Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop Fotoğraf Boyutlandırmada Çözünürlük Sorunu

Serdar_tr

🌱Yeni Üye🌱
Herkese merhaba,

Photoshopta 3512x6240 72 dpi ölçülerindeki bir fotoğrafı 576x1024 ölçülerinde boyutlandırdığımda çözünürlük düşüyor.

Görüntü - Görüntü boyutu - Genişlik : 576 - Yükseklik : 1024 - Çözünürlük : 72 olarak seçiyorum.

Ancak orijinal fotoğraftaki çözünürlük kayboluyor. Fotoğrafı yaklaştırdığımda ayrıntıları göremiyorum. Yeniden önekle seçeneğini kaldırdığımda ise piksel seçeneğini seçemiyorum.

Çözünürlüğü koruyarak fotoğraf çerçevesini nasıl küçültebilirim?

Serdar_tr

🌱Yeni Üye🌱
@Grafikvar

Çözünürlüğü 300 yaptığımda bu seferde genişlik ve yükseklik farklı değer alıyor. Tüm değerleri elle giremiyorum.

1.png

Grafikvar

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.grafikvar.com
Kilidi Kaldırıp. Tüm Ayarları Manuel Gire Bilirsin. Kilidin Üstüne Tıkla Kilit Kalkar. İlk Önce Çözünürlük Değerini Gir Sonra İstediğin Ebadı Gir.

Serdar_tr

🌱Yeni Üye🌱
@@Grafikvar

Evet o şekilde denedim ancak bu seferde genişlik ve yüksekliği Piksel olarak giremiyorum. Piksel seçeneği aktif olmuyor.

Ekli dosyalar

• 2.png
    2.png
    165.6 KB · Görüntüleme: 54

Grafikvar

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.grafikvar.com
Şuan Attığın Görselde Hala Kilitli Gözüküyor. Bu Sefer Kilide Çözünürlüğü de Eklemişsin Bir Daha Tıklarsan Kilit Üzerine Tüm Hepsi Kalkacak.

Serdar_tr

🌱Yeni Üye🌱
@Grafikvar

Kilidi kaldırdığımda çözünürlüğü otomatik veriyor. Elle düzelttiğimde piksek değerleride değişiyor.

Ekli dosyalar

• 3.png
    3.png
    58 KB · Görüntüleme: 43

cihancs

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Öncelikle yaşadığınız durum, photoshop un zekice tasarlanmış algoritmasından kaynaklandığını belirtmeliyim, genel olarak şu parametreler işinizi çözecektir. çalışmayı web de kullanacaksanız RESOLUTION : 72 SABİT yukarıya istediğiniz width veya height değerini belirleye bilirsiniz. Dijitalde kullanacaksanız width veya height değerini mm ve cm, inches kullanmalısınız (doğru ve rahat bir şekilde ebatlama yapmanız için), matbaada kullanacaksanız RESOLUTION : 300 dpi değerinin ebadı değiştirmesine izin vermelisiniz. 3512x6240 px bir fotonun 300 dpi değeri px cinsinden 844x1499 dur. CTRL +1 Y yapıp fotoğrafın gerçek çözünürlüğünü ekrandan görebilirsiniz.