Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop Dersleri: Curves Menüsü (Resimli Anlatım)

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
-CURVES MENÜSÜ-
Curves menüsü tıpkı levels menüsü gibi photoshopta fotoğraflar üzerindeki renk tonlarında düzenlemeler yapmamıza yardımcı olur.

79777053oc7.jpg

Curves menüsü,Levels menüsü gibi sadece gri ,siyah ve beyaz tonlar üzerinde denetim kurmamızı sağlamaz;daha fazla renk ve tonal denetim imkanı sunar ki bu da fotoğrafın detaylarını ortaya çıkarma imkanı sunar.
Fotoğrafınızı açın.Ardından Image >> Adjusment >> Curves ‘ ı açın.Curves penceresinin ortasında yer alan eğri,fotoğraftaki renk tonlarının ayarlanması süresince hem yol göstericidir hem de ayar işlemlerimizi gerçekleştirmemizi sağlar.
Burada eğrinin arka planı ızgaralardan oluşur.Bu ızgaralar işaretleme sürecinde çok kullanışlıdırlar.16 karelik bu ızgaralar arttırılarak daha detaylı bir çalışma yapmamızı sağlarlar.Bu kareleri arttırmak için ALT tuşuna basılı tutarak alana bir kez tıklayın.

2copyin6.jpg

Curves menüsü açıldığında otomatikman damlalık aracını da seçmiş olursunuz.Damlalığı tıklatıp fotoğraf üzerinde dolaştırırken Curves eğrisininde oynadığını görürsünüz.

3copyme8.jpg

Bu,damalalık aracı fotoğraf üzrinde hareket ettikçe Curves aracının da renk tonlarındaki değişmeleri bize gösterdiği anlamına geliyor.Ancak bu renk tonu değişimlerini Curves eğrisinde görmeniz için fotoğrafın RGB modunda olması gerekiyor.

4copyhs0.jpg

Fotoğraf üzerindeki herhangi bir renk tonunu Curves eğrisi üzerinde sabit olarak görmek isterseniz,yapmanız gereken şey,klavyeden CTRL tuşuna basılı tutarak fotoğrafa tıklamak.Tıkladığınız yerdeki resmin tonu Curves eğrisinde işaretlenecektir.Böylece eğri üzerindeişaretli renk tonundan yola çıkarak,eğriyi aşağı yukarı oynatmak suretiyle fotoğraftaki renk tonlarının eğride işaretli olan renk tonuna göre koyulaşmasını yada açılmasını sağlayabilirsiniz.

5copyqa3.jpg

Elbette eğrinin üzerindeki noktayı fareyle kontrol etmek zor olabilir ama bu değişimi kalvye ile yaparsanız işiniz daha kolay olacaktır.Yapmanız gereken pencere altında yer alan INPUT ve OUTPUT kutucuklarına tıklayarak yukarı aşağı tuşu ile azar azar değerleri değiştirmek.Azar azar değil de 10 ar 10 ar değiştirmek isterseniz SHIFT e basılı tutarak yine yön tuşlarını kullanın.

6copyrt7.jpg

Klavyeden CTRL ye basılı tutup fotoğraftaki en koyu en açık ve en orta tondaki 3 noktaya tıklatın ve eğride görünmesini sağlayın.Bu 3 nokta üzerinde aynı anda açma/koyultma işlemi yaparsak fotoğrafın açık-koyu tonlarını da aynı anda ayarlamış oluruz.
Klavyeden SHIFT e basılı tutarak curves eğrisi üzerinde bulunan 3 noktaya tıklatıyn.Göreceksiniz ki 3 de siyah bir kare olacak.Artık 3 nokta seçili olduğuna göre INPUT ve OUTPUT kutularına tıklayıp bu 3 değeri açın veya koyulaştırın.Eğer sonucu beğenmediyseniz ALT tuşuna basılı tuttuğunuzda Cancel butonu RESET butonuna dönüşecektir.RESET e tıkladığınızda çalışma ilk haline dönecektir.

7copywe1.jpg

8copyne7.jpg

N/A8

♾️Grafik Gurusu♾️
Çok güzel bir anlatım Ali Emre ellerine ve emeğine sağlık... :)

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
süper bir anlatım.
paylaşımlarının devamını dilerim.

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
gerçekten tone curve'nin bütün özelliklerini anlatmışsın devamını da bekleriz eline sağlık ;)

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
Daha güzel anlatilamazdi. :)

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Ali Emre, paylaşım için teşekkür ederim