştıcı olduğu kanaatına varmak gerekir.

Yapılabilecek işlemler:

1. import ettiğiniz resmi seçip.. bitmap menüsünden resample kısmına girin.
İki bölüme ayrılır Resapmle:
1- İmage size
2-Resulation

image size ın hemen yanında % işaretleri var oralara %200 gibi bir değer verin ve aşağıdaki maintain orginal size seceneğini deaktif (seçili olmasın) yapıp okey deyin resim biraz büyüyecektir.. yetmesse bi daha aynı ayarı yapın..

ancak unutmayınki resimin kalitesi belirlidir ve yükseltilemez burada sadece gözümüzün kolay görebilmesi için bir ayar denedik..

kesin çözüm.. yüksek çözünürlüklü resim bulmaktır.

straus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
diğer bir yol da aklıma gelen ve benim uyguladığım diğer yöntemde sırasıyla;
1- siteden aldığım resmi renkli laser yazıcıda yazdırıyorum.
2- yazdırdığım resmi tarayıcıya koyup en yüksek dpi de tarıyorum
3- taradığım resmi photoshopta açıp image sizesini düşük tutup resample image diyorum resim büyüyor ve netliğini çok fazla kaybetmeden işimi görüyorum
sonrasında başlıyorum çizmeye...

denizyilmazoz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arananadam çok teşekkürler aynen tahmin ettiğin gibi sorunumu yanlış anlatmışım gerçektende yardım için sağol iyi çalışmalar

salih_kent

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
söz konusu görüntüyü ister corel de ister ps de açıp "Guissian Blur" ve "Sharpen" ayarlarıyla oynarsanız üzerinden çizebileceğiniz aşamaya biraz daha yaklaşmış olur...