Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop ta blur sorunu

berfin78

🌱Yeni Üye🌱
selam arkadaşlar,resme blur uyguladığımızda bazı yerler özelikle saçlara yakın yerler bulanık olarak kalıyor değeri düşürdüğümde ise yüz kısmında ki lekeler sivilceler kapanmıyor.bunun için ne yapabilirim.birde en son ten rengini nasıl ayarlayabilirim.color balanseden oynama yaptıgımda fotografçılarda yapılmış bir ten rengine asla ulaşamıyorum.lütfen yardım edin..

TC3D Graphic Design

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
t.me
mrblr.
Bence yüz kısmı (sadece ten kısmını) mask gibi üst layer a kopyala mask olarak kullanacağın layer daki boyalı kısım seçili iken yap bluru bence sonrada şeffaflık ver biraz belki istediğin şey olur. Birde alttaki asıl resim üzerindeki belirgin pürüzleri düzelt bence olur aklıma başka bişey gelmiyor.

berfin78

🌱Yeni Üye🌱
cevap için teşşekkürler ama yapamıyorum :(

daha açıklayıcı anlatabilir misiniz lütfen ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

berfin78

🌱Yeni Üye🌱
çok teşekkür ederim yardımlarınız için :)

narabi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
berfin rotuş atacağın fotoğrafın önce bi kopyasını çıkar sonra blur ver daha sonra saça yakı yerleri yumuşak bi silgi ile sil 2 layerle çalış yani göz,kulak,burun delikleri,kaşlar ve saçlar silinmeli rutuşda yoksa bulanık kalır umarım anlamışsındır.RENK AYARLARINA GELİNCE en profesyonel renk ayarlama ctrl + M tuşuna basınca gelen paletten yaparsın bende fotoğrafçıyım ve grafikerim umarım yardımcı olaabilmişimdir

berfin78

🌱Yeni Üye🌱
dediklerinizi yaptım hemde tüm söylenenleri ayrı ayrı :)ama ctrl-m sadece cilt rengini açma veya koyultma işine yarıyor ben sanırım demek istediğim şeyi tam anlatamadım.tam rengi o kadar uğraşlarıma ragmen bir türlü yakalayamıyorum üstelik blur uğuladıktan sonra yaptıgımsa ise renkler farklılaşıyor.rotüşla ilgili bakmadığım konu kalmadı her birini ayrı ayrı denememe ragmen yine başaramadım :)sanırım çok çalışmam gerekecek çok..yardımcı olmaya çalışan herkese tekrar çok teşekkür ediyorum ..iyi ki varsınız ..

Fatos KESKİN

👑Efsanevi Grafiker👑
dediklerinizi yaptım hemde tüm söylenenleri ayrı ayrı :)ama ctrl-m sadece cilt rengini açma veya koyultma işine yarıyor ben sanırım demek istediğim şeyi tam anlatamadım.tam rengi o kadar uğraşlarıma ragmen bir türlü yakalayamıyorum üstelik blur uğuladıktan sonra yaptıgımsa ise renkler farklılaşıyor.rotüşla ilgili bakmadığım konu kalmadı her birini ayrı ayrı denememe ragmen yine başaramadım :)sanırım çok çalışmam gerekecek çok..yardımcı olmaya çalışan herkese tekrar çok teşekkür ediyorum ..iyi ki varsınız ..

Sorununu resimle anlatırsan sana yardımcı olabiliriz canım. Ayrıca ctrl+m demişsin ama renk açmada nasıl bir yöntem uyguluyorsun sen merak ettim ? Ctrl+l yani levens den ayarlamını tavsiye ederim.

berfin78

🌱Yeni Üye🌱
1001962fff.jpg

bu benim üzerinde çalıştıgım örnek resimlerinden biri
bu ilk hali

1001962ddd.jpg

bu da ben üzerinde oynama yaptıkan sonraki hali
yüzde bulanıklık var,blurdan sonraki ayarları düşürdüümde bulanıklık gidiyor biraz ama bu kezde yüzdeki lekeler çıkıyor ortaya ..her defasında öyle oluyor..ne yapabilirim fatoş hanım? birde cilt rengini değişmek istiyorum ama biraz daha kahve rengi fotoğrafçıların yaptıgı gibi onuda beceremiyorum..istediğim rengi bir türlü yakalayamıyorum.önce bulanıklığa çözüm bulabilirsem ten rengi ile alakalı resmide eklerim sonra ..şimdi yardımlarınızı bekliyorum.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Fatoş Hanım demişsiniz ama ben de yanıtlamaya çalışayım. İlk olarak resminizi çoğaltın... Tam olarak iki kez çoğaltın... İşe başlamadan önce background ile birlikte toplam 3 layer olsun. Backgroundun gözünü kapatın. Onunla işiniz yok başa dönmeniz gerekmedikçe. O ne olur ne olmaz kısmı. 3. layera blur uygulayın. İstediğiniz kadar. Ve bulanık olmasın dediğiniz yerleri silin. "E" Erasure (Silgi) ile... Yapabileceğiniz en basit uygulamalardan biridir bu... Ben bazen renk ayarları için en üste yeni bir layer açarım. Esmerlik mi istiyorum? Yeni layerı istediğim tonda bir kahverengi ile boyarım. Tabii ten rengi tonlarında... Siz de sadece yüz kısmını seçin, Yeni boş bir layer açın, seçtiğiniz alanı bu renkle boyayın. Ve layer penceresinin hemen üst kısmında yer alan "normal" yazan layer blending mode'larını değiştirerek bakın bakalım neler oluyor? İstediğinize yakın bir sonuç elde ettiniz ama tam değil mi yine aynı layerda istediğiniz renk ayarı ile rengi açıp koyultabilirsiniz... ben bu konuda en çok ctrl+u veya ctrl+L' yi severim... Kolay gelsin...

