Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop Dersleri: Krom yazı (basitçe)

fixx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Siyah ile krom efekti vereceğimiz yazımızı yazıyoruz. Kıvrımlı ve çok ince olmayan karakterlerde efekt daha iyi duruyor bence.

dbr_tut_krom1.gif

Yazı layerımızı sağ taraftaki layers tabından üzerine tıklayarak duplicate ediyoruz. Kopyaladaığımız layerı ortalama bir gri renk seçerek dolduruyoruz ve yine sağ taraftan yanında "T" harfine sağ klik / render layer yaparak işlenebilir hale getiriyoruz. Ve CTRL tuşuna basılı tutarak yine aynı layerı seçiyoruz

dbr_tut_krom2.gif

filter / blur / gaussian blur diyerek radius'u 3 seçiyoruz. OK dedikten sonra yine aynı şekilde gaussian blur deyip bu sefer 1.5 diyoruz. Bu söyledeğim değerler bu yazı için geçerli, kafanıza göre değiştirebilirsiniz

dbr_tut_krom3.gif

CTRL + D ile deselect ettikten sonra filter / render / lightning effects'i seçip ışık yönünü soldaki gibi seçip aşağıdaki değerleri veriyoruz:

Intensity: 25
Focus: 100
Gloss: 30
Material: 71
Exposure: 0
Ambiance: 7
Texture Channel: "Sizin layerınıza verdiğiniz isim" transperancy
White is high: tikli
Height: 30

dbr_tut_krom4.gif

Hiç bozmadan aynen image / adjust / curves diyoruz ve soldaki gibi bir şekil veriyoruz.

dbr_tut_krom5.gif

SONUC

dbr_tut_krom6.gif

alıntıdır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

el_chancho

♾️Grafik Gurusu♾️
tskler temel ps derslerinden...

fixx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben tsk ederim arkdaslar paylasıma devam etcem

SSSsssSSSsss

🌱Yeni Üye🌱
arkadslar ben yaptım ama böyle olmadı nolur anlamadıgım yerler war bana yardımcı olun
1- yine sağ taraftan yanında "T" harfine sağ klik / render layer yaparak işlenebilir hale getiriyoruz. Ve CTRL tuşuna basılı tutarak yine aynı layerı seçiyoruz- yapamıyorum anlamadım
2-filter / blur / gaussian blur diyerek radius'u 3 seçiyoruz. OK dedikten sonra yine aynı şekilde gaussian blur deyip bu sefer 1.5 diyoruz. Bu söyledeğim değerler bu yazı için geçerli, kafanıza göre değiştirebilirsiniz-bunu yapınca iki kere ne fark ediyor çözemedm lütfen yardımcı olun.

PAŞŞA

🏅Acemi Tasarımcı🏅
1- yine sağ taraftan yanında "T" harfine sağ klik / render layer yaparak işlenebilir hale getiriyoruz

Üst menüden Layer+Rasterize+Type aynı işe yarar yani yazınızı yazdığınız zaman sağ tarafta Layer menüsündeki görüntü alttaki rasime benzer.
gm350.jpg

Layer+Rasterize+Type yaptığınızda ise altaki resmin şeklini alır,
286m350.jpg

Ve CTRL tuşuna basılı tutarak yine aynı layerı seçiyoruz

Burda anlatılan ise resimdeki okun olduğu yere masunu getir ctrl tuşuna elini basılı tut ve sol tuşla tıkla yazdığın yazının etrafının seçili olduğunu görürsün tabi bunları kopyaladığın yazı layer ına uygula ve içini gri renkle doldur.
286m350l.jpg

2-filter / blur / gaussian blur diyerek radius'u 3 seçiyoruz. OK dedikten sonra yine aynı şekilde gaussian blur deyip bu sefer 1.5 diyoruz. Bu söyledeğim değerler bu yazı için geçerli, kafanıza göre değiştirebilirsiniz-bunu yapınca iki kere ne fark ediyor

Bunuda etkiyi biraz daha arttırmak için iki kere uyguluyoruz.

Umarım faydası olur, inşallah kafan daha fazla karışmamıştır.:smile:

82370866.jpg

SSSsssSSSsss

🌱Yeni Üye🌱
yaptım yaptım çok tşklr sağol

Son düzenleme:

efesgunesi

🌱Yeni Üye🌱
lightning effects SEÇEMEMEMİN NEDENİ NE OLABİLİR
KAFAYO YEMEK ÜZEREYİM