Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

ölçüler hakkında yardım:)

tubikaks

🌱Yeni Üye🌱
selam arkadaşlar autocad e yeni başladım ve daha önceden çizilmiş modellerin ölçülerini almak istiyorum mm olarak dimension u kullanıyorum ama mm ye ceviremiyorum bunun bir yolu varmı şimdiden teşekkürler:angel:

Benzer konular

Slayerrr

🌱Yeni Üye🌱
Dimension la neden ölçü alamadığını anlamadım. Dimension daha önce çizen kişinin kullandığı birime göre ölçü verir. Yani daha önce 10 birim çizilmişse dimension 10 olarak gösterecektir, bunun mm mi cm olduğunu tahmin etmek sana kalmış. Dediğim gibi sorunu tam olarak anlayamadığım için tam birşey söyleyemem. Ama ölçü almaktan kastın sadece ölçüsünü öğrenmek yani üzerinde ölçülendirme yapmayacaksan dimension u kullanmak uzun bir yol. Onun yerine "Distance" kullanmanı tavsiye ederim. Komut kısayolu "di" yada "dis olabilir tam hatırlayamadım. Ama ekranın üstüne toolbar olarak yerşeltirebilirsin. Distance ile ölçüğün yerin ölçüsünü komut satırında göreceksin yani ölçülendirme yapmayacak.

nefret42

🌱Yeni Üye🌱
slm ben tam 5 yıldır autocad kulanıyorum eger resmini çekip forma eklersen daha net anlaşılır

karanfil54

🏅Acemi Tasarımcı🏅
slm kardeşim benim işim mm ile mobilya model çizimi yapıyorum ben sana derimki dimension araç çubuğunun en altında dimensıon style var oradan ayarlarına gir ölçü birimini cm mm inç neyse oradan ayarla daha yapacağın ayar varsa hepsi basit bir şekilde yapılabilir daha sonra ok de ve dimension komutunu tıkla çiziminiz izometrik konumda olmasın ölçü alamazsın alsan bile nereden aldığını anlayamazsın yani çizim ( top,left .right, front ) gibi komutlarda olması lazım bu şekilde çözeceğini sanıyorum kolay gelsin.

HaNıM aGa

🏅Acemi Tasarımcı🏅
dimension ayarlarından ölçü ayarlarını mm çevirin o zaman sorun gider.. rahatça ölü alabilirsiniz..

albay

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
selam arkadaşlar autocad e yeni başladım ve daha önceden çizilmiş modellerin ölçülerini almak istiyorum mm olarak dimension u kullanıyorum ama mm ye ceviremiyorum bunun bir yolu varmı şimdiden teşekkürler:angel:

Zannnedersem Autocad mm cinsinden çiziyor ,bunun yanısıra dimension ayarlarını yaptınız mı?Kağıt ayarlarını felan ,aldığınız ölçülerin scalası yani ölçek olarak büyük çizilmiş olabilir.
Birde bunu denersenız,belki çizimler sayfada küçülüp ya da büyüyebilir.
Format'tan/drawing limits ' e tıklayıp /entere basın / hangi boyutlarda çizim yapıyorsanız (A3 için 420,297 ya da A4 için 210,297) kağıt boyutunu yazın/entere basın/ardından ''zoom all'' yapmanız gerekiyor.
Böylelikle hangi kağıda çizim yaptığınızı bilmiş olursunuz ve ölçüleri de ona göre alırsınız.
Umarım yardımım dokunmuştur ,saygılar..