berfin78

🌱Yeni Üye🌱
yardımlarınız için çok teşekkür ederim. bulanık kalmaması için silgi ile sildim hatta burun çevrelerini silginin değerlerini düşerek sildim. bulur uyguladıktan sonra yandaki %100 olan iki değer var oralardan ayarlama yaptım bulanıklık bir nebze düzeldi gibi.ama bir nezbe .tam anlamda hah işte bu dediğim bir sonuç alamadım .ten rengi ayarları ise tam bir fiyaskoydu :)benim acemiliğimden midir yoksa beceriksizliğimden midir bilmiyorum ama yine olmadı efoja hanım.sanırım beceriksizlik :)hani demişsiniz ya bu basit yöntemlerden biri diye daha basiti var mı acaba :)yada başka önerisi olan var mı ?

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
beceriksizlik kelimesini kabul etmiyorum. İlk denemeler çoğu zaman hatalarla dolu olur ki, sonradan tekrarlanmasın; doğru bulunabilsin. En basit derken sadece cesaret vermek için söyledim. Photoshop'ta yüzlerce yol var. Ben cevaplarımda o an için uygulanması daha az zor olanı anlatmaya çalışıyorum. Yoksa hiç biri kolay değil aslında. Kabul etmeli. Sizin için bir psd hazırladım. Değişik renklerin yüzde yarattığı değişik etkileri görebileceksiniz. Bu psd nin yanısıra size dodge tool tavsiye ederim... sertlik derecesi ile oynarak denemeler yapabilirsiniz. Özellikle göz kapaklarını çok çekici bir hale getirir. Kaldı ki makyajda şiddetle tavsiye ederim. Chanellardan bile faydalanabilirsiniz. Ya da esmer başka bir tenden stamp tool ile doku alıp bu dokuyu yüze uygulayabilirsiniz. Biraz fazla çaba gerektirir.... Aslında gerçekten onlarca yol var. Ama ben her zaman balıklamaya karşıyım. O yüzden az karmaşıktan yola çıkalım...
Yüzdeki bulanıklık için değerleri çok yüksek tutmadan sharpen tool ile uygulama yapmayı deneyin. Ya da bulanık olan yerleri seçim aracıyla seçin filter-sharpen-unsharp mask uygulayın. Özellikle unsharp maskta değerleri küçük tutun. Hatları ve yüzü haddinden fazla sertleştirebilir. Korkarım biraz deneme yapmalısınız.

RapidShare: Easy Filehosting

Son düzenleme:

berfin78

🌱Yeni Üye🌱
Çok teşekkür ederim bu yöntemleride deniyorum hemen dosyayı indirdim.elinize sağlık .sonuçları paylaşırım.tekrar tekrar teşekkürlerimi sunuyorum .iyi ki varsınız..:)

Fatos KESKİN

👑Efsanevi Grafiker👑
İlk önce şunu söyliyim aslında fena değil ama bazı püf noktaları var.Sana olması gereken işlem sırasını anlatayım sende nerde eksik yaptığını bul.
1- Rötuş yapmak istediğin yeri fotoğraftan yani yüzünü lasso ile seçip ama geniş bir şekilde yani yüzün kenarlarından çizmeye uğraşma ctrl+j yapıp bir kopya alıyorsun.
2-O layerı blur veriyorsun. Yüzün kötülük derecesine göre opacity sini düşürüyorsun.
3- Eraser tool ile boynu, kolları, gözü, kulağı, ağzı , kaşları siliyorsun.
4-Ctrl+e ile iki layerı birleştiriyorsun.
5- En son olarakda kapanmayan yerleri stemp ile (opacity 20 olacak) temizliyorsun.

Renk olakda levens dan ve color balanc dan rengini ayarlayabilirsin.
Ne kadar yardımcı olabildim bilmiyorum ama zamanla yapa yapa öğrenirsin. Öğrenene kadar pes etme :smile:

narabi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ARKADAŞIM DEDİKLERİMİ TAM ANLAMI İLE UYGULAR İSEN SONUÇ SENDEDE AYNI ÇIKACAK.TAMAMEN KENDİ UPLOADIMDIR HERHANGİ BİR YERDEN ALINTI DEĞİLDİR ÇOK EMEK VERDİM UMARIM İŞİNİZE YARAR
98542721.jpg

imzas.jpg

13296672.jpg

imzas.jpg

24450429.jpg

imzas.jpg

61246060.jpg

imzas.jpg

71054735.jpg

imzas.jpg

14344590.jpg

imzas.jpg

39347837.jpg

imzas.jpg

75217672.jpg

"İLMİYLE AMEL ETMEYENİN İLMİYLE HELAK OLMASINI GÖRMEK İSTERİM " narabi
imzas.jpg

Son düzenleme:

berfin78

🌱Yeni Üye🌱
Çok teşekkür ederim sizin sayenizde çok büyük ilerlemeler kaydettim.sorunlara karşı bu kadar duyarlı ve yardımsever olduğunuz için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.hep söylüyorum ve söylemekten hiç bıkmayacağım..İYİ Kİ VARSINIZ..

Fatos KESKİN

👑Efsanevi Grafiker👑
Teşekkürler Narabi. Arkadaşımıza hazırladığınız özel ders için :)

berfin78

🌱Yeni Üye🌱
Sağolsun çok faydalandım bilgilerinden:)Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar..