Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

php sorunu

memiko

🌱Yeni Üye🌱
1 hafta önce php dersine başladık ve bir ödevimi yaparken şuan sinir krizi geçirmek üzereyim.

-İki tane kutu var ve kutulardan birine yazı diğerine rakam giriyoruz.

-Gönder'e basınca yeni açılan sayfada hangi kelimeyi girdiysek yazdığımız rakam kadar o kelime art arta görüntülenecek.

-eğer rakam kutusuna rakam girmediysek o zaman ''lütfen rakam kutusuna rakam giriniz'' yazacak.

İşte ben bunu istiyorum. Daha doğrusu öğretmen istiyor. Basit birşeyse eğer kısaca bu yapmak istediğim şeyin php kodlarını yazarsanız inanılmaz derecede sevinirim.:)

Benzer konular

live34

🌱Yeni Üye🌱
Mantığını anlaman için açıklamalı yazdım , Önemli olan öğrenmek kavramak

<?php
header("Content-Type: text/html; charset=utf8");
echo'
<form action="" method="POST">
<label for="input">rakam giriniz</label>
<input type="text" name="rakam">
<label for="input">kelime giriniz</label>
<input type="text" name="kelime">
<button type="submit" value="btn" ">GÖNDER</button>
<br />
';

//hızlı olarak tek sayfada yaptım kendine göre kullanırsın

if(empty($_POST["rakam"]) OR empty($_POST["kelime"]))
{ // POST İLE GELEN VERİLERİN BOŞ OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİYORUZ.
echo "lütfen Boş alan Bırakmayınız";
}
elseif(!ctype_digit($_POST["rakam"])) // RAKAM İNPUT FORM DEĞERİNİN SAYI OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİYORUZ.
{
echo "lütfen sayı giriniz";
}
else
{
// EĞER RAKAM VE KELİME KUTUSUNA DOĞRU DEĞER GİRİLMİŞSE BU VERİLERİ DEĞİŞKENLERE ATAYALIM

$rakam = $_POST["rakam"];
$kelime = $_POST["kelime"];
//for döngüsü ile yazdıralım
//mantık $i diye bir değişken oluşturuyoruz ( isim farketmez) değerine " 0 " veriyoruz
// ; noktalı virgül for döngüsünün 2 . parametresi ($i < $rakam ) burada matematiksel $i küçükse $rakamdan anlamında
// for üçünçü parametre $i değişkenini $rakam değişkenine eşit olana kadar arttır diyoruz ,
// yani rakam olarak 12 kelime olarak cem yazmış olsaydık for döngümüz 12 defa dönecekti,
for($i=0 ; $i < $rakam ; $i++)
{
echo $kelime.'<br />';
}

}
?>

memiko

🌱Yeni Üye🌱
Çok teşekkürler! Bunu baya bir uğraştan sonra yaptım ve artık daha zor derslere başladık. Bu aralar Session ve Function'larla uğraşıyoruz ve 15 gün sonra php dersindensınavımız var :) Başka sorum olursa tekrar sorucam yine çok teşekkürler! :)