Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop'ta gradient kullanarak maskeleme

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
masksri.jpg

Photoshop'ta maskeleme mantığının temeli iki renge: siyaha ve beyaza dayanır. Maske penceresi üzerinde siyaha boyanan yerler şeffaf; beyaza boyanan yerler ise opak bir görünüme sahip olur. Bir görselde ya da çizilen bir şekilde geçişli maske uygulaması yapılmak istendiğinde izlenmesi gereken en mantıklı yol budur. Elimden geldiğince basite indirgemeye çalıştım bu konuyu çünkü maske müthiş ve aslında kolay olmasına rağmen karmaşık gelebilir. Eğer fazla yalınlaşmışsa anlayamadığınız yer olursa lütfen sorun. Bu arada bu konuyla ilgili başka bir anlatım vardı ancak bulamadım; az önce sorulan bir soruya istinaden bu dersi hazırladım :) Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Kolay anlaşılır olsun diye, "fazla mı kısa anlattım?" endişesi taşıyorum... Takıldığınız yer olursa lütfen sorun... Ben teşekkür ederim.

zermez

🌱Yeni Üye🌱
sanırım yapamadım :( şu add vektor mask olayı tam olmadı 3. adimda shift + dediğiniz yere tıklıyorum olmuyor.acaba hazirladiginiz psd yi paylaşabilirmisiz

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
O zaman şöyle bir vurgulama yapayım: maske penceresi seçili iken (mavi kare); ctrl tuşu ile basacaksınız yeşil kareli pencereye... shift nereden çıkmış?!! ctrl olacak:D ben düzeltmeyi yapayım bu arada psd rapide yükleniyor buraya aktaracağım...

Dersin düzeltilmiş hali:

maskfpj.jpg

Son düzenleme:

Dilara GENÇYILMAZ

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.dilaragencyilmaz.net
Bir itirafta bulunim mi programı bilmeme ragmen hatta şunu yap desen yapabilicek olmama ragmen neden bahsettiğini anlamadım :) renkten şeffaflığa dogru giden gradientle yapılmaz mı bu? opaklıgıylada biraz oynanınca? maskın farkını anlamadım :S

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Bir itirafta bulunim mi programı bilmeme ragmen hatta şunu yap desen yapabilicek olmama ragmen neden bahsettiğini anlamadım :) renkten şeffaflığa dogru giden gradientle yapılmaz mı bu? opaklıgıylada biraz oynanınca? maskın farkını anlamadım :S

Elbette yaparsınız... Photoshop bu yönüyle harikadır işlemleriniz için onlarca seçenek sunabilir. Ancak mask Photoshop'ta mutlaka bilinmesi gereken özelliklerden. Bu şekilde cam, veya benzeri şeffaf görüntülerde extra kalite elde edebilirsiniz. Bazı durumlarda ise opacity düşürmek kurtarmaz... Teşekkür ederim...

zermez sağolun. Kusura da bakmayın. Ama aslında hata iyidir; aklınızdan hiç çıkmaz artık :)

Dilara GENÇYILMAZ

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.dilaragencyilmaz.net
Elbette yaparsınız... Photoshop bu yönüyle harikadır işlemleriniz için onlarca seçenek sunabilir. Ancak mask Photoshop'ta mutlaka bilinmesi gereken özelliklerden. Bu şekilde cam, veya benzeri şeffaf görüntülerde extra kalite elde edebilirsiniz. Bazı durumlarda ise opacity düşürmek kurtarmaz... Teşekkür ederim...

Peki :) teşekkürler :)

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Peki :) teşekkürler :)

Ben teşekkür ederim... Tavsiyem bir cam obje fotoğrafı bulun. Bir de başka opak bir obje. Cam layera üstte olacak şeklide add layer mask uygulaması yapın. ve brush ile sadece siyah, beyaz ve gri tonlardaki renkleri kullanarak maskeye ait pencerede boyama alıştırmaları yapın.

RapidShare: Easy Filehosting
buradaki dersin psd'sidir.

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Ellerine sağlık Single adaşım, bilmeyen arkadaşlar için güzel ve anlaşılır bir ders olmuş :)

Teşekkürler...

luuis

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Kolay anlaşılır olsun diye, "fazla mı kısa anlattım?" endişesi taşıyorum... Takıldığınız yer olursa lütfen sorun... Ben teşekkür ederim.

paylaşımın için teşekkürler ama çok uzun yollardan anlatmışın konuyu. ben yeni öğrenen biri olarak bu anlattıklarını kısa yoldan yaptım hemde 1 layer üzerinde.bence gereksiz detaylardan kaçının kafamız karışıyor bildiklemizi karıştırıyozz

luuis

🏅Acemi Tasarımcı🏅

aynen bende senin gibi düşünüyorum direk gradient tool çekmek varken niye maskları karıştırdıki:s yeni öğrenenlerin kafasını karıştırır bu bilgi:(

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Bir yoldur; uygulamak uygulamamak size kalmış.... Ağız burun eğmeye değmez yani. Şahsım adına abuk sabuk yorumlara kızıyorum, belirteyim. Gerçekten öğrenmek isteyenlerin şevkini kırmaya kimsenin hakkı yok. Umut ediyorum, daha dikkatli olursunuz. Ya da olmazsınız siz bilirsiniz. Arada kurallara da göz atın; flood yapıyorsunuz. Bu arada ricam iki fotoğrafı alın. Sadece iki layerda çalışma hakkınız var(BACKGROUND DAHİL); örnekte anlatılan şerit yerine bir fotoğraf koyun. Aynı şekilde şeffaflaşsın. Hatta hayrına fotoğraflar buyrun;
cicek1.jpg

cicek6kd0w.jpg

şeffaf gradient mecbur çöpe gitti... iki yolunuz var kullanılması muhtemel, ya mask ya da silgi... buyrun deneyin sizce hangisi daha kaliteli, hangisi daha kısa. Hangisinde renklerin şeffalığın yavaş yavaş belirmesi esnasında oluşan sınır daha az yok. Hangisi daha rahatsa onu kullanın sonra. Buradaki bilgi bir dayatma değil, öğrenmeseniz de, sorun olmaz, keskin zekanızla herşeyin üstesinden gelebilirsiniz eminim.Bir not: YENİ ÖĞRENENLER AKLINIZIN KARIŞMASINDAN KORKMAYIN. BEN SADECE 6-7 SAATLİK DERS SONUNDA BU BİLGİYLE TANIŞTIM. ÖĞRENMEK BENİM İNİSAYİTİFİMDEDİR DEYİP GÜVENİN KENDİNİZE. KİMSE EINSTEIN DEĞİL; BEN DE... AMA ÇALIŞMAYINCA, DENEMEYİNCE OLMUYOR.
Bir de başka tavsiye sakın tek layerda iş yapmayı marifet sanmayın. Çalışmanızda değişiklik yapmanız gerekir; sonra taşlara vurursunuz başınızı an gelir. Her işlemi ayrı bir layerda gerçekleştirin. Fotoğrafları silgiyle silmek de, başınızı sonradan taşlara vurma sebebi olabilir. Çalışmanızı yaparsınız, başka bir yere gider bir şekilde. Fotoğrafların yedekleri yoktur, değişikliğin önü kapanabilir.tabii bunlar dayatma değil, siz bilirsiniz. İyi çalışmalr, ben teşekkür ederim.

Son düzenleme: